KOŠICE. Slávnostným uvedením unikátnej repliky historického vlaku v centre odštartoval počas utorka dvojtýždňový pobyt tejto atrakcie v Košiciach. Na Hlavnej ulici sa zdrží do 3. septembra.
Interaktívne múzeum na kolesách predstaví nadšencom vojenskej histórie život i udalosti spred storočia, ktorých sa zúčastnili českí i slovenskí legionári, bojujúci v Rusku.
Úvodného ceremoniálu sa zúčastnili predstavitelia armády, mesta i organizácií, podieľajúcich sa na príchode Legiovlaku do Košíc. Medzi hosťami bol i bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.
Slávnostný ráz dala podujatiu prítomnosť Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR.
Unikátne miesto pre výnimočnú atrakciu
Podľa Miloša Borovičku, hovorcu Československej obce legionárskej, Legiovlak prešiel viacero slovenských i českých miest, ale príchod tejto atrakcie na košickú Hlavnú predstavuje unikát.
„V ostatných mestách sme zastavili iba v železničných staniciach, tu sa nám podarilo spoločne s partnermi dostať Legiovlak priamo do jedného z najkrajších historických centier.“
Od toho si organizátori akcie sľubujú aj vyšší záujem verejnosti, ktorá hneď po slávnostnom sprístupnení vlaku zaplnila jednotlivé vagóny, kde si mohli malí i veľkí návštevníci centra pozrieť pripravenú expozíciu.
Ako uviedol Borovička, celá výstava vo vlakovej súprave je atraktívna, no ľudia si najviac pochvaľujú obrnený vagón, pretože predstavuje hlavnú zložku boja československých legionárov.
„Okrem toho môžu vidieť ubytovacie, ošetrovacie, štábne či poštové vagóny. Vo vlaku museli byť i dielne na opravu legionárskeho výstroja, ktorý bol nevyhnutný na obranu územia v okolí tisícok kilometrov dlhej Transsibírskej magistrály.“
Majstri improvizácie
Ako doplnil odborník na históriu, celý vlak je dôkazom umu a improvizácie československých vojakov, ktorí si dokázali urobiť obrnené prostriedky z čohokoľvek.
„Pôvodne to boli vagóny na uhlie s dvojitými stenami, medzi ktorými bol priestor vyplnený štrkom, aby ho nebolo možné prestreliť. Vlak bol tiež po zuby ozbrojený rôznymi kanónmi, keďže bránili mestá, továrne i železničnú trať pred skupinami, terorizujúcimi obyvateľstvo v čase občianskej vojny,“ vysvetlil.
Medzi legionármi i osobnosti
Pri otvorení Legiovlaku bol aj riaditeľ Vojenského historického ústavu Miroslav Čaplovič. Ten upozornil, že vojenská aktivita v Rusku, Taliansku i vo Francúzsku pred skoro storočím pomohla neskôr k vzniku Československej republiky po rozpade monarchie.
„Dnešná akcia je výnimočná, pretože široká verejnosť sa môže oboznámiť s vlastnou históriou, prostredníctvom veľmi kvalitne spracovanej výstavy. Verím, že tento projekt nie je posledným.“
Čaplovič tiež upozornil, že medzi asi 100-tisíc legionármi boli výrazne osobností ako Jozef Gregor Tajovský, Janko Jesenský alebo Ján Papánek, ktorý stál pri zrode OSN.
Návštevníci si pochvaľovali
Návštevníkom výstavy sprostredkujú množstvo zaujímavých informácií uniformovaní členovia Československej obce legionárskej od 9.30 do 18.00 počas pracovných dní a do 19.00 počas víkendov.
Medzi prvými návštevníkmi vojenskej expozície bola aj Košičanka Helena, ktorá merala cestu do centra so svojimi dvoma deťmi iba kvôli tejto akcii.
„Je to fascinujúce vidieť v centre niečo také, pritom množstvo informácií je pre mňa úplne nových. Neviem, či sa mám za to hanbiť ja alebo by sa mal predošlý režim, počas ktorého som chodila do školy a ktorý rád ohýnal históriu podľa toho, ako to niekomu vyhovovalo.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári