ZLATÁ IDKA. Históriu baníckej obce Zlatá Idka v okrese Košice - okolie majú možnosť turisti spoznať vďaka malému obecnému múzeu.
Nachádza sa vo zvonici, v časti obce nazývanej Rieka.
Návštevníci cez fotografie a sprievodné texty spoznajú históriu obce a dozvedia sa o ťažbe vzácnych kovov.
Pamiatok pripomínajúcich banícku minulosť Zlatej Idky sa do dnešných čias zachovalo podľa starostu Stanislava Rusnáka pomerne málo.
Ako tvrdí, pozoruhodné je, že v porovnaní s niektorými významnými lokalitami Spiššsko-gemerského rudohoria je Zlatá Idka na tom lepšie.
Jednou z pamiatok, ktoré sa zachovali, je zvonica z roku 1823.
Podľa starostu koreluje s obdobím výstavby huty na výrobu striebra.
"Na základe toto sa predpokladá, že objekt s najväčšou pravdepodobnosťou slúžil na oznamovanie signálov najmä v krízových situáciách. Huta bola exponovaný objekt, pretože sa v nej vyrábali lukratívne kovy," tvrdí starosta.
Zatvárali tam previnilcov

Ide o trojposchodovú stavbu z lomového kameňa so štvorcovým pôdorysom a ihlancovou šindľovou strechou, ukončenou banským znakom, ktorej súčasťou je i kaplnka.
"Bola to zvonica, v ktorej bol zvon Ježiša Nazaretského, kráľa židovského, ktorý zrekvirovali za prvej svetovej vojny. V 50. rokoch v tých základoch, kde bola predtým miestnosť, ktorá slúžila ako záchytka, keď niekto niečo vyviedol, tak ho tam zatvorili, baníci postavili kaplnku Nanebovzatia Panny Márie," priblížila Viera Filčáková, ktorá sa zaoberá históriou obce.
V roku 1979 bola zvonica renovovaná a na jednotlivých podlažiach sa pristavali ochodze.
Texty aj obrázky
V expozícii prevláda textový a obrazový dokumentačný materiál.
"Konkrétne možno spomenúť kópie originálnych historických dokumentov, ako napríklad privilegiálna listina kráľa Ľudovíta z roku 1349, donačná listina kráľa Vladislava z roku 1440, či donačná listina kráľa Mateja z roku 1459. Ďalej sú to kópie schém, napríklad stupy, pece na antimónové rudy, mannsfeldskej podvojnej pražiacej pece, amalgamačného suda, mapy banských diel východného a západného revíru, dobové fotografie zo Zlatej Idky, fotografie baníckeho náradia, a tiež banícke a hutnícke výjavy z publikácie Agricolu," priblížil Rusnák.
Okrem toho tam môžu návštevníci vidieť i trojrozmerné exponáty, ako napríklad banské svietidlá, takzvané 'karbidky', či nástroje na rozpojenie horniny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári