ZLATÁ IDKA. Pod Zlatou Idkou, ktorá sa preslávila baníctvom, sa dodnes nachádza viac ako 100 štôlní.
Podľa obyvateľky Viery Filčákovej, ktorá sa dlhodobo zaoberá históriou obce, baníctvo bolo v Zlatej Idke pravdepodobne rozvinuté už v dobe bronzovej, keďže sa tam v minulosti našiel bronzový depot.
"Keď sa dostala Idka do vlastníctva Košíc, stratila sa z histórie. Historik Peter Ratkoš píše, že v mene Idky vystupovali Košice a zrejme bane sa prenajímali. Až v 18. storočí sa stali znovu majetkom štátu a keď sem prišiel Gabriel Mikuláš Svajczer, objavil rudy, ktoré po ňom ťažili päťdesiat rokov. Dostal šľachtický titul za objavenie zlatých, strieborných, antimónových a medených rúd," vysvetlila Filčáková s tým, že v obci sa najviac ťažilo striebro.
"Bane sa zatvorili definitívne v roku 1926. V roku 1939 prišla maďarská okupácia. Hore na hrebeni bola hranica a Maďari začali znovu otvárať bane za vojny. Čo a s akým výsledkom, to nevieme," tvrdí Filčáková.
Jediná šachta, ktorá vychádza na povrch, je šachta Svajczer z roku 1847, ktorú v obci nazývajú Kumšt.
Dnes sa z celej budovy zachovala len časť.
"Bola postavená v roku 1847. Veľké koleso, ktoré poháňala voda, vyťahovalo zo šachty materiál. Stavali to vraj Taliani z horúceho vápna. Tie múry stoja roky, bez prikrytia a ochrany. Šachta je spojená s dedičnou štôlňou Brauner. Bol tu aj byt. Bola to pomerne veľká budova. Ešte možno vidieť niektoré múry. V 50. rokoch, keď tu mali vojaci cvičenie, tak tieto múry ostreľovali," dodala Filčáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári