Neustále čítanie, písanie či počítanie nemusia vyliečiť poruchu učenia, ale naopak, môžu u dieťaťa vyvolať odpor, pripomína psychologička Veronika Šimonová z Centra pedagogicko–psychologického poradenstva a prevencie Zuzkin park v Košiciach.
Kedy možno z psychologického hľadiska hovoriť, že je dieťa pripravené na vstup do školy? A kedy ešte má čas?
Pre nás je jeden z najpodstatnejších ukazovateľov to, že sa dieťa do školy teší, dokáže obsedieť pri kresbových a iných úlohách vyžadujúcich si pozornosť, teší sa, že sa naučí mnoho nových vecí a podobne. Zrelosť posudzujeme z viacerých uhlov pohľadu – ako vidí dieťa učiteľka v škôlke, ako ho vnímame my a to najdôležitejšie – najlepšie dieťa pozná rodič. Z hľadiska vývinu sa zameriavame na to, či je dieťa zrelé po rozumovej, emocionálnej a sociálnej stránke. To znamená, či je jeho jemná motorika zrelá (kresliť pevnou rukou čiary, vlnovky, osmičky, kresliť postavu - tvár, ruky, nohy...), či dokáže pár minút udržať pozornosť, či pozná farby, vie, ako sa volá, koľko má rokov, kde býva. Veľmi dôležitá je čistá výslovnosť, s tým sa často stretávame ako s problémom pri vstupe do školy. Po emocionálnej stránke – či je do istej miery samostatné, neľpie na prítomnosti rodiča a podobne. Samostatnosť znamená aj vedieť sa obliecť, upratať si po sebe stôl, obuť sa, zaviazať šnúrky, ísť samo na WC. A po sociálnej stránke, či sa dokáže začleniť do spoločnosti, hrať sa, ale aj rešpektovať autoritu a spolupracovať so spolužiakmi. To, že dieťa ešte nie je dostatočne zrelé na školu, neznamená, že je hlúpe, alebo že to nezvládne ani o rok. Skrátka, niektoré oblasti vývinu u neho ešte nedosiahli taký stupeň, aby mohlo prvý ročník zvládnuť v pohode, ako aj po psychickej pohode rodiča.
Na čo všetko by sa mali pripraviť rodičia prváčikov pred tým, ako sa začne škola?

S nástupom do prvej triedy sa častokrát spája strach. Prvý deň v školskej lavici môže sprevádzať dokonca plač, ak dieťa nie je zvyknuté zo škôlky byť bez rodiča dlhší čas. Navyše, bude v novom kolektíve, na novom mieste a s novou pani učiteľkou. Rodičia môžu dieťaťu uľahčiť tak, že sa spoločne hrajú na školu, ukázať mu počas zápisu do prvého ročníka, ako to tam bude vyzerať a čo ho tam bude čakať. Zápisy sú realizované hravou a príjemnou formou, kde sa dieťa zoznámi s prostredím a zároveň sa tam preverí, či je dieťa zrelé nastúpiť do školy. Platí to, že dieťa si zrelosť, pripravenosť na školu nevybuduje zo dňa na deň a rodičia by na to mali myslieť trošku skôr ako pred nástupom do prvej triedy. Dieťa postupne dopredu pripravovať na to, že bude začlenené do kolektívu, tu pomáha, keď nastúpi do triedy niekoľko detí, ktoré sa poznajú už zo škôlky. Tiež treba dieťa pripraviť, že si bude osvojovať nové pravidlá a slušné správanie. V tom čase už je nutné, aby bolo zvyknuté na prítomnosť cudzích ľudí a vedelo zvládať autoritu dospelého človeka.
Ako možno deti motivovať pred nástupom do školy?
Čo je však veľmi dôležité, dieťaťu predstavíme aj to, že v škole sa nebude len učiť a mať povinnosti, ale že sa bude aj zabávať. Najlepšia motivácia budúceho prváčika sú noví kamaráti, nové skúsenosti, hry, zábava, ktoré sa naučí. Taktiež v každej škole je na výber niekoľko krúžkov – využite to, vyberte aktivity, na ktoré sa bude vyslovene tešiť, hoci budú v škole. Určite dieťa nie je vhodné strašiť – veď počkaj, pani učiteľka ti dá, bude tam prísny režim, bude kričať, nebudeš sa už hrať a podobne.
Čo sa zmení v živote dieťaťa pri vstupe do školy oproti jeho doterajšiemu životu? A s akými prekážkami sa možno musí vysporiadať?
Zmení sa vlastne celý jeho doterajší denný režim. V škole sa venuje viac času učeniu, sedeniu v lavici než zábave, hodiny a prestávky sú pevne dané, aj keď v rámci hodiny učiteľka vie striedať aktivity, zábavu s učením. Taktiež sa zmení jeho sociálne okolie, to znamená, že dieťa by sa malo vedieť do tejto skupiny aj začleniť. Tiež prijať určitú zodpovednosť za svoje konanie a dokázať plniť školské povinnosti.
Stáva sa vám v praxi, že dieťa, ktoré nastúpilo do školy, to napokon nezvládlo a vrátilo sa späť do škôlky po odporúčaní odborníkov, učiteľov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári