Také čosi si nepamätajú ani najstarší Košičania a podľa historikov sa o takomto úkaze nepíše ani v mestských kronikách.
Takmer tisícka bocianov bielych, ktoré v tomto období migrujú na juh, si úplne netradične dala zraz na lúke oproti budove košických súdov.
Diváci, ktorí sa podujali ich spočítať, sa k presnému číslu nedopracovali. Svorne však tvrdia, že ich je určite viac ako tisíc.
Bociany sa začali usádzať na lúke koncom minulého týždňa.
Prvých si vraj zamestnanci súdov všimli v piatok ráno, postupne pristávali ďalšie desiatky.
V sobotu ich bolo vyše dvesto, v nedeľu dvakrát toľko.
Včera večer, keď sa už presne zrátať nedali, hoci ďalšie už pribúdali iba sporadicky, ich bolo okolo tisíc.
Chodili po lúke hore-dolu a keď začali klepotať zobákmi, bol to veru riadny rámus.
„Tento úkaz si nevieme vysvetliť ani my,“ povedal nám Karol Stehlík, šéf košickej pobočky Spolku na ochranu operencov.
„Obvykle sa pred letom do Afriky združujú až v druhom septembrovom týždni a na úplne iných miestach. Vieme o lokalitách pri Perínskych rybníkoch, kde pred cestou nachádzajú množstvo potravy alebo okolo štrkoviska v Geči, ktoré je tiež vhodné na doplnenie tukových zásob pred ďalekým letom. Ale čo ich pritiahlo práve tu, do centra mesta, je pre nás záhadou.“
Samozrejme, v médiách sa o dôvodoch výberu tohto miesta špekuluje už niekoľko dní.
Jedni tvrdia, že tieto operence prilákala čerstvo pokosená tráva, ktorá už tak dôsledne nezakrýva diery s hlodavcami, iní si myslia, že za to môže úkaz, známy skôr u ľudí, nazvaný davová psychóza.
Prvé bociany, letiace z Poľska, vraj boleli krídla, preto rýchle zosadli na prvú voľnú plochu v dohľade. Tie ostatné sa iba pridali a keďže im všetkým nehrozilo žiadne nebezpečenstvo, zatiaľ sa ďalej nepresúvajú.
„Isté však je, že tento jav je iba dočasný,“ pokračuje Stehlík. „Až bociany skonzumujú všetky myši a väčší hmyz, ktorý na lúke žil, opäť vzlietnu a budú pokračovať v lete na juh. Môže to byť o dva či tri dni, ale aj o týždeň. Jedného dňa všetky ako na povel zatrepocú krídlami a dajú nášmu mestu a Slovensku zbohom.“
Stehlík dodal, že na budúci rok koncom jari, v čase návratu vtáctva do Európy, inštalujú na plochu oproti súdom kamery. Cieľom je v prípade, že bociany na lúku opäť zosadnú, zaznamenať prílet tých prvých a pokúsiť sa zrátať ich celkové počty. A, samozrejme, tieto isté pozorovania zopakovať opäť koncom leta a začiatkom jesene.
„Ak by si bociany vybrali túto lúku v meste za svoje pravidelné zhromaždisko, bol by to úkaz, aký nemá vo svete obdobu. Doteraz totiž sťahovavé vtáky na tento účel využívali iba plochy mimo zastavaných aglomerácií. Košice by boli prvé, kde by vtáky v takom množstve pristávali a zhromažďovali sa opakovane."
Ako už Stehlík spomenul, bociany môžu naproti súdom naberať sily pred ďalším letom dva dni, ale aj týždeň.
Ak ich však chcete vidieť na vlastné oči, nemali by ste otáľať a vyberte sa tam čo najskôr.
Ten pohľad na stovky bielo-čiernych krásavcov stojí za to.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári