KOŠICE. Proti zadržaniu Ľuboša Lorenza vo štvrtok protestovali košickí aktivisti a niekoľkí občania pred budovou obvodného oddelenia košickej polície na Pribinovej ulici.
Ako informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Mésarová, poverený príslušník Policajného zboru v stredu z prečinu výtržníctva obvinil 35-ročného Ľuboša L., ktorý toho istého dňa v popoludňajších hodinách násilným spôsobom, za pomoci skrutkovača z pomníka obetiam II. sv. vojny na košickom Námestí osloboditeľov odstránil osem symbolov kosáka a kladiva.
V cele policajného zaistenia

„Podozrivá osoba bola obmedzená na osobnej slobode na mieste činu, kde ju spozorovala policajná hliadka a následne predvedená na príslušný útvar PZ z dôvodu potreby vykonávania ďalších procesných úkonov. V danej veci sa toho času vykonávajú ďalšie procesné úkony. Obvinená osoba je od stredajšieho popoludnia umiestnená v cele policajného zaistenia ako podozrivá osoba podľa Trestného poriadku s predchádzajúcim súhlasom službukonajúceho prokurátora," informovala polícia.
Na oddelenie prišiel aj Roman Frnčo, ktorý spolu s Danielom Lipšicom zastupuje Ľuboša Lorenza.
Ako uviedla Mésarová, pomník je kultúrnou pamiatkou, ktorá je zapísaná v registri Krajského pamiatkového úradu v Košiciach a tiež národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá má pripomínať padlých hrdinov, obete II. sv. vojny a ako každá iná kultúrna pamiatka, je chránená pred poškodením a iným znevážením aj ustanoveniami Trestného zákona.
Ten platí pre každého, bez ohľadu na jeho osobný názor.
Zákonný spôsob
Mésarová napísala, že polícia rešpektuje právo jednotlivcov na vlastný názor, či osobný postoj občanov aj vo vzťahu k tomuto pamätníku.
Nemôže však prehliadať intoleranciu spočívajúcu v poškodzovaní národných kultúrnych pamiatok, s ktorými sa nevedia stotožniť jednotlivci.
„Ak niekto považuje túto pamiatku, alebo jej symboly za hanlivé, mal by voliť zákonný spôsob nápravy, pretože každú neprávosť možno napraviť len zákonným spôsobom a nie porušovaním iných zákonov,“ povedala Mésarová.
Kosáky a kladivá pamiatkový zákon nechráni
K prípadu sa vyjadril i Krajský pamiatkový úrad Košice (KPÚ), podľa ktorého kosák a kladivo nie sú súčasťou pamiatkovej hodnoty národnej kultúrnej pamiatky, keďže tie autentické, osadené na pamätníku v dobe jeho postavenia, sa dodnes nezachovali.
„Predmetné symboly, vyrobené v tomto prípade z preglejky a nalepované na miesta chýbajúcich, nepožívajú ochranu podľa ustanovení pamiatkového zákona,“ píše sa v stanovisku pamiatkárov.
Tí pred časom schválili aj dokumentáciu k projektu rekonštrukcie pomníka, ktorá sa chystá v budúcnosti.
Po jej skončení sa podľa vyjadrenia KPÚ na pamiatke už preglejkové symboly nachádzať nebudú.
Protestujúci: Nátlak, zastrašovanie

Medzi protestujúcimi bola aj Ľubošova matka Eva Lorenzová, ktorá v rukách držala malý transparent s nápisom STOP totalitným symbolom – Prepusťte Ľuboša.
Uviedla, že polícia zadržiava jej syna neoprávnene, lebo nič nepoškodil, neukradol.
Podľa nej polícia koná pod tlakom ruskej ambasády.
Podľa aktivistu Ladislava Rovinského, ktorý je aj právnikom, polícia nemala dôvod Ľuboša zadržať, lebo z miesta činu neušiel, priznal sa, odstránené symboly kosák a kladivo nezobral, nebol opitý ani pod vplyvom omamných látok.
„Ja za tým vidím zo strany polície len snahu o zastrašovanie,“ povedal Rovinský.
Podľa jeho názoru kosák a kladivo sú symbolmi komunistického totalitného režimu, „a verejnú prezentáciu totalitných symbolov zakazuje zákon“.
Ústav pamäti národa: Chýba nám jasný zákon
Prípad košických umelcov a občianskych aktivistov, ktorí poukazujú na symboly totalitných ideológií, sleduje aj Ústav pamäti národa (ÚPN).
Podľa jeho hovorcu Petra Juščáka činy košických umelcov, keď odstránili symboly Komunistickej strany Sovietskeho zväzu z pamätníka osloboditeľom, poukázali na to, že naša spoločnosť sa stále nedostatočne vysporiadala so svojou minulosťou.
„Nemáme zákon, ktorý by jasne hovoril o tom, že pripomínanie si ktorejkoľvek totality nie je prejavom slobody, ale prejavom nezodpovednosti. Preto máme na Slovensku pamätníky reprezentantovi vojnového slovenského štátu Jozefovi Tisovi, rovnako ako pozývateľovi sovietskych vojsk do Československa, Vasiľovi Biľakovi.
V oboch prípadoch registruje ÚPN občianske protesty a to je podľa Juščáka znakom toho, že Slovensku chýba jasné zadefinovanie propagácie nacizmu či komunizmu.
„Ak vo vážnych a sporných situáciách chýba zákon, nastupuje konanie občanov podľa vlastnej hodnotovej orientácie. Vidíme to aj v prípade odstraňovania symbolov komunizmu z pamätníka osloboditeľom, kde sa aktéri svojsky postavili k symbolom komunizmu, ktorý vo svojej histórii privodil smrť miliónom obetí,“ povedal Juščák pre Korzár.
Podľa názoru odborníkov z ÚPN je najvyšší čas, aby vznikli alebo sa v tomto smere doplnili zákonné normy.
„Chcem poznamenať, že v minulosti bola úcta k sovietskym vojakom, ktorí položili životy za naše oslobodenie od nacizmu spájaná s komunistickou stranou. Čas ukázal na potrebu rozlíšenia sovietskych hrdinov od sovietskych symbolov komunizmu,“ myslí si Jučšák.
Tiež doplnil, že existuje množstvo spôsobov ako civilizovane naložiť s pamätníkmi minulosti.
„Dokázali to iné krajiny, a teda nie je dôvod aby sme to nedokázali aj my.“
(len)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári