KOŠICE. Dozorujúci prokurátor košickej prokuratúry v piatok súdu navrhol, aby Ľuboša Lorenza, obvineného pre prečin výtržníctva, vzali do vyšetrovacej väzby. Potvrdil to Branislav Bujňák, zastupujúci hovorca košickej prokuratúry.
Prokurátor väzobné stíhanie odôvodnil obavou, že Lorenz bude pokračovať v trestnej činnosti.

O návrhu na jeho vzatie do vyšetrovacej väzby bude rozhodovať košický súd.
Za mrežami je už vyše dvoch dní
Ľuboš Lorenz je obvinený z trestného činu výtržníctva, lebo z pomníka obetiam II. sv. vojny na košickom Námestí osloboditeľov odstránil osem kusov komunistických symbolov - kosák a kladivo.
Ľuboš Lorenz je v súčasnosti už viac ako 48 hodín v cele policajného zaistenia.
Proti jeho zadržaniu vo štvrtok protestovali niekoľkí aktivisti a občania v Košiciach aj Bratislave.
Stanovisko polície
Ako vo štvrtok uviedla hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová, podozrivá osoba bola obmedzená na osobnej slobode na mieste činu, kde ju spozorovala policajná hliadka a následne predvedená na príslušný útvar PZ.

Poverený príslušník Policajného zboru vo štvrtok z prečinu výtržníctva obvinil 35 ročného Ľuboša L., ktorý toho istého dňa v popoludňajších hodinách násilným spôsobom, za pomoci skrutkovača z pomníka obetiam II. sv. vojny na košickom Námestí osloboditeľov odstránil osem kusov symbolov kosáka a kladiva.
Pomník je kultúrnou pamiatkou, ktorá je zapísaná v registri Krajského pamiatkového úradu v Košiciach a tiež národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá má pripomínať padlých hrdinov, obete II. sv. vojny a ako každá iná kultúrna pamiatka, je chránená pred poškodením a iným znevážením aj ustanoveniami Trestného zákona.

"Ten platí pre každého, bez ohľadu na jeho osobný názor."
Mésarová napísala, že polícia rešpektuje právo jednotlivcov na vlastný názor, či osobný postoj občanov aj vo vzťahu k tomuto pamätníku.
Nemôže však prehliadať intoleranciu spočívajúcu v poškodzovaní národných kultúrnych pamiatok, s ktorými sa nevedia stotožniť jednotlivci.
„Ak niekto považuje túto pamiatku alebo jej symboly za hanlivé, mal by voliť zákonný spôsob nápravy, pretože každú neprávosť je možné napraviť len zákonným spôsobom, a nie porušovaním iných zákonov,“ povedala Mésarová.
Reakcia Lorenzovho advokáta Romana Frnču na FB
"Celé vyšetrovanie je vedené v tzv. superrýchlom konaní. Navrhli sme vykonať dôkazy - vyžiadať si stanovisko pamiatkového úradu, či aj kosáky a kladivá sú považované za súčasť pamiatky a sú rovnako chránené ako pamiatka," uviedol Lorenzov advokát Roman Frnčo na facebooku.
Pamiatkový úrad už pre Korzár zaujal stanovisko, že kosáky a kladivá nie sú rovnako chránené ako samotná pamiatka, dodáva.
"Aj zamestnanec správy mestskej zelene priznal, že otázku, či kosáky sú nalepené v súlade so zákonom a stanoviskami pamiatkového úradu, ani neskúmali a že ich len lepia a vyrábajú len tak, ako si oni myslia, že je to správne. Ďalším problémom je, že strhnuté kosáky sú vyrobené z preglejkového materiálu a teda ich ani nemožno považovať za riadnu súčasť pamiatky, keďže pôvodné kosáky boli kovové," pokračuje.
"Ďalej sme navrhovali, aby boli do spisu zabezpečené rozhodnutia o prípadoch iných osôb, ktoré kosáky v minulosti strhávali a ktoré boli riešené v priestupkovom konaní a nie v trestnom konaní. Všetky návrhy na vykonanie dokazovania nám boli zamietnuté a o prípade sa bude možno už v najbližších hodinách rozhodovať na súde," zdôraznil.
"Samotný postup v superrýchlom konaní je podľa môjho názoru veľmi neštandardný a nie v súlade s riadnym právom na obhajobu. V takýchto citlivých veciach je totiž uvedený postup absolútne nevhodný. Pána Lorenza v obdobných veciach zastupuje pán Lipšic, ktorý je s danou problematikou dôkladne oboznámený, ktorý sa však nemohol v takomto krátkom čase dostaviť do Košíc a preto som pána Lorenza zastupoval ja. Uvedená kauza vyžaduje hlbšie skúmanie, analyzovanie či celospoločenskú diskusiu a nie rozhodnutie v extrémne krátkom čase. Všetky tieto veci sme namietali, ale zatiaľ žiaľ bezúspešne," dodal.
Vo veci vzniesli aj námietku zaujatosti voči policajtovi, keďže počas výsluchu svedka – ďalšieho policajta si s ním tykal, čo môže značiť, že majú bližší neformálny vzťah a prípad by nemal vyšetrovať.
"Klient ma ďalej požiadal, aby som adresoval verejnú výzvu ukrajinskej, estónskej a litovskej ambasáde, či súhlasia s tým, aby na pomníku, ktorý si má uctiť pamiatku aj ich padlých vojakov, boli uvedené komunistické znaky."
"V prípade sa odohrali aj ďalšie zvláštnosti a nepríjemnosti, ktorým klient musel čeliť. Klientovi boli odobrané šnúrky na topánkach a tak sa musel po polícii presúvať v topánkach bez šnúrok. Klient negatívne vnímal, že policajti sa mali k nemu správať neúctivo – prejavovať rôzne grimasy, drobné naschvály, posmešne s ním komunikovali, pri eskorte na celu policajti neboli ochotní mu posunúť sedadlo, ktoré ho tlačilo, na políciu ho priviedli zadným vchodom, aby ho nevideli protestujúci, či vo vyšetrovacej miestnosti sa nachádzali nálepky značky Thor Steinar, ktorá je spájaná s extrémistickými hnutiami. Klient je rozčarovaný z postupu polície a v nasledujúcich dňoch bude uvažovať o možnosti požiadať o azyl na Ukrajine," dodal advokát.
Centrum pre otvorenú politiku: Postup v tomto prípade je škandalózny
Centrum pre otvorenú politiku (COP) vydalo vyhlásenie ku kauze košického výtvarníka Lorenza.
„Považujeme postup Polície SR a prokuratúry v prípade výtvarníka Ľuboša Lorenza za škandalózny. Symbolicky v deň, keď si pripomíname 25. výročie schválenia našej ústavy, štátne orgány ukazujú, že nie všetci občania majú rovnaké práva,“ uvádza vo vyhlásení Peter Markovič, výkonný riaditeľ COP.
Vo vyhlásení sa okrem iného uvádza, že v čase, keď sa štátne orgány nevedia vysporiadať s daňovými podvodníkmi, predstavitelia mafie sú pre procesné chyby pravidelne prepúšťaní na slobodu a ľudia ako Štefan Harabin ešte stále aktívne pôsobia v našom súdnictve, prokurátor navrhuje väzbu pre výtvarníka, pretože prezentoval svoj názor na totalitný komunistický režim.
„Sme presvedčení, že takéto prípady len prehĺbia nedôveru občanov v Policajný zbor SR a prokuratúru. Je zarážajúce, že na Deň Ústavy Slovenskej republiky, kedy si by sme si mali pripomínať aj hodnoty slobodnej demokratickej spoločnosti, sa priamo v najvyššom zákonodarnom orgáne Národnej rade SR beztrestne kričí “Na stráž!”, ale za odstraňovanie symbolov totalitného režimu, sedí vo väzbe zadržiavaný aktivista,“ uvádza vyhlásenie COP.
COP vyzýva zodpovedných, aby urýchlene zjednali nápravu, lebo práve strata dôvery v základnú spravodlivosť je dôvodom nárastu extrémizmu, nedôvery v štát a jeho inštitúcie a demokratický systém ako taký.
Reakcia ministerky Žitňanskej
Prípad zadržaného výtvarníka sleduje aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), informoval Denník N.
Podľa nej superrýchle konania sú šité na výtržníkov na štadiónoch, čo nie je Lorenzov prípad.
„Je to ale otázka na dozorujúceho prokurátora a generálneho prokurátora,“ dodala ministerka.
Podľa nej je namieste otázka, či jeho konanie nie je tým typom, ktoré sa môže skončiť sankciou, ale bez zadržania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári