KOŠICE. Vedenie radnice chce na pamätník na Námestí osloboditeľov vrátiť symboly kosáku a kladiva, potom ako ich odstránil aktivista Lorenz.

Šéf komunikačného oddelenia košického magistrátu Jozef Marko počas nedele informoval, že symboly kosáku a kladiva by sa mali na národnej kultúrnej pamiatke objaviť znova.
„Mesto vždy tak, ako doteraz po poškodení pamätníka zabezpečí jeho uvedenie do pôvodného stavu z úcty k padlým hrdinom, ktorí položili svoje životy v 2. svetovej vojne za oslobodenie našej krajiny,“ povedal Marko.
Ten nekomentoval to, či svoje rozhodnutie vedenie mesta konzultovalo s pamiatkármi.
Tí pre Korzár ešte vo štvrtok skonštatoval, že preglejkové kladivá a kosáky, ktoré necháva inštalovať mesto, nie sú súčasťou pamiatkovej hodnoty národnej kultúrnej pamiatky.
Ďalší podnet na polícii
Aktivista Ladislav Rovinský nesúhlasí s konaním magistrátu, ktoré vníma ako prejav arogancie moci a podľa neho hovorí aj o politickej príslušnosti vedenia mesta.

„Počas soboty som dal podnet na políciu, že neznámy páchateľ dlhodobo a opakovane protiprávne umiestňuje na kultúrnu pamiatku symboly komunizmu, čo je zjavná propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu práv a slobôd občanov,“ uviedol.
Aktivista tiež dodal, že pokiaľ by vedel, kedy sa chystá magistrát vylepiť preglejkové kosáky a kladivá na Námestí osloboditeľov, tak tam bude čakať aj s políciou.
Posledný prípad zarezonoval
Symboly naposledy odstránil výtvarník a aktivista Ľuboš Lorenz. Po svojom čine bol obvinený z prečinu výtržníctva a následne putoval do cely policajného zaistenia na 4 dni. Prepustený bol až v sobotu.
Stalo sa tak po tom, ako zasiahla generálna a krajská prokuratúra, keď dozorujúci okresný prokurátor zmenil svoje pôvodné rozhodnutie o vzatí Lorenza do vyšetrovacej väzby.
Súd bude preto o vine alebo nevine rozhodovať počas jeho pobytu na slobode.
O prípad sa zaujímal aj prezident Andrej Kiska.
Advokát: Nešlo o preglejky
Dianie okolo prípadu sa nepozdáva košickému advokátovi Ivanovi Vankovi, ktorý pôsobil 27 rokov na prokuratúre.
Tomu podľa vlastných slov chýba v tom celom odborný historicko-politický pohľad na túto tému.
„Celý prípad sa akoby zredukoval na pánov Lorenza a Lipšica, a tiež na nejaké preglejky. Tu nešlo o to, či poškodil preglejku alebo mosadzné symboly. To, že pamätník je venovaný padlým vojakom červenej armády, ktorí oslobodzovali Košice, je neodškriepiteľným faktom. Kosák a kladivo ako symbol robotníckej a roľníckej triedy bol však súčasť zástavy Sovietskeho zväzu, pod ktorou červená armáda bojovala.“
Vanko dôvodí, že sa kosák a kladivo síce stali symbolmi totalitného režimu, avšak tie podľa neho nemožno porovnávať s hákovými krížmi.
„Svastika nebola nikdy súčasťou nemeckej zástavy,“ tvrdí advokát.
Konanie košického aktivistu preto Vanko vníma ako prznenie pamiatky padlých vojakov červenej armády.
„Jeho konanie sa dá prirovnať k tomu, že niekto odtrhne erb z hrobu nejakého šľachtica na cintoríne. V takom prípade by okrem výtržníctva, šlo aj o hanobenie miesta posledného odpočinku, čo je samostatný trestný čin.“
Advokát hovorí tlaku
Vanka tiež irituje postup nadriadených prokuratúr vo vzťahu k prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
„V parlamentnej demokracii nie je bežné, aby si prezident vyžiadal od prokurátora informáciu v konkrétno prípade. Veľmi mi to pripomína minulý režim, kedy napríklad vedúci tajomník mestského výboru alebo okresného výboru strany zavolal na prokuratúru a povedal, aby bol v tej a tej veci informovaný,“ opísal dianie z minulosti exprokurátor.
„Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár ma prekvapil, keď išiel poslušne informovať prezidenta, pretože o informáciu mohol požiadať len príslušný parlamentný výbor, ktorý má na to podľa ústavy právo.“
Advokát tiež pre Korzár povedal, že sa nemôže zbaviť pocitu, že nadriadené prokuratúry, tak konali pod akýmsi tlakom, ktorý mal vyvinúť prezident cez média a sociálne siete.
„Neviem, či si niekto uvedomuje, že práve takto sa správali súdruhovia pred 89 rokom,“ uzavrel právnik.
Postup preskúma krajský prokurátor
Doterajší postup orgánov činných v trestnom konaní v prípade košického aktivistu a výtvarníka Ľuboša Lorenza, ktorý je obvinený z prečinu výtržníctva za odstránenie komunistických symbolov z pamätníka sovietskych vojakov, preskúma krajský prokurátor v Košiciach.
Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.
"Zároveň zdôrazňujeme, že konajúci prokurátor svojím postupom v trestnej veci vyjadril svoj právny názor, za ktorý ho generálny prokurátor v žiadnom prípade nemieni disciplinárne postihovať," uviedla Predajňová.
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podľa nej so znechutením vníma účelovú politizáciu v tejto trestnej veci, ktorá je evidentná z vyjadrení niektorých politikov.
"Ich vyjadrenia nemožno inak vnímať, ako pokus o zasahovanie do právomocí orgánov činných v trestnom konaní v neskončenej trestnej veci, o ktorých nemôžu mať žiadne relevantné informácie," doplnila Predajňová.
GP SR odmieta politické zasahovanie do konkrétnych trestných vecí a vždy v každej konkrétnej trestnej veci bude postupovať v zmysle zákona.
Lorenza prepustili v sobotu (2.9.) zo zadržania na slobodu po tom, čo prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I vzal späť svoj návrh na väzbu pre obavu z pokračovania trestnej činnosti obvineného.
Polícia tak Lorenza stíha na slobode.
V roku 2015 Ľuboš L. spolu s Petrom Kalmusom postriekali červenou farbou bustu bývalého komunistického predstaviteľa Vasiľa Biľakav jeho rodnej obci Krajná Bystrá.
Pred súdom argumentovali, že konali v nutnej obrane, aby zabránili trestnému činu propagácie zločineckých skupín a zločineckých režimov. Súdne konanie v tejto kauze stále trvá.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári