KOŠICE. Magistrát po odstránení symbolov kosáku a kladiva aktivistom Ľubošom Lorenzom ohlásil svoj zámer uviesť pamätník do pôvodného stavu.
K počiatočnej aktivite mesta sa už o deň neskôr vyjadril primátor Košíc Richard Raši už o niečo opatrnejšie.
„Opravuje to Správa mestskej zelene ako správca pamätníka a teraz bude čakať na stanovisko pamiatkarov, ako postupovať ďalej, keďže v médiách sa objavili ohľadom opravy či neopravovania rozličné rozporuplné informácie,“ napísal Raši v SMS správe.
Kosáky mestu zatrhli

Na zámer mesta zareagoval Krajský pamiatkový úrad Košice (KPÚ).
„KPÚ odporučili vedeniu mesta Košice, aby sa príslušné organizácie mesta zdržali čiastkových zásahov do predmetnej kultúrnej pamiatky, a to až do doby jej komplexnej obnovy,“ uviedla riaditeľka KPÚ Kristína Markušová pre Korzár.
Nevyhnutné zásahy odporúčajú pamiatkari mestu zveriť odbornému garantovi - reštaurátorovi.
„Pomník si už dlhší čas vyžaduje odborný stavebno-technický a reštaurátorský zásah. Dopĺňanie symbolov sa z toho hľadiska javí ako predčasné a neodborné,“ doplnila Markušová.
Ako ďalej uviedla: „ KPÚ je toho názoru, že prednostne sa treba sústrediť na záchranu hmotnej podstaty pamätníka, ktorý je zo stavebno-technického hľadiska v narušenom až dezolátnom stave.“
Vojenskí historici: Kosáky tam patria

Pamiatkari sprostredkovali Korzáru aj vyjadrenie Vojenského historického ústavu k otázke umiestnenia symbolov kosáku a kladiva.
To si k výskumu pamätníka pred jeho rekonštrukciou vyžiadala jeho autorka pred troma rokmi.
Podľa ústavu z hľadiska vojensko-historických súvislostí nemožno tieto symboly považovať za neprijateľné znaky, keďže sú súčasťou Pomníka osloboditeľov.
„Pamätník už 70 rokov s uvedenými symbolmi predstavuje vďaka tým, ktorí položili svoje životy pri porážke fašizmu, lepší život v mieri. Na základe historických, ako aj vojensko-historických súvislostí a z pohľadu pamiatkovej ochrany, ktoré nepochybne patria do kultúrneho dedičstva SR, Vojenský historický ústav jednoznačne odporúča ponechanie uvedených symbolov, čím sa zachová jeho autentická podoba,“ píše sa v jeho stanovisku.
Opačný názor na umiestňovanie týchto symbolov má šéf Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.
Tvrdí, že požívanie kosáka a kladiva je nezákonné, pokiaľ nejde o vzdelávacie, zberateľské alebo výskumné aktivity.
Dodal, že ústav si váži vojakov, ktorí položili život počas oslobodzovania Slovenska, a má preto v úcte aj týchto ruských vojakov.
Kosák a kladivo sú však komunistické symboly a symbolom sovietskej armády je červená hviezda, čo konštatuje aj Historický vojenský ústav v Prahe.
Zobrazenie symbolov po renovácii

Pamiatkari vysvetlili, že v prípade reštaurátorského zásahu pri obnove päťcípych hviezd na náhrobníkoch, ako aj symbolov kosáka a kladiva na hranolových podstavcoch a obeliskoch sa uvažovalo okrem kópií podľa zachovaných originálov aj o alternatívnych možnostiach zobrazenia týchto symbolov.
„A to formou náznaku v inom odtieni alebo odlíšenej štruktúre kameňa alebo o náznaku tvaru symbolov formou rytej linky. Naopak, ich prílišné zvýrazňovanie by mohlo vytvárať dojem propagácie skupín, smerujúcich k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd, čo je absolútne nežiaduce,“ dodávajú pamiatkari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári