Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Kto je páchateľom atentátu v Paríži
V sobotu o 22. hodine večer boli v Paríži vyhodené pekelnými strojmi do vzduchu dva domy, patriace Ústrednému zväzu francúzskych priemyselníkov a Zväzu kovopriemyselníkov. Prvý dom sa nachádzal na ulici de Pressbourgh, druhý v blízkej ulici Boissiere. Z prvého päťposchodového domu zostali len trosky, druhý bol poškodený menej. Pri výbuchu boli zabití dvaja strážnici, ktorí tam konali službu. K výbuchu došlo za týchto okolností: po 18. hodine priviezli domovníkom v oboch domoch dvaja zriadenci debničky s adresami na vedúcich predstaviteľov oboch zväzov. Hovorili, že v debnách sú gramofónové platne. Nakoľko riaditelia neboli prítomní, domovníci uložili debničky blízko vchodu do budov. V debničkách boli pekelné stroje, hodiny ktorých boli nastavené na výbuch po 22. hodine.
Polícia sa prikláňa k názoru, že atentáty sú dielom cudzích teroristov, ktorí sa snažia vyvolať vo „Francii“ neporiadky a vnútorné zmätky.
(Novosti 14.9.1937)
Viete správne po slovensky?
Príďte sa zdokonaliť do večerného kurzu, ktorý usporiada Osvetová akadémia v Košiciach na Štefánikovej č. 94 (dnes Hlavná ulica). Zápisné je 5 Kč, školné 20 – 30 Kč polročne. Prihlášky je možné podávať každý deň.
(Novosti 12.9.1937)
Obrovský žralok napadol parník
Zo Škótska oznamujú, že jeden osobný parník pri plavbe na ostrov Gran, bol v noci na pondelok napadnutý obrovským žralokom. Otras, spôsobený nárazom tohto morského kolosa bol taký silný, že niektoré časti lode boli poškodené. Mnoho okien až 3 metre nad hladinou bolo rozbitých.
(Novosti 14.9.1937)
V hádke vykričal na brata, že falšoval peniaze
Vo Vyšnom Medzeve sa pohádali bratia Juraj a Michal Kožej. Michal hneď išiel na četnícku stanicu a oznámil svojho brata, že v marci a v apríli 1933 falšoval 1, 5 a 10 korunové mince. Rozprával im, že jeho brat bol zamestnaný ako kováčsky pomocník u kováča Pivovarníčka v Košiciach na Bočkayho okružnej a že tam si urobil zo šamotovej hliny matrice s obrazmi mincí, do ktorých odlieval neznámu zmes. U Kožejových urobili četníci domovú prehliadku, pri ktorej našli lyžičku, na ktorej boli stopy po silnej žiare. Údajne na tejto lyžici mal roztápať kovovú zmes, z ktorej potom odlieval falzifikáty. Juraj Kožej sa stratil z domu bez stopy, ale v Košiciach ho zatkli. Pri vyšetrovaní udal, že formy na odlievanie minci dostal od istého Samovolského, ktorého tiež zatkli.
(Novosti 14.9.1937)
Plač na košických uliciach
Obyvateľstvo metropoly východného Slovenska hlboko dojala trúchlivá zvesť o bolestnom skone prezidenta – osloboditeľa T. G. Masaryka. Túto smutnú správu oznámila predstaviteľom verejných a štátnych úradov odbočka Československej tlačovej kancelárie v Košiciach.
Denník Novosti vydal v skorých raňajších hodinách prvé cyklostylové vydanie so stručnou informáciou o smutnej zvesti úmrtia prezidenta – osloboditeľa, ktorá došla z Lán. Prvé zvláštne vydanie denníka Novosti bolo vydané o ôsmej hodine ráno.
Obyvateľstva východoslovenskej metropoly, ktoré sa dozvedelo o bolestnej strate veľkého prezidenta zo zvláštneho vydania Novostí, sa táto smutná správa dotkla bez rozdielu národného a náboženského vyznania. Ulice mesta sú už od včasných hodín raňajších zahalené v záplave smútočných farieb. Od rána sa mestom niesli smútočné zvuky všetkých zvonov. Hlúčky obecenstva sa zastavujú po uliciach a vidno na nich hlboké dojatie. Deti, ktoré dostali do rúk zvláštne vydanie Novostí, čítali zvesť o smrti prezidenta s plačom.
Na obelisku pred mestským divadlom v Košiciach bola na znak hlbokého smútku spustená štátna vlajka na pol žrde.
(Novosti 15.9.1937)

Americký sudca členom spolku Ku-Klux-Klan
Senátori Copeland a Walsh požiadali, aby sudca Black bol zbavený funkcie u najvyššieho súdneho dvora Spojených štátov amerických, na ktorú bol povolaný 12. augusta, a to s odôvodnením, že je členom spolku Ku-Klux-Klan. Naproti tomu predseda Ku-Klux-Klanu vyhlásil, že Black nie je členom spolku.
(Novosti 15.9.1937)

Hroby z rímskych čias pri Košiciach
V Čani pri Košiciach boli vykopané v tieto dni tri hroby, z ktorých v jednom boli milodary. Je to ženský hrob, ako sa dá súdiť podľa krásneho hrebeňa položeného pri hlave, pod guľovitou nádobou, naplnenou uhorenými kosťami. Nález pochádza z doby rímskeho susedstva, asi z druhého alebo tretieho storočia po Kristovi. Okrem toho boli v tých istých miestach nájdené aj dve strieborné spony z toho istého obdobia.
(Slovenský východ 17.9.1936)
Ladislav Troják v Košiciach
Jeden z najpopulárnejších československých hokejistov Laci Troják, ktorého odchod z Košíc do Prahy bol prekvapením, zvlášť vtedy, keď v Prahe nastúpil za najlepší čs. „hockeyový” team LTC Praha a neskoršie potom aj za reprezentačné mužstvo ČSR, je v Košiciach. Troják nastupuje v októbri na výkon vojenskej služby a preto prišiel svoj posledný civilný mesiac stráviť v kruhu kamarátov. Laci je nielen výborným „hockeyistom”, ale aj nebezpečným krídelným útočníkom vo futbale. V nedeľu ukáže Laci vo svojom materskom mužstve Pivovar Košice proti klubu ČsŠK Legiňa-Michaľany, či je ešte stále vo forme. Predpokladáme, že košickí športovci prídu na ihrisko pri tehelni privítať nášho čs. reprezentanta v čo najhojnejšom počte.
(Slovenský východ 17.9.1936)

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári