KOŠICE. Ľudovít Végh sa narodil v roku 1921 v chudobnej židovskej rodine v Košiciach, kde aj navštevoval gymnázium. V škole sa mu darilo dobre a v roku 1939 ešte stihol zmaturovať.
Situácia sa však začala dramaticky zhoršovať, na čo doplatila celá rodina Véghovcov.
„Zo štyroch členov našej rodiny som vojnu prežil len ja,“ zaspomínal si v rámci projektu Post Bellum pred rokmi profesor Ľudovít Végh.
„Pre Židov bola vtedajšia Szálasiho vláda v Maďarsku rovnako nebezpečná ako Hitlerov režim v Nemecku. 14 000 deportovaných Židov z Košíc do Osvienčimu, arizácie majetku, povinné nosenie žltej Dávidovej hviezdy a geto, to boli dôsledky éry maďarského Szálasiho fašizmu. Aby sa rodina Véghovcov zachránila, rozutekali sa zmätene ako stádo z horiaceho lesa.“
O bratovi už nikdy nepočuli
Dramatický bol príbeh staršieho brata pán Végha, Mikuláša.
Ten chcel ísť študovať medicínu, no aj napriek tomu, že bol dobre pripravený, pre židovský pôvod ho na štúdium neprijali.
Začal teda študovať stavebné inžinierstvo v Brne. Býval u strýka, ktorý sa výrazne protifašisticky angažoval, preto musel v druhom ročníku utiecť.
„Odišiel do Košíc, kde mu ale po okupácii Maďarskom hrozil odvod do núteného pracovného tábora. Rozhodol sa preto pre ilegálny útek do Sovietskeho zväzu, čo sa mu stalo osudným. Čoskoro sme od neho prestali dostávať správy a potom už sme o ňom nikdy nepočuli.“
Injekcia týfusu a útek
Transport pre mladých mužov narodených v roku 1921, teda v roku, keď sa narodil aj Ľudovít Végh, bol vypísaný na jeseň 1941.
Tomuto transportu sa pamätník dokázal vyhnúť kurióznym spôsobom.
„Známy lekár mi dal tajne injekciu z mŕtvych baktérií týfusu, spôsobujúcich vysokú horúčku, a tak som sa odvodu vyhol. Vyhral som prvé kolo vo svojom osobnom boji s fašizmom, musel som však narýchlo zmiznúť z Košíc, pretože bolo reálne nebezpečenstvo, že ma niekto udá.“
Dočasným útočiskom sa mu stala Budapešť, kde žil pod falošným menom Lajos Hidvéghy a vystupoval ako katolík.
Žiaľ, po roku bola jeho identita odhalená, čo znamenalo okamžitý nástup do židovského pracovného tábora v Galante a definitívne rozlúčenie s rodičmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári