KOŠICE. Bakelit story - 100 rokov výroby bakelitu na Slovensku je názov výstavy, ktorú pripravilo Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach v rámci osláv 70. výročia svojho vzniku.
Vernisáž bude v stredu 20. septembra o 15.30 vo výstavných priestoroch STM na Hlavnej ulici v Košiciach.
Zámerom výstavy je poukázať na široké využitie tejto prvej umelej hmoty nielen v priemysle, ale aj v domácnosti a v bežnom živote.
Zlatá vek bakelitu už pominul
Zlatá éra bakelitu už patrí do minulosti, ale s výrobkami z tohto plastu sa možno stretnúť i dnes.
Tento rok uplynie 110 rokov, keď sa chemikovi belgického pôvodu Leo Hendrikovi Baekelandovi (1863 – 1944) podarilo pripraviť fenolformaldehydový polykondenzát (živicu), ktorá bola po ňom pomenovaná ako bakelit.
Predstavuje prvý priemyselne vyrábaný syntetický polymér, ktorý stál na počiatku éry plastov.
Jeho zavedenie do priemyselnej výroby vo svete ako aj na Slovensku predstavovalo priekopnícky čin, ktorý významne ovplyvnil tempo materiálových a technických inovácií a rozvoj výroby plastov.
Do histórie bakelitu prispel aj bratislavský Gummon ako pobočný závod Továrne na káble.
V roku 1917 získal licenciu na jeho výrobu od nemeckej firmy Isolatoren Werke GmbH pod názvom Futurit.
Tieto skutočnosti boli inšpiráciou výstavy venovanej využitiu bakelitu.
Bakelit vďaka ľahkej tvarovateľnosti, dobrým izolačným vlastnostiam, odolnosti voči teplu našiel široké uplatnenie od 20. rokov 20. storočia.
S ohľadom na profiláciu Slovenského technického múzea je zámerom na výstave prezentovať nosné oblasti aplikácie bakelitu, najmä z odborov elektrotechniky, strojárstva, fotografickej techniky a výroby spotrebného tovaru.
Vyhľadávajú ich zberatelia
Výstava prezentuje okolo 300 exponátov československej i zahraničnej proveniencie, prevažne zbierkových predmetov Slovenského technického múzea, ale aj predmetov z kolekcií súkromných zberateľov.
Okrem pestrej a bohatej škály najrôznejších bakelitových predmetov - rádií, telefónov, fotoaparátov, vysávačov, hračiek a ďalších poukáže aj na tvarový a štýlový vývoj v dizajne predmetov 20. storočia.
Výrobky z bakelitu sú dnes pre svoj osobitý dizajn a historický význam často vyhľadávanými zberateľskými predmetmi.
Autorom výstavy je Ladislav Klíma, kurátor zbierok Priemyselný dizajn a Fotografická technika, a vedúci Oddelenia dejín vedy, výroby a techniky v Slovenskom technickom múzeu.
Odborne na výstave spolupracovali Pavel Habáň, Jozef Roman a Viera Tillová, kurátori zbierok v správe STM.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári