KOŠICE. V záhradkárskych lokalitách na území mesta Košice vyrastajú väčšie či menšie rodinné domy, bungalovy i obrovské dvojpodlažné vily aj napriek tomu, že nejde o stavebné parcely.
Na papalášov nariadenie mesta neplatí? A kedy budú môcť stavať na záhradke všetci, ktorí majú záujem?
Záhradkárske lokality v Košiciach vznikli za socializmu rozparcelovaním nevyužitých území a vytvorením provizórnych prístupových chodníkov.
Podľa hlavnej architektky mesta Košice Petronely Királyovej, ktorá si bola obzrieť, ako vyzerajú záhradkárske lokality v západnej Európe, sa tie košické s tým nedajú porovnať.
V Nemecku záchytné parkoviská
„Napríklad Nemci majú záhradkárske lokality vyslovene na relax, kde človek zregeneruje, číta knihu, posadí si nejakú kvetinku či zeleninku pre radosť, lebo ho to baví. Sú to zvyčajne ako celok ohradené územia, bez vnútorných plotov, s malými chatkami v jednom štýle, so záchytným parkoviskom na začiatku lokality, nikto sa netlačí s autom až na svoj pozemok a majú spoločnú vybavenosť, to znamená objekt zväčša v strede lokality, kde sa dá najesť, vypiť pivko, podebatovať, zahrať šachy, karty, biliard. Takúto záhradkársku lokalitu ja na území Košíc nevidím, možno Geder v Košickej Novej Vsi sa k tomuto modelu približuje."

Hlavná architektka chápe, že mnohí košickí záhradkári po jej slovách budú krútiť hlavami, tvrdí však, že záhradkárska lokalita by mala byť celok fungujúci podľa nejakého režimu - parkovanie, odvoz smetí, doplnkové služby.
„U nás rozparcelovanie území na záhradky a chatky postupne prerástlo do stavu, že každý chcel do maximálnej možnej miery využiť svoju parcelku. A čo sa stalo? Všetky koridory určené na komunikácie sa neustále zužovali a zužovali," pripomína súčasný stav Petronela Királyová.
Ľudia sa čudujú, prečo niekto veselo stavia
Mnohí Košičania, ktorí majú záhradky s chatkami v lukratívnych častiach, napríklad nad Kalváriou, v najväčšej lokalite Vitalina medzi mestom a Kavečanmi alebo Prielohách nad Baránkom či Čičkách pod Sídliskom KVP by radi stavali rodinné domy.

Nechápu, prečo im to dovolené nie je, keď neďaleko vyrástli doslova vily a majitelia v nich celoročne bývajú.
Ako je to možné a sú mestskí architekti naklonení zmene územného plánu, ktorý záhradky zmení na stavebné pozemky?
„My by sme to uvítali, keby sa záhradkárske lokality zmenili na stavebné pozemky. Keď sa záhradkári rozhodnú, že tam chcú bývať, tak poďme do tej zmeny. Ale tá zmena je ťažká, pretože my po nich chceme, aby nám urobili štúdiu, ako to bude vyzerať. Problém nastáva vtedy, keď musia splniť normy na veľkosť uličných koridorov, lebo medzi plotmi je tam vzdialenosť zväčša 3 až 4 metre... Musia si však uvedomiť, že uličný koridor pre rodinnú zástavbu by mal mať šírku minimálne 9 až 11 metrov," zdôrazňuje hlavná architektka.
Bývať sa nedá bez ciest, infraštruktúry a služieb

Štúdia by ukázala, ako by vyzeral komunikačný systém, lebo k rodinnému domu sa potrebujete dostať, odviezť smeti, prístup musia mať požiarnici aj rýchla zdravotnícka pomoc.
„Mnohí si myslia, postavím si dom a čo je vás do toho... Takto to nefunguje. Už dopredu dokážeme odhadnúť, že nejaké časti pozemkov bude treba vyčleniť na prístupové cesty, ale presne to nevieme, detaily odhalí štúdia. Jej príprava nie je náročná, dá sa pomerne rýchlo pripraviť na základe dohody vlastníkov a ich predstáv. Náročné je dosiahnuť, aby sa tí ľudia vzdali časti svojich pozemkov na komunikácie, aby časť darovali na ulicu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári