KOŠICE. Medzi tými, ktorí vítajú bikesharing, no k jeho prevádzke v súčasnej košickej doprave sú skeptickí, je aj aktivista a cyklista Ladislav Rovinský.
Rovinský: Je to šité horúcou ihlou

„Pozitívne je to, že mesto o bikesharingu uvažuje, ale je to šité horúcou ihlou,“ povedal cyklistický nadšenec, ktorý považuje za najproblematickejšie to, že mestu chýba sieť cyklociest, pričom rozvoj cyklistickej dopravy v Košiciach roky stagnuje.
„Keď mesto vydržalo roky bez bikesharingu, nemalo by sa zbrklo rozhodovať len preto, že je šanca vytiahnuť peniaze z Európskej únie a pripočítať si politický bodík,“ naznačil svoj postoj smerom k projektu železníc.
Magistrát: Obavy sú predčasné

Vedenie mesta odmieta obavy, či košická premávka bude vedieť ustáť stovky cyklistov najmä v centre.
„Zatiaľ nevieme, koľko bicyklov bude ponúkaných v rámci bikesharingu a nevieme ani to, do akej miery budú využívané, takže obavy ľudí, ktorí sa považujú v tejto oblasti za odborníkov, považujeme za predčasné,“ zhodnotila výhrady hovorkyňa mesta.
No nedostatok komunikácií vyhradených pre cyklistov naznačuje aj odborná štúdia, ktorú si nechalo mesto vypracovať na Žilinskej univerzite.
Tá mestu odporúča popri realizácii systému verejného zdieľania bicyklov riešiť aj podporné opatrenia pre cyklistov napríklad prostredníctvom vytvárania „upokojených zón“ alebo budovaním nových cyklocestičiek a cyklopruhov.
Podľa inštruktora košickej autoškoly Daniela Demjana by mohli byť relatívne lacným a zároveň bezpečným riešením v doprave cyklokoridory.
„Ak sa vec nezačne riešiť, predpokladám, že ľudia, ktorí si vypožičajú verejné bicykle, nebudú jazdiť inde ako po chodníkoch.“
Tu však pripomína polícia, že chodníky smú pre jazdu na bicykli využívať iba osoby mladšie ako desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári