KOŠICE. Od konca druhej svetovej vojny uplynulo už 72 rokov, no v Košickom kraji sa stále objavujú miesta, kde munícia prečkala celé desaťročia a je stále schopná zraňovať a zabíjať.
O jej zneškodňovaní a zaujímavých prípadoch sme sa pozhovárali s pyrotechnikom Mirom z KR PZ Košice, ktorý sa tejto činnosti venuje až takmer dve desaťročia.

Nález 100-kilovej bomby v Bidovciach, troch granátov v Košiciach, delostreleckých mín v Moldave. To je iba niekoľko z množstva nedávnych nálezov munície z druhej svetovej vojny.
Ku každému volali pyrotechnika, ktorý je síce na túto prácu špeciálne vyškolený, no aj tak pri zneškodňovaní riskuje vlastný život.
Munícia síce spala pod vrstvou hliny celé desaťročia, no stále je schopná zabíjať. Veď na to bola vyrobená.
"Množstvo munície už bolo nájdené, no nikdy nebudeme vedieť, koľko na svoje odhalenie, a či vôbec, ešte čaká. Ďalší nález sa môže podariť zajtra či o týždeň, no tiež o rok alebo o 50 rokov. Alebo ešte neskôr. Záleží len na náhode, ktorá k takému nálezu pomôže," vraví Miro, ktorý absolvuje približne 190 zákrokov ročne.
V tomto roku je na číslo 145.
Najčastejšie sa munícia nájde pri stavebných a výkopových prácach. Ako začiatkom septembra v Bidovciach, kde našli 100-kilovú leteckú bombu FAB 100 ruskej výroby pri výkopových prácach.
Kvôli bezpečnosti museli policajti evakuovať 400 ľudí z vyše 80 domov. Pyrotechnici bombu zneškodnili vo vojenskom obvode Valaškovce v okrese Humenné, kde je na to určený priestor.
Čaká na svoju chvíľu
Hoci sa v Košickom kraji nachádza stará munícia takmer všade, najčastejšie lokality, kde volajú pyrotechnikov zneškodňovať ju, je okolie Moldavy, Dargov a Silická planina.
Po vojne sa územia, kde sa stavali mestá, od starej munície čistili. Vidiek ostal akoby v pôvodnom stave, preto je tam teraz nálezov viac.

"Najčastejší výskyt munície je tam, kde postupoval front a prebiehali boje. Často sa stávalo, že vojaci pri ústupe nechávali muníciu v palebných postaveniach. Od pamätníkov vieme, že keď územie čistili od zvyškov munície, vykopali jamy, nahádzali ju tam a zahrabali. A je tam dodnes, čaká sa len na náhodu, aby sme ju našli."
Pri starej munícii rozlišujeme, či je zaistená alebo nie. Zaistená ostala napríklad vtedy, ak ostala na palebných postaveniach, bola prevážaná na voze a ten pri výbuchu bomby zasypala hlina.
Pušný prach, ktorý bol v nábojnici, už zvlhol a nábojnica z tenkého plechu sa rozpadla.
Strela so zapaľovačom je však v poriadku, munícia je stále aktívna a čaká na "svoju chvíľu"...
Nájdená odistená munícia je obzvlášť nebezpečná. Bola už vystrelená a po dopade neexplodovala.
Buď sa ihla, ktorá mala napichnúť rozbušku, vychýlila, alebo bola bomba zhodená v príliš malej výške.
Nedopadla na zem kolmo, ale sa po nej kĺzala. Všetky časti takejto strely so už odistené.
Obloží sa trhavinou
"Dôvodom opatrného narábania s muníciou je jej schopnosť explodovať aj po desiatkach rokov," vysvetľuje Miro. "Bomba, mína či granát síce zvonku vyzerajú schátrane a sú zhrdzavené, ale mechanizmus vo vnútri ostáva neporušený, akoby ho vyrobili len včera. Pri neopatrnej manipulácii stačí málo, aby munícia explodovala."
Pri jej náleze pyrotechnici najprv zisťujú typ munície a či je zaistená alebo už vystrelená. Takú opatrne obkopú a vyberú.
Ak im to podmienky dovoľujú, odpália ju na najbližšom vhodnom mieste. Napríklad pri náleze na Dargove v najbližšom kameňolome.
Preváža sa v kovovej debne s pieskom, aby sa počas prevozu nehýbala.
Ak je munícia zaistená, zneškodňuje sa v už spomínaných Valaškovciach. V oboch prípadoch sa munícia obloží trhavinou a odpáli.
Samozrejme, pri väčších nálezoch nie naraz, ale po častiach. Miro vysvetľuje, že vlastnou trhavinou potrebujú aktivovať trhavinu, ktorá je vo vnútri.
Jej množstvo závisí od hrúbky stien, kalibru i ďalších parametrov. Mimochodom, bomba, ktorú nedávno našli v Bidovciach, mala v sebe približne 45 kg trhaviny.
Na jednom mieste našli až 300 mín
"Niektoré nálezy sú aj kuriózne," spomína Miro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári