KOŠICE. Výtvarníka Petra Kalmusa odsúdil samosudca Ladislav Bujňák trestným rozkazom na štyri mesiace väzenia s ročným odkladom za to, že mal ešte vlani v auguste z Pomníka obetiam II. svetovej vojny na Námestí osloboditeľov odstrániť štyri symboly komunistického režimu.
Celková škoda bola v prípade spred roka vyčíslená na 60 eur.
V trestnom rozkaze je uvedené, že Kalmus sa dopustil hrubej neslušnosti tým, že hanobil kultúrnu pamiatku, ktorou spomenutý pamätník je.
No ešte koncom minulého mesiaca v podobnom prípade Krajský pamiatkový úrad v Košiciach potvrdil, že kosáky a kladivá z preglejky umiestnené na pomníku nie sú súčasťou pamiatky.
Kalmus: Nič som neurobil
S uznaním viny za prečin výtržníctva nesúhlasí obvinený Kalmus a so svojím advokátom Danielom Lipšicom sa chystá podať odpor.
„Je to absurdné a nepochopiteľné rozhodnutie, pretože okrem jedného pochybného svedka neexistuje dôkaz o tom, že som mal niečo také vykonať. Rozhodnutie sudcu svedčí podľa mňa iba o tom, že je vyvíjaný obrovský tlak z najvyšších miest, aby mňa alebo Ľuboša Lorenza zavreli do väzenia,“ povedal pre Korzár Kalmus.
Doplnil, že oboch aktivistov, ktorí dlhodobo vystupujú proti bývalému režimu, čakajú v nasledujúcich dňoch ďalšie pojednávania v podobných prípadoch.

Vstupenka do basy?
Výtvarník sa obáva, že podmienka za minuloročný incident, o ktorom v súčasnosti rozhodoval samosudca, môže byť jeho „vstupenkou“ do väzenia.
„Keď sa to spočíta, že tu podmienka, tam podmienka, zrazu ma môžu poslať do basy,“ vyjadril svoje obavy Kalmus.
„Oni kalkulujú s tým, že v piatok máme súd v kauze Biľakovej busty na Okresnom súde vo Svidníku. Ďalej mi už volala aj kriminálka, že som obvinený aj v prípade z augusta tohto roka, kedy som bol k pamätníku na Námestí osloboditeľov položiť symbolicky kvety. Tam sme obvinení údajne viacerí.“
Domnieva sa tiež, že on a aktivista Lorenz majú byť odstrašujúcimi príkladmi pre ostatných.
Prípad spred mesiaca
Ľuboš Lorenz strávil pred mesiacom za strhávanie kosákov a kladív na tom istom pamätníku niekoľko hodín v cele policajného zaistenia.
Aktivista sa dostal na slobodu až po tom, ako zasiahla generálna a krajská prokuratúra, ktorá napokon rozhodla o späťvzatí návrhu na jeho väzbu. Stíhaný je teraz na slobode.
Obaja aktivisti sú presvedčení, že protizákonným je umiestňovanie symbolov z preglejky na pomník v Košiciach a stavanie búst predstaviteľom komunistického režimu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári