Nové predstavenie Slovenský raj, ktoré sa zrodilo v Košiciach a podpísalo sa pod ňu nezávislé autorské divadlo Na peróne, je šité pre mladé publikum. Obsahuje úryvky Krvavých sonetov od Pavla Országha Hviezdoslava i svedectvo dvoch slovenských židov, ktorým sa podarilo utiecť z Osvienčimu, neskôr známe ako Správa Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Je tiež pohľadom do minulosti a pripomenutím, že budúcnosť bude taká, o akú sa sami zaslúžime. Hovorí režisérka JANA WERNEROVÁ.
Kedy vznikla myšlienka vytvoriť hru s takouto témou a spôsobom spracovania?
– Vlani sme presne o takomto čase vytvorili predstavenie „Na stáž“, ktoré rovnako rieši otázku extrémizmu a zistili sme, že to predstavenie má pre mladého diváka ťažký, nezrozumiteľný jazyk. Tak sme si povedali, že by bolo dobré vytvoriť inscenáciu, ktorá by bola nejakým spôsobom bližšia mladému divákovi a tak vznikla myšlienka vytvoriť ďalšie predstavenie s názvom „Slovenský raj“.
Čo má charakterizovať ten názov?
– Hra má podtitul „Zlý sen o dobrej krajine“ . Je o chlapcovi menom Jakub, ktorý sa stratí v lese, v Slovenskom raji a v noci k nemu „prevrávajú“ dejiny. V predstavení sú použité úryvky klasickej slovenskej literatúry z čias vojnového a medzivojnového obdobia. Kľúčom ku všetkým literárnym dielam a spoločným menovateľom je jeden pocit, jedno slovo a tým je nenávisť – večná téma, ktorá sa v priebehu dejín opakuje a objavuje sa v rôznych formách aj v súčasnosti ako napríklad nenávisť k menšinám, k migrantom a podobne. Povedali sme si preto, že bude dobré vytvoriť inscenáciu pre stredoškolského diváka, ktorá bude hovoriť o postavení jednotlivca v mase a povie niečo aj o tom, ako jednoducho sa mladý človek môže nechať zmanipulovať.

Prečo je podľa vášho realizačného tímu dôležité, aby sa takáto myšlienka medzi stredoškolákmi udomácnila a zobrali ju za svoju?
– Doba je veľmi rýchla a pre mladého človeka je veľmi jednoduché vziať si za svoj názor akúkoľvek informáciu, na ktorú natrafí kdekoľvek na internete. Z každej strany na nás vyliezajú rôzne heslá, ktoré sa tvária, že sú správne a pravdivé a ponúkajú nielen mladým ľuďom názory a rýchle riešenia. Myslím si, že je dôležité všetky tieto informácie triediť a utvoriť si vlastný pohľad na veci.
Pochopia podľa vás mladí posolstvo vášho predstavenia? Aké boli reakcie prvých dvoch škôl, pre ktoré ste premiérovo hrali?
– V predstavení využívame, alebo sa o to aspoň snažíme, jazyk, ktorý je mladým ľuďom blízky, či už ide o projekciu alebo používanie modernej techniky. Po predstavení ponúkame školám aj diskusie o tom, čo práve videli. Po prvých dvoch predstaveniach pre študentov boli reakcie priaznivé, ale prekvapilo nás, že študenti nedokázali diskutovať a sformulovať svoje názory. Chceli by sme, aby študenti lepšie poznali naše dejiny a aby sa viac zaujímali aj o to, čo sa deje dnes.
Je vaša hra aj reakciou na súčasnú politickú situáciu na Slovensku a na extrémistickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá je parlamentnou stranou?
- Áno, určite je to reakcia na súčasnú situáciu. Čo by sme najviac chceli, je zasiahnuť prvovoliča, 18-ročného človeka, ktorý ide prvý raz k voľbám, aby si dobre premyslel, koho bude voliť a čo jeho voľba môže znamenať.

Akou formou sa toto predstavenie dostane k stredoškolákom a bude podľa vás o predstavenie záujem?
– Odohrali sme dve prvé prestavenia pre stredné školy s veľmi pozitívnymi reakciami Tešili sme sa, že diváci reagovali tak, ako sme očakávali. Inscenácia je postavená tak, že využíva všetky divákove zmysly, nielen zrak a sluch. Tešili sme sa, že tam, kde mali byť diváci vystrašení, boli vystrašení, tam kde mali byť zasiahnutí emóciou, boli zasiahnutí. Máme odvážne plány hrávať Slovenský raj pravidelne v dopoludňajších hodinách v priestoroch Tabačky a chceli by sme ho postupne zahrať pre všetky košické školy . Už aj dnes večer po premiére pre verejnosť nás hneď oslovili pedagogičky z dvoch rôznych škôl, ktoré by mali o predstavenie záujem. Podotýkam, že predstavenie je vhodné aj pre žiakov II. stupňa základných škôl. V prípade záujmu stačí vyhľadať nás cez naše webové stránky alebo na facebooku.
Ako dlho trval nácvik predstavenia a jeho spracovanie, keďže je doňho zakomponovaných aj viacero iných prvkov ako hereckých výkonov ako napríklad hudba, vizuálne spracovanie, nové médiá?
– Na predstavení od jeho prvotnej myšlienky až k jeho realizácii pracujeme vždy okolo pol roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári