Košický balet pripravuje ďalšie výnimočné predstavenie. V tvorivej dielni ONDREJA ŠOTHA a jeho tímu sa rodí tanečné spracovanie Shakespearovej drámy Hamlet, po ktorej ako po základe baletu či tanečného divadla siahajú choreografi naozaj zriedkavo. Tanečný Hamlet bude o týždeň, v piatok 6. októbra 2017, prvou premiérou Štátneho divadla Košice v novej sezóne.
Po dvoch projektoch, v ktorých rezonovali aktuálne témy extrémizmu a fašizmu, ste tentoraz siahli, dá sa povedať, po klasike klasík, Shakespearovom Hamletovi. Kedy a prečo si sa začal zaoberať myšlienkou spracovať túto drámu do podoby tanečného divadla?
– K Hamletovi sme sa dostali viac-menej spontánne na základe rozhovoru s generálnym riaditeľom divadla Petrom Himičom. Hľadali sme titul pre novú sezónu, pričom som chcel robiť Shakespeara. Napokon sme dospeli k Hamletovi. Pokiaľ mám informácie, tak v Československu sa ešte tento titul ako baletné predstavenie neuvádzal, uviedli ho len v Rusku, v Moskve a Petrohrade, a ešte v nemeckom Augsburgu a v poľskej Varšave. Pre baletné spracovanie je to dosť zložitý titul. Téma Hamleta je opäť o láske, spravodlivosti, cti, ale aj o intrigách a vražde a zničení jeho lásky Ofélie.
Skutočnosť, že spracovanie tejto najznámejšej svetovej drámy do pohybového divadla nie je bežným javom, naznačuje, že je to pre súbor aj tvorivý tím veľká výzva...
– Na rozdiel napríklad od Romea a Júlie, ktorým skomponoval hudbu pre balet Prokofiev, na Hamleta nebola napísaná žiadna. Tým je to zložité aj pri výbere hudby pre predstavenie. Pre libreto, ktoré sme napísali, sa nedajú použiť celé symfónie. A tak sme sa snažili nájsť iný postup. A keďže je Hamlet vsadený do renesančnej doby, tak sme sa snažili urobiť súčasné divadlo s odkazom na renesančné alžbetínske divadlo. Celá koncepcia je výnimočná aj v tom, že pravdepodobne prvý raz sa na košickom javisku bude hrať rituálne divadlo.
Základ hudobnej dramaturgie inscenácie tvoria okrem ďalších diel skladby Maxa Richtera z britského filmu Testament mladosti? Čím vás práve jeho hudba oslovila?
– V procese tvorby jej už nie je tak veľa ako na začiatku skúšobného obdobia. Richterova hudba ma oslovila veľmi zaujímavou súčasnou symfonickou tonalitou, ktorá sa hodí do vzťahov, ktoré sa odohrávajú na javisku a aj preto ju využívame najmä pri duetách. V iných častiach znie rituálna hudba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári