KOŠICE. Noc zo soboty na nedeľu, pred Medzinárodným maratónom mieru, Košice nespali.
Centrom prúdili tisícky ľudí, všetci boli zvedaví, aké zaujímavé diela tentoraz do mesta priniesla Biela noc. A bolo sa na čo pozerať.
Všetko sa začalo v sobotu o 19. hodine zapálením maratónskeho ohňa pri známej soche maratónca a potom sa už zvedavci rozpŕchli do všetkých kútov historického jadra, aby si vychutnali ponuku súčasných umelcov.
Na výber mali 30 zastávok, na ktorých svoje diela prezentovali Slováci i cudzinci, niektorí premiérovo, iní sa do Košíc radi opäť vrátili s novými dielami.
Podľa umeleckej riaditeľky festivalu Zuzany Pacákovej je Biela noc nočnou prechádzkou mestom za umením.
"Je to medzinárodný festival súčasného umenia vo verejnom priestore, ktorý vyzdvihuje jednak súčasné formy umenia, mestskú architektúru a netradičné priestory," povedala.
Až tridsať zastávok
Tento rok si organizátori pre divákov pripravili celkovo 30 rôznych umeleckých zastávok.
"Fókus je na audiovizuálne umenie, ale nájdu sa tu aj hudobné koncerty a tanečné performance. Na železničnej stanici máme performance, ktorá je robená priamo pre priestory železničnej stanice v Košiciach. V Kunsthalle napustíme prvýkrát bazén vodou a bude sa tam vznášať sedemmetrový mesiac alebo nás navštívia obrí humanoidi z inej planéty," priblížila Pacáková program festivalu.
V rámci programu sa predstavil i vizuálny slovenský kolektív Nano VJs, ktorý ponúkal mapping na kalvínsky kostol pri Miklušovej väznici.
Svetelná intervencia do verejného priestoru pod ich taktovkou ponúkla divákom dynamický prúd digitálnych kompozícií.
Ich kombinácia s abstraktnými prvkami a s dramatickými tónmi hudby multiinštrumentalistu Stroona vytvára unikátny prístup k videomappingu.
Tradičná trasa aj s aplikáciou
Trasa viedla už tradične od Kasární/Kulturparku po Tabačku Kulturfabrik.
Ako pomôcka na orientáciu divákov slúžila aj dvojjazyčná mobilná aplikácia Biela noc 2017. Program trval do nedele do 2.00 h.
O Bielej noci
Biela noc je medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia, ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.
Podujatie vzniklo v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako 2,5 milióna ľudí.
Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Petrohrad, Košice a Bratislava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári