Päť faktorov, ako uspieť v Škótsku

Tvrdosť Martina Škrtela v osobných súbojoch sa zíde. V prvom dueli proti Škótsku nastúpil náš stopér s maskou. Tú už nepotrebuje.
Tvrdosť Martina Škrtela v osobných súbojoch sa zíde. V prvom dueli proti Škótsku nastúpil náš stopér s maskou. Tú už nepotrebuje. (Autor: tasr)
Daniel Dedina|3. okt 2017 o 00:00

Nepriepustná obrana, správne trafené krídla a Duda na hrote.

KOŠICE. Už o dva dni čaká slovenskú reprezentáciu mimoriadne dôležitý súboj kvalifikácie o postup na MS 2018 v Rusku.

Hoci duel v Škótsku (vo štvrtok o 20.45 hod.) je označovaný za kľúčový, až ďalšie dni ukážu, či si takéto pomenovanie skutočne zaslúži.

Zostaňme preto radšej pri tom, že pre družinu trénera Jána Kozáka pôjde o mimoriadne dôležitý zápas.

Prinášame päť faktorov, ktoré by v spoločnej súčinnosti mohli preklopiť misky váh na slovenskú stranu.

Skalopevná obrana

Odveká pravda hovorí, že kto nedostane gól, neprehrá.

Hoci do štvrtkového zápasu nepôjde ani jeden z tímov so zámerom hrať vyslovene na remízu, bod zo zápasu v Škótsku by bol, vzhľadom na postavenie v tabuľke a program posledného kola, priaznivejšou správou pre náš tábor.

Do zápasu kvôli kartovému trestu nezasiahne Milan Škriniar. A hoci prežíva rozprávkový rok, výborne si počína i v reprezentácii, ani pri jeho účasti by sa na zložení stopérskej dvojice takmer s určitosťou nič nemenilo.

Konštruktívna rozohrávka smerom dopredu síce nie je v prípade dua Škrtel – Ďurica svetová, ale v tomto zápase budeme potrebovať najmä to, v čom sú obaja silní. Tvrdosť v osobných súbojoch a dominanciu v hlavičkových súbojoch.

Jasné sa zdá byť aj zloženie oboch krajov obrany. Tomáš Hubočan i Peter Pekarík zažívajú v kluboch lepšie časy než v úvode sezóny, hoci Hubočan nastúpil v drese Trabzonsporu v tureckej lige premiérovo až cez víkend.

V reprezentácii dlhodobo odvádzajú svoj štandard a minimálne zopakovať ho bude nevyhnutné aj tentoraz. „Životne“ dôležité totiž bude uzavrieť krídelné priestory, centre Škótov do šestnástky môžu byť hlavným kľúčom k ich úspechu.

A práve dostatočne skúsení Pekarík s Hubočanom sa na splnenie tejto misie javia ako najvhodnejší kandidáti.

Najmä Pekarík môže súperovi zatápať aj na opačnom konci ihriska.

Disponovaná záloha

Herne sme na tom lepšie ako Škóti. Samozrejme, rozhoduje vždy prax na ihrisku, nie teória na papieri.

V stredovom trojuholníku Lobotka – Škriniar – Hamšík by druhé ohnivko mohol nahradiť Kucka.

Ubralo by to na kreativite mužstva, stále by sme však mali dostatok tvorivých hráčov, a navyše by sme tým získali potrebnú silu v stredovom priestore.

Zápas v Anglicku ukázal, že dokážeme hrať na kvalitatívnej úrovni ako ešte asi nikdy predtým, ale zároveň aj to, že touto hernou tvárou nedokážeme disponovať celých 90 minút.

Určite príde aj menej vydarená pasáž, a hoci Škóti nedisponujú kvalitou Angličanov, v osobných súbojoch budú rovnako nepríjemní, ak nie ešte dotieravejší.

Z tohto pohľadu sa Kuckov štýl hry javí pre tento konkrétny zápas prínosnejší ako Hrošovského či Greguša.

Bývalý hráč AC Miláno sa po prestupe do Turecka naplno uhniezdil v základnej zostave, dokonca strieľa góly.

Určite by potešilo, ak by sa presadil aj v Glasgowe. Avšak ak dostane šancu, oveľa dôležitejší bude to, aby si svedomito plnil najmä úlohy vo zverenom priestore.

S typologicky rozdielnym Lobotkom by mu to mohlo fungovať.

Marek Hamšík

O tom, čo tento hráč znamená pre slovenskú ofenzívu ani netreba hovoriť.

Dobre to však vedia aj súperi, ktorí ho určite budú chcieť z hry vypojiť. Hamšík nie je messiovský typ futbalistu, ktorý by s loptou na nohe prekľučkoval pol ihriska.

Škótsky súper by jeho hre na jeden-dva dotyky mohol vyhovovať.

Ak by ho domáci skutočne vypojili z hry, stálo by ich to nepochybne dosť úsilia, a tým sa otvorí priestor pre ďalších našich hráčov.

Ale prikloňme sa radšej k prvému, pre slovenské farby určite želanejšiemu scenáru.

A to, že zodpovednosť za našu hru znova raz pod svoju taktovku prevezme „Grande Marechiaro“.

Dobrý deň krídelníkov

Azda najväčší otáznik v zložení nášho tímu. V poslednom období si tieto posty vyárendovali Vladimír Weiss s Róbertom Makom. Odohrali výborné zápasy, Mak exceloval v prvom dueli so Škótskom v Trnave, ale aj menej vydarené.

Netreba zabúdať na ich lacné straty lôpt v dueli s Anglickom, po ktorých padli oba góly súpera.

Práve podobné kamikadze riešenia akcií na vlastnej polovici nás môžu v Glasgowe vyjsť poriadne draho.

Na druhej strane, ak majú Weiss i Mak svoj deň, sú na slovenské pomery nadštandardne technicky a kreatívne vybavení futbalisti, rozdieloví hráči. Weiss sa vracia do dôverne známeho prostredia, čo môže byť dvojsečná zbraň.

Práve na krídlach má tréner Kozák najviac priestoru na manévrovanie, do zostavy sa pýtajú Rusnák, Duda či Mihalík.

Konečné rozhodnutie kormidelníka sa v konečnom dôsledku môže ukázať ako geniálny ťah i fatálne zlyhanie.

Verme v prvú možnosť. Ide o fázu kvalifikácie, v ktorej už nie je priestor na experimenty.

Preto neprekvapí, ak slovenský kouč staví na osvedčený model s Weissom a Makom.

Prekvapivý útok

Nominácia s jediným hrotovým útočníkom Adamom Nemcom na prvý pohľad neponúka veľa možností.

A predsa je tu aj iná alternatíva. O tom, že so škótskymi stopérmi sa bude treba ruvať hlava-nehlava je jasné už vopred.

Ani v prípade nasadenia Nemca to však nezaručuje úspech, hoci v reprezentácii podáva v poslednom období táto hrotová veža spoľahlivé výkony.

Viac než vybíjanie sa vo vzdušných priestoroch by na zverencov Gordona Strachana mala platiť rýchla a účelná hra po zemi.

V tomto smere sa nám ako výborné riešenie javí Ondrej Duda. Nebola by to zároveň absolútna novinka, niečo na spôsob pokus-omyl.

Po vystrábení sa zo zdravotných patálií sa Duda dostáva v Herthe Berlín do znamenitej formy, cez víkend strelil svoj prvý bundesligový gól a nie hocijakému súperovi, rovno slávnemu Bayernu Mníchov.

Naprázdno by nemusel vyjsť ani v Glasgowe, čím by sa zo slovenského pohľadu mohol postarať o veľmi príjemný štvrtkový večer.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Päť faktorov, ako uspieť v Škótsku