VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V našich končinách hubárska sezóna spravidla vrcholí v septembri. No tento rok sú podmienky vynikajúce a preto aj teraz, v októbri, môžete prísť z lesa nadmieru spokojní.
Vlani hubárske srdiečka zaplakali, lebo lesy svoje bohatstvo veľmi nevydávali, ledva sa našlo niečo do vianočnej kapustnice. Tohto roku im to však príroda bohato vynahrádza.
„Vlani to vyzeralo nádejne, lebo na začiatku jesene pršalo. Potom však priskoro prišli veľmi studené dni a hríby rástli poskromne,“ zaspomínala si skúsená hubárka Dáša z Košíc.
Ako skonštatovala, tohto roku to začiatkom septembra, aspoň v okolí Košíc, nevyzeralo dobre. V lese bolo sucho.
Našťastie sa to zmenilo: „Prišlo pár dní s výdatnými zrážkami a hlavne sa oteplilo. Nie veľmi, lebo zase jesenné huby neobľubujú ani priveľmi teplo a keďže ani leto nebolo úplne suché, to znamená, že podhubie malo dosť vlahy, a tak teraz nastali ideálne podmienky.“
Hubárom je zrazu každý
Skvelá sezóna má aj druhú stranu. Lesy doslova obliehajú ľudia.
„V tieto dni je hubárom každý, kto doma nájde košík. My sme predvčerom v našej obľúbenej lokalite v Poproči museli ísť dobrých päť kilometrov do lesa, lebo nad dedinou sa to ľuďmi len tak hmýrilo. Hore sme už však stretli len pár skalných. Cestou z Košíc do Poproča sme popri ceste narátali odstavených dobrých 30 áut,“ hovorí Dáša.
Svoju záľubu si vychutnala aj začiatkom leta, keď po výdatných zrážkach lesy zaplavila prvá úroda.
„Vtedy sme s otcom v priebehu dvoch hodín nazbierali viac ako dvesto hríbov.“
Núdza nie je ani o rekordné úlovky. Dáši sa podarilo nájsť aj unikát, ktorý je považovaný za sen každého hubára.
„Našla som hríb kráľovský, ale, samozrejme, zostal v lese,“ konštatuje Košičanka, ktorá vie, že za zber tejto zákonom chránenej huby je mastná pokuta.
Ešte máte šancu
Ak ste si zatiaľ na hubačku nenašli čas, nezúfajte. Odborníci hovoria, že ešte nie je všetkým dňom koniec.
Keďže aj v týchto dňoch možno v lese nájsť maličké hríbiky, ktoré sa ešte len derú von, tak je možné, že sezóna bude pokračovať.
Prajú jej aj ranné hmly a rosa, ktorá dodá lesu potrebnú vlahu.
BUĎTE OPATRNÍ
Toxíny varenie nezničí
V odbornej literatúre sa uvádza, že na Slovensku rastie 300 až 400 jedlých húb a smrteľne jedovatých je len 7-8 druhov. Zákon schválnosti však funguje a najmä sviatoční hubári neraz prinesú domov problémový kúsok.
Najjedovatejšia na Slovensku stále zostáva muchotrávka zelená. Je to jediná huba, na ktorú sa u nás zomiera.
Okrem toho sa Slováci najčastejšie otrávia bedličkou ostrošupinatou, hodvábnicou veľkou, ušiakom obyčajným či pečiarkou páchnucou.
Otrava hubami môže vzniknúť dvomi spôsobmi. Jednu môže spôsobiť nedostatočná tepelná úprava a vtedy nemusia ochorieť všetci, ktorí jedlo z húb konzumovali.
V druhom prípade ide o otravu jedovatými hubami, keď prejavy vzniknú u všetkých, ktorí jedlo konzumovali, a to aj napriek tomu, že bolo dostatočne tepelne upravené.
„Toxíny z jedovatej huby nezničí ani dlhodobé varenie či dusenie, ani sušené a konzervované huby nestratia svoju jedovatú silu,“ vysvetľuje Peter Kužma, lekár Internej kliniky JIS v Nemocnici Košice – Šaca, 1.súkromnej nemocnice, člen skupiny AGEL.
„Počas mojej 19-ročnej lekárskej praxe som sa stretla, našťastie, len s ľahkými formami otráv. Spomínam si na raritnú otravu mladíka, ktorý skonzumoval halucinogénnu hubu – holohlavca (po česky lysohlávka), ktorú nazbieral v lese s kamarátom a zo zvedavosti ju zjedol v surovom stave. Mal halucinácie, hororové sny, paranoju. Táto halucinogénna huba je nebezpečná tým, že si pacient môže aj ublížiť. Zažila som aj 'hromadnú otravu', keď sme museli hospitalizovať skupinu ľudí, ktorí počas pikniku zjedli nazbierané huby, opiekli si ich a pravdepodobne nedostatočne tepelne spracované jedlo viacerým spôsobilo tráviace ťažkosti,“ uviedla internistka šačianskej nemocnice Ingrid Pirníková.
ZAUJÍMAVOSŤ
Novinky z cudziny
Vplyvom otepľovania sa na Slovensku udomácňujú nielen nové rastliny, ale aj huby.
Mykológovia spozorovali, že je u nás čoraz viac húb, ktoré niekedy rástli len v Bulharsku alebo v Stredomorí. Jedna z nich je pre človeka nebezpečná.
Posledných asi desať rokov sa u nás začala objavovať aj bedľa záhradná. Je to zvláštna forma bedle červenajúcej, ktorá môže spôsobiť mierne otravy a asi dvojdňovú hospitalizáciu.
FAKTY
ZAPAMÄTAJTE SI
- Huby sú delikatesa, ale nemali by ste ich konzumovať každý deň.
- Dôležité je správne skladovanie, ak ich po zbere ihneď nespracujete, odložte ich do spodnej časti chladničky, kde môžu byť niekoľko hodín.
- Nebezpečné sú aj druhotné otravy hubami. Ich príčinou sú jedy, ktoré sa primárne v hube nenachádzajú, ale vznikajú pri hnilobnom rozklade či zaparení. V igelitovom vrecku sa môže jedlá huba po niekoľkých hodinách zmeniť na jedovatú, a po 1-2 dňoch dokonca až na smrteľne jedovatú.
- Ak vám niekto ponúkne na predaj huby, požiadajte ho o osvedčenie, registrovaní predajcovia a pestovatelia húb ho musia mať. Nekupujte huby od predávajúcich pri cestách, a ak ste ich už kúpili a máte pochybnosti, navštívte napr. mykologickú poradňu v Košiciach.(nov)
RADY
Prvá pomoc pri otrave hubami
Otrava hubami sa môže prejaviť buď bezprostredne po konzumácii, alebo až po dlhšom čase. U muchotrávky zelenej nastupujú neraz prvé príznaky do 24 hodín.
„Ak ste skonzumovali huby a máte nejaké pochybnosti, alebo sa už u vás objavili zdravotné ťažkosti, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Zvyšky húb či nezjedeného jedla vezmite so sebou, poslúžia na mykologické vyšetrenie. Pred vyhľadaním lekárskej pomoci vyvolajte vracanie a hnačku podaním preháňadiel. Pite veľa vody na hydratáciu a na vylúčenie toxínov užite vysoké dávky aktívneho uhlia. Nekonzumujte alkohol, lebo urýchľuje vstrebávanie toxínov do krvného obehu. A nespoliehajte sa na to, že mierne príznaky pominú samovoľne. Vždy je potrebné vyhľadať nemocničnú starostlivosť. V zásade každá otrava hubami patrí na lôžko,“ dodávajú lekári zo Šace. (nov)
Deťom ponúkli muchotrávku ako chutnú hubu
Nebezpečnú chybu v týchto dňoch spôsobil detský časopis Včielka. Autori článku chceli drobcom priblížiť najznámejšie huby.
Hlavu im však zamotala bedľa. Napísali síce, že ide o chutnú hubu, ktorú zvykneme vyprážať, no k popisu použili obrázok muchotrávky zelenej.
Rodičov to pobúrilo. Klinická psychologička pre Televíziu Markíza uviedla, že ide o závažnú chybu:
„Dieťa si vie veľmi dobre zapamätať vizuálne podnety. Ak mu dáme nepravdivú informáciu, môže to mať pre samotné dieťa fatálne dôsledky.“
Šéfredaktorka časopisu Včielka Lea Sobotová sa v písomnom stanovisku ospravedlnila a informovala, že v novembrovej Včielke uverejnia opravu.“
(nov)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári