Streľba na košickej ulici
Traja nebezpeční lupiči premožení a zatknutí.
Ako sme už napísali, v piatok v noci sa konali po košických uliciach bežecké závody. Pretekali dvaja neznámi páni s políciou, ktorí to vtedy vyhrali. Polícia sa vtedy nazdávala, že ich predsa len pozná.
Bola presvedčená, že sú to tí, ktorí v Prahe ulúpili 75.000 Kč. Polícia preto sledovala každú stopu po neznámych návštevníkoch a prísne kontrolovala všetky cesty. Takto sa im podarilo veľmi rýchle zistiť, že od Malej Idy sa v nedeľu v noci vezú na nákladnom aute tri podozrivé indivíduá.
Nákladné auto sa zastavilo na kraji Košíc pri Moldavskej okružnej (dnes Štúrova ul.), lebo páni pasažieri si tam priali zosadnúť.
Ďaleko však nedošli. Boli obkľúčení detektívmi košického policajného riaditeľstva a to skupinami Kaliarovou a Krajčovou, ktorých viedol vedúci detektív oddelenia Linhart.
Na priateľskú prosbu polície, aby sa páni legitimovali, odpovedali títo veľmi nevhodným a na ich zle vychovanie ukazujúcim spôsobom. Vytrhli sa ramenám „spravedlivosti“ a poď ho, každý v inú stranu. Ba jeden z nich vytiahol aj revolver a namieril, ďalej sa však nedostal, lebo polícia podobné žarty nepozná.
Zaznel výstrel o zslužobného revolvera a pán gangster sa už zvíjal postrelený na zemi. Po krátkej námahe boli všetci „zneškodnení“.
Doviedli ich teda pekne na políciu, kde ich podrobili spovedaniu. Vyšetrovanie viedol kapitán Kováč. Vysvitlo, že sa pánom, vzácnym hosťom krivdilo. S pražskou prácou nemajú nič spoločného. Napriek tomu predstavujú všetci traja cenný úlovok.
Pri vyšetrovaní vyšlo najavo, že jeden z nich je pán Bohumir Pavliček, 22 ročný, narodený v Rumunsku, príslušný do Opavy, trestaný len asi šesťkrát. Druhý je Jozef Fojtašek, 34 ročný, ináč v civile obuvník, pôvodom i príslušnosťou Čech. Ten je už skúsenejší, pretože trestajúca ruka spravodlivosti ho dosiaľ postihla asi sedemnásťkrát. Aby bola zachovaná československá vzájomnosť, tretím je Michal Kováčik, 30 ročný robotník z Klokočova pri Sobranciach. Ten bol trestaný asi päťkrát.
Tento trojlístok sa špecializoval na vykrádanie bytov a obchodov. Brali len peniaze, s inými vecami sa neťahali. V poslednej dobe absolvovali približne 15 vlámaní, ku ktorým sa dosiaľ priznali. Ich rajón siahal od nemeckých hraníc až po poľské. Všade vystupovali priateľsky, tak v Čechách, na Morave, na Slovensku ako aj na Podkarpatskej Rusi.
Košických bežeckých závodov sa v piatok v noci zúčastnili Pavliček a Kováčik. Fojtašek na nich čakal v Malej Ide, kam sa po prvom úspešnom kole pretekov vrátili i prví dvaja.
Chceli sa presťahovať do Prešova. V Košiciach však bol o ich vzácne osobnosti tak veľký záujem, že ich nechceli prepustiť rivalovi do Prešova.
Zatknutí mali pri sebe 20 kusov jubilejných 10korunáčiek a mnoho peňazí. Jeden z lupičov mal dokonca u seba desať britiev.
(Novosti 5.10.1937)
O verejnú maliarsku školu v Košiciach

Ako je už všeobecne známe, v Košiciach účinkovala svojho času škola pre rysovanie a maľovanie, ktorú na popud učiť sa chcejúcich, viedli s veľkým úspechom majstri Halász-Hradil, Krón, Csordák a ďalší.
Záujem, ktorý bol tejto škole prejavený ani dnes neklesol. Záujemcovia, ktorých je asi 20, sa znovu spojili v jeden tábor, aby mohli kultivovať tento odbor umenia.
Žiaľ, napriek eminentnej pozornosti o túto vedu, nepodarilo sa zainteresovaným túto školu udržať, lebo nemajetní žiaci a ostatní nemajetní záujemcovia, nestačili platiť nájomné za miestnosť v ktorej bola škola umiestená. Takto boli nútení školu rozpustiť.
Bolo by preto vhodné, aby mestská rada vyšla v ústrety aspoň tým, že poskytne lacnú miestnosť pre ateliér a tým umožní položenie základov pre budúcu maliarsku školu.
Informovali sme sa u majstra Halásza-Hradila, ktorý vyhlásil, že pokladá za rozhodne potrebné, aby mesto so 70.000 obyvateľmi malo verejnú, stálu školu maliarsku, lebo takáto škola má veľkú úlohu pre výchovu študujúcej mládeže.
(Novosti 6.10.1937)
Košické straty a nálezy
V Košiciach sa od 1. do 30. septembra 1937 našlo 6 rukavíc, 2 peňaženky s menšími sumami, plátno, uzáver z chladiča auta, okuliare, 2 dámske pásky, 1 lopta, puzdro na okuliare, náhubok, pílka, kľuka od auta, vzduchovka, oceľová tyčinka, náprsná taška, 9 golierov, „modliaca knižka“, zlatý prsteň, troje vreckové hodinky, dvoje náramkové hodinky a rôzne kľúče.
Nájdené predmety si môžu oprávnení majitelia vybrať v úradných hodinách u policajného riaditeľstva v Košiciach v miestnosti č. 26.
(Novosti 7.10.1937)
Turistická chata na Jahodnej pri Košiciach
V týchto dňoch bola dokončená turistická a lyžiarska chata na Jahodnej na Otílii.
Chata je riešená pre potrebu letnej i zimnej turistiky a vyžiadala si náklad 200.000 Kč za stavebný materiál, a asi 25.000 Kč za vnútorné zariadenie.
Stavba je prevedená z tehál, má suterén, prízemie a podkrovie a je vysoká 10,8 m. V suteréne sú umiestené dve jedálne, ktoré budú vybavené hostinským zariadením a môžu pojať pohodlne 50-60 návštevníkov.
Ďalej sú tu záchody so splachovacím zariadením a umyváreň, a pre nájomcu kuchyňa, izba, pivnica a komora.
Prízemie bude mať samostatné schodište z vonku, ktorým sa príde do haly. Po ich oboch stranách sú spoločné nocľahárne, dve pre mužov a dve pre ženy. V týchto nocľahárňach bude 32 postelí s matracmi a drôtenými vložkami.
Podkrovie je spojené schodišťom z haly prízemia a má svoju vlastnú halu, z ktorej po stranách je vchod do štyroch podkrovných izieb, z ktorých tri po dvoch posteliach sú určené pre návštevníkov a jedna pre personál nájomcu. Dovedna bude mať chata 43 postelí.
Výhľad na okolie z chaty je jedinečný. Pri chate bude postavený gravitačný vodovod, ktorým bude voda privádzaná z výdatných prameňov.
Tiež kanalizácia je moderne riešená, aby vyhovovala hygiene a praktickej potrebe.
Osvetlenie bude elektrické. Chata bude prenajatá po definitívnom dokončení stavby pravdepodobne 30. novembra, osvedčenému odborníkovi, ktorý je už vyhliadnutý.
Najneskoršie 15. decembra bude chata odovzdaná verejnosti.
(Slovenský východ 2.10.1932)

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári