KOŠICE. Slovenské lesy sa v uplynulých dňoch hemžia hubármi.
Vylákalo ich niekoľko dní trvajúce daždivé počasie, ktoré vystriedalo tzv. babie leto.
Správy o rekordných úlovkoch prichádzajú najmä z Tatier, kde sa hubári predbiehajú najmä v počtoch nájdených hríbov.
Raz je ich 150, inokedy 200.
Absolútnym vrcholom rekordných úlovkov je však nález, ktorý sa v utorok podaril dvom Košičanom v lesoch nad Sídliskom Ťahanovce.
„Lesom sme sa túlali od samého rána a najprv sme mali striedavé šťastie,“ opísal nám tento deň Gabriel Rýdzik. „Aj sme sem-tam niečo našli, ale nič valné. Potom sme zašli na miesta, kde sme zistili, že už dlho nikto nebol, lebo sme našli pekné úlovky. Boli sme s kamarátom Ferom od seba asi 30 metrov, keď som odrazu začul z nejakej húštiny jeho výkrik. Rýchlo som tam utekal a keď som zbadal, pri čom kľačí, neveril som vlastným očiam. Bola to neskutočne veľký hríb.“
Keď sa chlapi prebrali zo šoku, pokúšali sa hubu oddeliť od zeme.
Keďže sa im to ani po hodine nepodarilo, tak bola pevne zrastená s podhubím, Fero sa rozhodol ísť k autu na parkovisku a domov pre pílku.
Ako potom poznamenal Gabriel, dobré bolo, že mu potom napadlo naložiť do kufra aj fúrik.
„Samozrejme, než sme hríb odpíli, najprv sme ho pomerali,“ povedal nám Fero Plávka. „Na výšku meral 114 cm, klobúk mal pri priemere 74 cm obvod vyše 230 cm. Aj hlúbik bol poriadne 'tlstý', mal obvod takmer meter. Pílenie hríba nebolo ťažké, veď to bola mäkká huba.“
Potom chlapi naložili hubu do fúrika a cestou-necestou ho odviezli na parkovisko.
Samozrejme, spôsobili tým veľké „pozdviženie“, keďže prekladanie hríba do auta neušlo viacerým náhodným okoloidúcim.
Zakrátko boli sociálne siete plné fotografií a komentárov.
„Hríb sme rozdelili bratsky, každý si vzal polovicu. Obe spolu vážili 42 kilogramov,“ pokračuje Gabriel. „Myslím, že sme s ňou každý naložili takmer rovnako. Niečo šlo na sušenie, niečo na maxipraženicu a zvyšok sme porozdávali známym a kamarátom. Nechceli veriť, že ten-ktorý kus pochádza z takej veľkej huby.“
Ako sa dalo čakať, Gabriel s Ferom zaslali namerané údaje aj s fotkami do ústredia Guinnessovej knihy rekordov.
Je totiž veľká pravdepodobnosť, že taký veľký hríb ešte nikto nikdy nenašiel. Informáciu o tom, že im skutočne patrí celosvetové prvenstvo, by mali dostať do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári