KOŠICE. Výskumy ukazujú, že pre rast v učiteľskom povolaní je veľmi dôležité budovanie profesionálnej komunity.
„Štandardné niekoľkodňové vzdelávania učiteľov túto funkciu neplnia, a to ani v prípade, že ide o naozaj kvalitne pripravené školenie. To je motivácia, prečo na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach otvárajú Klub učiteľov matematiky,“ uviedla Veronika Hubeňáková z Ústavu matematických vied UPJŠ.
Vytvára sa tak podľa nej priestor pre učiteľov matematiky, kde môžu navzájom zdieľať svoje skúsenosti, spolu hľadať riešenia svojich problémov vo výučbe, rásť v poznaní matematiky i spôsobov, ako ju efektívne vyučovať.
„Pedagógovia na univerzite, ktorí pripravujú budúcich učiteľov, nevyhnutne potrebujú spätnú väzbu z aktuálnych školských tried a naopak, pre učiteľov základných a stredných škôl môže byť pohľad z univerzity motiváciou a inšpiráciou pri ich práci so žiakmi,“ vysvetlila Hubeňáková.
Verí, že pravidelné stretávanie sa učiteľov prispeje k zlepšeniu kvality vyučovania matematiky.
„Napríklad máme prihlásených učiteľov, ktorí len v júni štátnicovali, aj učiteľov, ktorí učia už roky. Takže je to skvelá príležitosť, ako odovzdávať 'generačnú múdrosť'. Okrem toho by sme radi prepojili aj teóriu s praxou. My na univerzite niekedy trpíme 'zeleno-stolárčinou' a zase učitelia v praxi nemajú čas sledovať najnovšie trendy a podnety, ktoré prichádzajú z vedeckej komunity.“
Témy zatiaľ vybrali tak, ako sa im zdalo najlepšie, ale chceli by získavať podnety priamo od učiteľov a riešiť to, čo je dôležité pre nich.
„Nejde teda len o stretnutie pri kávičke a keksoch, ale o budovanie komunity učiteľov základných, stredných a vysokých škôl, profesionálny rast učiteľov a hľadanie možností, ako si byť navzájom nápomocní,“ dodala Hubeňáková.
Zišli sa učitelia z celého východu
Prvé stretnutie klubu s témou „Matematické súťaže – ako vybrať a pripraviť žiakov“ sa uskutočnilo 2. októbra a zúčastnilo sa ho 25 učiteľov z Košického i Prešovského kraja.
Zástupcovia združenia Strom i Krajskej komisie matematickej olympiády predstavili možnosti zapojenia i prípravy žiakov na súťaže.
Následne Ingrid Semanišinová z Ústavu matematických vied a jedna z organizátoriek klubu učiteľom názornou ukážkou predstavila súťaž, ktorá sa dá realizovať v triede a ktorá okrem matematických schopností rozvíja aj flexibilitu myslenia.
Učitelia vyjadrili nadšenie z takejto súťaže i z možnosti spoločných stretnutí.
Ďalšie stretnutie klubu s témou Aplikácie ekonomickej a finančnej matematiky bude 6. novembra 2017.
Autor: hub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári