KOŠICE. Po prvej kontrole odkázali z ministerstva, že všetko je na sto percent v poriadku. Zrazu je to inak.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) nedodržal podmienky zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP).
Korzáru to potvrdila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Životné prostredie (OP ŽP).
Ministerstvo a DPMK predtým: Všetko je ok
Cez projekt Zníženie emisií znečisťujúcich látok z verejnej dopravy v Košiciach získal DPMK v decembri 2015 takmer 3,6 milióna eur na nákup deviatich elektrobusov.
Za to mal ako podmienku vyradiť z verejnej hromadnej dopravy rovnaký počet starých dieselových autobusov.

O rok neskôr sme na základe zoznamu od ministerstva životného prostredia zistili, že päť z deviatich vyradených vozidiel už viac ako rok pred získaním eurofondov vo verejnej doprave nepremávalo a ďalšie bolo sanitným autobusom, ktorý cestujúcich nevozil ani predtým.
Ministerstvo ako riadiaci orgán pre tento operačný program vtedy v reakcii ubezpečovalo, že agentúra všetko skontrolovala priamo na mieste a došlo k naplneniu ukazovateľov projektu na 100 %.
Aj DPMK konštatoval, že neboli porušené podmienky.
SAŽP napokon predsa len uskutočnila opätovnú kontrolu.
Poruchy ich odstavili už pred eurofondami
Potvrdilo sa, že staré autobusy s číslami 3205, 3210, 3212, 3509 a 5005 nemali platnú technickú ani emisnú kontrolu už pred dodaním elektrobusov.

Nejazdili na linkách MHD od roku 2014, teda viac ako rok pred tým, ako sa vďaka ich vyradeniu z prevádzky malo za eurofondy zlepšiť košické ovzdušie.
Podľa SAŽP išlo o vozidlá v dlhodobej zálohe, ktoré boli síce dlhší čas odstavené pre poruchy väčšieho rozsahu, ale po oprave by mohli byť opäť zaradené do výpravy.
Požiadala aj ministerstvo dopravy o výklad výrazu „prevádzka verejnej dopravy“, z ktorej mali byť podľa podmienok eurofondov autobusy vyradené.
Ministerstvo uviedlo, že toto nie je jednoznačne definované.
Citovalo iba zo zákona o cestnej doprave, podľa ktorého sa za vozidlo, ktorým vykonáva prevádzkovateľ verejnú dopravu, považuje také, ktoré nie je vyradené z evidencie (na polícii odovzdané doklady a tabuľky s evidenčnými číslami).

Pre agentúru boli v prevádzke aj odstavené
Agentúra z toho vyvodila, že aj pokazené a nejazdiace autobusy DPMK „môžeme považovať za vozidlá v prevádzke“, lebo nemali odobraté doklady ani EČV a boli určené ako „dlhodobá záloha“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári