Košickí hokejisti v šlágri porazili majstra

(Autor: TASR/Roman Hanc)
TASR|20. okt 2017 o 19:50

Oceliari vyhrali v 13. kole Tipsport ligy nad Banskou Bystricou.

KOŠICE. V stretnutí 13. kola hokejovej Tipsport ligy na seba narazili dvaja silní rivali.

Domáci Košičania videli pred druhou prestávkou nad majstrom už 2:0, Bystričania však dokázali vyrovnať.

Záver však patril domácim, najskôr výborne hrajúci Kafka strhol vedenie na ich stranu a tri body poistil dvomi gólmi Richard Jenčík.

Hokejová Tipsport liga: Košice - Banská Bystrica: fotogaléria

20.10.2017

V úvode sa najmä bojovalo

Šláger 13. kola sa začal vo svižnom tempe, v ktorom však nad počtom streleckých príležitostí dominovala bojovnosť.

Tímy si dávali pozor najmä na defenzívu, ale postupne predsa len pribúdali strelecké príležitosti.

V 3. minúte Suja zblízka neprekvapil brankára hostí a krátko nato mal prácu videorozhodca, ktorý posúdil pokus obrancu Ďatelinku ako nególový.

V 9. minúte mali hostia prvú presilovku, ale najväčšiu šancu mal počas nej domáci Kafka, no Lassilu neprekonal.

Ako naložiť s početnou výhodou ukázali Košičania v 12. minúte. Domáci zovreli súpera v obrannom pásme, Dudáš posunul puk Šoltésovi, ktorý strelu bez prípravy namieril presne - 1:0.

Divoký záver tretiny

Prvá polovica druhej časti priniesla povestné ticho pred búrkou. Do 30. minúty bolo dianie najmä o pozorných obranách a viacerých dôrazných zákrokoch.

V polovici druhej časti sa o využitie presilovky snažil Hovorka, jeho efektnú strelu bez prípravy však zmaril Lassila pohotovým zákrokom.

V 34. minúte vyústil tlak Košičanov do nebezpečného pokusu obrancu Matejku, ale aj tentoraz si fínsky brankár poradil.

Na strane domáceho brankára Habala stálo krátko nato aj šťastie. Zmätky okolo jeho bránkoviska nevyužil dorážajúci Belluš, o čom sa rozhodcovia presvedčili po porade s videorozhodcom.

Krátko nato na opačnej strane Koyš unikol Brejčákovi, obranca hostí ho fauloval, ale košický útočník nezrealizoval trestné strieľanie ideálne.

Rušný úsek druhej tretiny vyvrcholil dvoma gólmi. Najskôr druhá útočná formácia Košičanov dotiahla kombináciu do gólového konca, o ktorý sa postaral Kafka - 2:0.

Tento stav však vydržal iba 63 sekúnd, keď obrana domácich nechala priveľa priestoru Bubelovi, ktorý zo strednej vzdialenosti prestrelil Habala - 2:1.

Košice pečatili výhru

Aj v tretej tretine sa zopakovalo dianie s postupnou gradáciou. Po opatrnejších minútach využil pozičnú chybu domácich Faille, ktorý ušiel do brejku a vyrovnal na 2:2.

Na radosť domácich divákov však tento stav vydržal iba 48 sekúnd. Strieľanú prihrávku Hovorku využil tečujúci Kafka na tretí gól Košíc - 3:2.

Obrana Košičanov fungovala lepšie než hostí, ktorí v tretej časti viackrát prepadli v strednom pásme. V 51. minúte to využil Jenčík, ktorý v úniku dvoch proti jednému zužitkoval Hovorkovu prihrávku - 4:2.

Pekný hokejový moment priniesla 55. minúta, keď si obranca Dudáš utvoril streleckú pozíciu, ale gólovú radosť mu nedopriala rýchla lapačka Lassilu.

Jenčíkov útok ukončil svoju bodovú žatvu v 58. minúte, keď bol na konci rýchlej spolupráce práve jej stredný útočník - 5:2.

Milan Jančuška, tréner HC Košice: "Šancí bolo veľa na oboch stranách. Mali sme veľmi dobré úseky hry, ale aj slabšie, no vtedy nás podržal brankár Habal. Zápas sa zlomil za stavu 2:2, keď sme dali tretí gól a víťazstvo sme si už nenechali vziať. Hráčom patrí pochvala za chcenie a bojovnosť. Takisto ďakujem aj divákom, ktorí nás povzbudzovali počas celého zápasu. Vtedy sa hráčom hrá omnoho lepšie."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bol to obojstranne dobrý zápas. My sme mali dobrý najmä začiatok, počas prvých desiatich minút sme dominovali. Zvrat prišiel približne v 10. minúte počas našej presilovky, ktorú sme hrali veľmi zle. Domáci sa vtedy chytili a následne mali presilovku, v ktorej dali gól na 1:0. Ďalší dôležitý moment bol, keď sme vyrovnali na 2:2, no krátko nato sme inkasovali tretí gól. Ukázali sme veľa dobrých vecí, ale spravili sme mnoho chýb, ktoré nás stáli zápas. Spravili sme ich viac ako domáci, ktorí napokon získali tri body. Pre divákov to však bol atraktívny zápas."

HC Košice – HC 05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 12. Šoltés (Dudáš, Nagy), 39. Kafka (Hovorka, Jenčík), 45. Kafka (Hovorka), 51. Jenčík (Hovorka, Kafka), 58. Jenčík (Hovorka, Kafka) - 40. Bubela (Hohmann, M. Bartánus), 45. Faille (Ďatelinka, Kubka).

Rozhodovali: D. Konc, J. Konc - Gavalier, Smrek,vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4 734 divákov.

HC Košice: Habal - Dudáš, Šedivý, Čížek, M. Bača, Pulli, Kessel, Koch, Matejka, - Hričina, Boltun, Nagy - Kafka, Jenčík,Hovorka - Klíma, Pacan, Koyš - Suja, Vrábeľ, Šoltés.

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Lassila - Kubka, Ďatelinka, Gélinas, Mihálik, Sedlák, Brejčák, Košecký - Faille, Surový, Brittain- Hohmann, Bubela, Bartánus - Lamper, Češík, Belluš - Valent,Andrisík, Gabor.