Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Z nemocnice na okraji mesta je špičkové a moderné zariadenie

Preháňa sa po nej robot, izby sú ako v hoteli.

Nemocnica Šaca je pracovisko so špičkovou technológiou. Na snímke rádiologický technik pri vyšetrení platničiek.Nemocnica Šaca je pracovisko so špičkovou technológiou. Na snímke rádiologický technik pri vyšetrení platničiek. (Zdroj: Nemocnica Šaca)

KOŠICE. Nech prídete v ktorúkoľvek hodinu, hmýri sa pacientmi, lekármi, sestrami a množstvom ďalších zamestnancov.

V Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL pritom všetko funguje ako švajčiarske hodinky, každý presne vie, čo robiť a kde je jeho miesto.

Už pri svojom vzniku v 70. rokoch minulého storočia patrila k najmodernejším nemocniciam na Slovensku. Tento štatút jej patrí i v súčasnosti.

Vznikla ako zdravotnícke zariadenie primárne určené pre neďaleké Východoslovenské železiarne (VSŽ), teda súčasný U. S. Steel.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová závodná poliklinika vrátane moderného zubného oddelenia či chirurgického oddelenia bola umiestnená vo vstupnom areáli VSŽ, kde dodnes sídlia ambulancie.

„Takej polikliniky u nás niet,“ písali v roku 1965 pred dokončením jej výstavby vtedajšie noviny.

Moderný samostatný areál, kde sídli nemocnica dodnes, bol otvorený približne päť rokov po poliklinike.

Pod jeho vzhľad vrátane 12-poschodovej budovy sa podpísalo trio českých architektov Karel Prager, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht, ktorí za tento svoj architektonický počin získali zlatú medailu na svetovej súťaži zdravotníckych zariadení v Izraeli.

Po dokončení areálu sa doň nemocnica presťahovala z provizórnych priestorov v centre Šace a na ich mieste vzniklo prvé lôžkové rehabilitačné oddelenie v republike.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase mala nemocnica v Šaci 15 odborných oddelení a 428 lôžok.

Absolútne vyťažení

Klientela nemocnice sa rýchlo rozrastala, postupne sa v nej starali nielen o zamestnancov železiarní, ale tiež o bežných ľudí z okolitých miest a obcí.

Jej spádová oblasť narástla do súčasných úctyhodných rozmerov so 150-tisícmi pacientov.

Toto číslo je ešte vyššie v odbore popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, kde spádová oblasť zasahuje územie Košického, Prešovského, Žilinského a Banskobystrického kraja.

V roku 1997 sa stal riaditeľom nemocnice na dlhé roky MUDr. Juraj Vančík, CSc.

Novodobá história nemocnice sa začala písať v roku 2003, keď jej doterajší vlastník, spoločnosť VSŽ, predala svoj stopercentný balík akcií spoločnosti Unipharma Prievidza.

O približne jedenásť rokov opäť prešla zmenou vlastníckej štruktúry a stala sa členom skupiny AGEL, ktorá vlastní desiatky nemocníc nielen na Slovensku, ale tiež v Čechách a v Poľsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledné roky sa výrazne zvýšil objem zamestnancov i pacientov. Stále viac ľudí sa chce v špičkovej modernej nemocnici liečiť a tiež pracovať. V súčasnosti zamestnáva takmer 1 040 ľudí.

Vlani v marci, keď sa riaditeľom nemocnice stal jej doterajší medicínsky riaditeľ MUDr. Ján Slávik, MBA, v zdravotníckom zariadení pracovalo 937 ľudí.

MUDr. Slávik prišiel do šačianskej nemocnice v roku 2006, najprv pracoval ako primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Neskôr sa pridala funkcia námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť.

Súčasný riaditeľ konštatuje, že sú absolútne vyťažení. Opisuje, že v operatíve zaznamenali nárast o 150 výkonov na každom chirurgickom odbore pri porovnaní prvého polroka 2016 a prvého polroka 2017.

Zásluha kolektívu

Ročne je v nemocnici hospitalizovaných vyše 17-tisíc pacientov, realizuje sa viac ako 10–tisíc operačných výkonov a celkovo sa v Šaci lieči viac než 850-tisíc spokojných pacientov.

Zásluhu na rapídnom náraste spokojných pacientov pripisuje MUDr. Slávik všetkým nemocničným zamestnancom bez ohľadu na pracovné zaradenie od primára pracoviska, cez lekárov, zdravotné sestry až po zamestnancov údržby.

„V medicíne a rovnako tak v našej nemocnici platí, že všetko, čo sa urobí, nie je zásluha jedného človeka, ale celého kolektívu. Za našimi výsledkami je vždy práca niekoľkých stovák ľudí. Naším cieľom je poskytovať čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a tiež komfort pre našich pacientov. Poskytovaním komfortu myslím to, aby sme sa ku každému z pacientov správali tak, akoby sme my boli na ich mieste. Teda to, čo by sme reálne robili pre seba, chceme robiť aj pre ostatných. Znamená to nielen poskytnúť kvalitného odborníka, ale aj následnú pooperačnú starostlivosť, ktorú vníma každý z nás možno ešte viac ako samotnú operáciu,“ odhaľuje riaditeľ know–how nemocnice.

Podľa tohto posolstva aj vychovávajú všetkých zamestnancov od prednostu až po sanitára, ošetrovateľa či upratovačku.

Kompletný hotelový komfort

Nemocnica prešla rokmi viacerými rekonštrukciami, prístavbami, po vzore zahraničných zdravotníckych zariadení boli vynovené celé pracoviská.

Ak sa teraz hospitalizujete s akýmkoľvek zdravotným problémom, prostredie nemocničných izieb pripomína svojím vzhľadom i vybavením hotel.

MUDr. Slávik potvrdzuje, že dbajú nielen na zdravotnícke materiálno-technické vybavenie.

Rovnaký dôraz kladú na to, aby sa u nich pacienti cítili ako doma. „Na izbách musia mať kompletný komfort. Pacient v našej nemocnici dostáva niečo ako hotelovú službu.“

Rokmi a vývojom technológií sa inovovali a vymieňali technologické zariadenia. Nemocnica bola vôbec prvá na Slovensku, v ktorej pre pacientov spustili do prevádzky hyperbarickú oxynogenoterapiu.

Trinásťmiestna hyperbarická komora zachránila za tie roky nejeden život a pomohla pri liečbe mnohých chronických ochorení.

Nemocnica je dávno známa tým, že za svojej existencie zavádzala nové operačné zákroky, liečebné postupy a nakupovala moderné technológie.

Chirurgické oddelenie v Šaci bolo jedným z prvých na Slovensku, kde v roku 1993 vykonali dnes už bežnú laparoskopickú operáciu.

O desať rokov neskôr zase potešili mamičky a ich bábätká na novorodeneckom oddelení, keď aplikovali opäť ako prví na Slovensku muzikoterapiu.

MR pre obéznych i klaustrofobikov

V roku 2007 sa zase otvorilo pracovisko Šport-artro centra, ktoré do dnešných dní poskytuje nadštandardné zdravotné služby pre rekreačných a profesionálnych športovcov.

Odborníci centra spolupracujú s viacerými špičkovými športovcami a klubmi vrátane HC Košice a Good Angels Košice.

Pre nárast operačných výkonov pristúpilo zdravotnícke zariadenie k investícii z vlastných prostriedkov.

Za 9 miliónov eur tak v roku 2015 sprevádzkovali nové operačné centrum, kde je päť operačných sál so špičkovým vybavením, nové priestory oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) vrátane ambulancie bolesti.

Vlani prišla nemocnica s ďalšou inováciou. Kúpila novú magnetickú rezonanciu s unikátnym otvoreným magnetom, jediným svojho druhu na Slovensku a vybudovala tiež úplne nové pracovisko magnetickej rezonancie.

Diagnostický prístroj umožňuje vyšetrovať pacientov s klaustrofóbiou, teda strachom z uzavretého priestoru, tých, čo trpia morbídnou obezitou a rodičom tiež umožňuje počas vyšetrenia držať svoje malé deti za ruku.

Väčšinu financií získala nemocnica z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu vo forme nenávratného finančného príspevku vo výške via ako 1,4 milióna eur.

Od júla tohto roku pribudol v nemocnici nevšedný personál. Je ním unikátny autonómny robot, ktorý pomáha rozvážať lieky a zdravotnícky materiál medzi jednotlivými pracoviskami.

Po nemocničných chodbách sa dokáže pohybovať úplne sám a nerobí mu problém ani privolať si výťah.

Sú tu pre budúcich lekárov

Ak sa riaditeľa Slávika opýtate, na ktoré z nemocničných pracovísk je najviac pyšný, odpoveď prichádza takmer okamžite.

„Na všetky. Všetky sú reprezentatívne a nerobíme medzi nimi rozdiely. Nemocnica je ucelený komplexný systém, pracoviská nemôžu existovať jedno bez druhého, činnosť jedného nadväzuje na činnosť druhého, preto som hrdý na celú nemocnicu.“

V Šaci vedia, že veda a technika napreduje dopredu a preto chcú držať krok s dobou.

MUDr. Slávik avizuje, že do budúcna zamýšľajú vytvoriť centrum jednodňovej chirurgie, komplexné rehabilitačné stredisko a taktiež ďalšie pracoviská pre akútne prípady.

Vylúčené nie je ani ďalšie rozširovanie nemocnice v rámci jej areálu. Pacientom chce nemocnica poskytovať stále kvalitnejšie služby v už poskytovaných odboroch a začať s tými, ktoré v regióne chýbajú. V pláne je aj opätovná modernizácia izieb pacientov.

Nemocnica sa podieľa na pregraduálnej i postgraduálnej výučbe mladých lekárov v rôznych odboroch na svojich ôsmich klinických pracoviskách.

Ako jediná na Slovensku má kliniku všeobecného lekárstva a s ministerstvom zdravotníctva spolupracuje na rezidentskom programe.

Jeho účelom je vychovať nových všeobecných lekárov, pretože táto lekárska odbornosť chýba v celej krajine.

Tento rok končí v Šaci 13 rezidentov v odbore všeobecné lekárstvo, aktuálne zobrali štyroch nových.

Počas svojej existencie získalo zdravotnícke zariadenie viacero certifikátov ako Slovak Gold Exclusive, FIFA Medical Centre Of Excellence, Certifikát integrovaného systému manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva.

Len nedávno dostalo ocenenie Neurologické oddelenie GOLD STATUS za starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou. Nemocnica si tiež dva razy prevzala Cenu primátora mesta Košice.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 5. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 6. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 075
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 223
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 406
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 160
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 308
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 291
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 856
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 770
 9. Prvá dáma festivalu 1 640
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 511
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu