KOŠICE. Krajský súd sa mal v stredu zaoberať tragickou dopravnou nehodou z mája minulého roka.
Medzi obcami Vojčice a Horovce sa vtedy zrazil Peugeot 301 s Citroenom Berlingo, v ktorom zahynula 20-ročná vodička.
Dôvodom verejného zasadnutia bolo odvolanie, ktoré podala vodička peugeotu Miroslava F. (31) voči rozsudku Okresného súdu Trebišov.
Ten ju koncom apríla uznal vinnou z prečinu usmrtenia a poslal na osem rokov do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.
Zároveň jej do konca života zakázal sadnúť si za volant.
Trebišovčanka sa odvolala voči výške trestu.
Na verejné zasadnutie však prišli iba pozostalí a ich právny zástupca.
Až v súdnej sieni sa totiž dozvedeli, že referujúci sudca ochorel a zasadnutie sa neuskutoční.
Predseda senátu ho odročil na neurčito.
Obvinená Miroslava neprišla, poslala doklad o práceneschopnosti.
Jej obhajkyňa chýbala tiež, keďže sa o odročení zasadnutia dozvedela už skôr.
Trest akceptujú
Pozostalí a ich advokát prijali správu o odročení so sklamaním.
Ako sa na chodbe po opustení súdnej siene vyjadrili, bolo im čudné, že ich o tom, že sa zasadnutie neuskutoční, nikto včas neinformoval, aby do Košíc necestovali.
Zvlášť nespokojný bol právny zástupca, ktorý pricestoval až z Bratislavy.
Otec nebohej poškodenej Michal nám povedal, že celé súdne konanie by už mali radi za sebou.
"Boli by sme aj za prísnejší trest, ako ten, čo dostala obvinená. Akceptujeme však zdôvodnenie trebišovského sudcu, ktorý zohľadnil poľahčujúce okolnosti," povedal nám.
Dcéru by im však nevrátil ani prísnejší trest.

Mala 2,55 promile

Miroslava čelila obvineniu, že v máji 2016 spôsobila na ceste medzi obcami Vojčice a Horovce dopravnú nehodu.
Pri jazde s Peugeotom 301 pod vplyvom alkoholu nevenovala dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla a pri prejazde miesrnou pravotočivou zákrutou prešla do protismeru.
Tam narazila do oprotiidúceho Citroenu Berlingo, ktoré viedla Michaela Č. († 20).
Dievčina utrpela zranenia viacerých pre život dôležitých orgánov, ktorým na mieste podľahla.
Vodičke peugeotu namerali 2,55 promile alkoholu.
Skončila zranená v nemocnici, kde ju strážila polícia.
Následne sudca vyhovel návrhu prokurátora na jej umiestnenie do väzby. Obával sa, že na slobode by mohla ovplyvňovať svedkov.
V rámci vyšetrovania Miroslava na polícii vypovedala, že bola doma sama a popri varení polievky vypila tri poháriky vodky s obsahom 0,4 dcl.
Potom si pamätá už len to, ako ju nakladali do sanitky. Nepamätala sa, kedy odišla z domu, prečo nasadla do auta a ani to, kam šla. Neskôr z vyjadrenia jej manžela vyšlo najavo, že zrejme požila štyri tabletky Diazepamu.
Po podaní obžaloby a spisu na súd ten vlani v októbri rozhodoval o väzbe. Prokurátor trval na ponechaní obvinenej za mrežami, obhajkyňa bola za prepustenie klientky na slobodu.
Argumenty pre svoj návrh doplnila poznámkou, že súd by nemal podliehať mediálnemu tlaku.
Súd Miroslavu ponechal vo väzbe, no keďže obhajoba podala sťažnosť, konečne slovo mal krajský súd.
Ten verdikt okresného zrušil, väzbu nahradil dohľadom probačným dohľadom a Trebišovčanku prepustil na slobodu.
Na pojednávania nechodila
Na prvé pojednávanie okresného súdu v decembri Miroslava neprišla.
Využila právo nezúčastniť sa procesu a dala súhlas na jeho konanie v jej neprítomnosti. Obhajkyňa zároveň predložila potvrdenie o péenke svojej klientky.
Súd prečítal výpoveď Miroslavy zo spisu. Po nej samosudca vypočul otca nebohej dievčiny, ktorý povedal, že od tragickej nehody nedošlo k žiadnemu kontaktu ani ospravedlneniu zo strany obvinenej ani jej rodinných príslušníkov.
Na ďalšom pojednávaní, na ktoré Miroslava opäť neprišla, súd vypočul najprv jej manžela a mamu, obaja vypovedať odmietli.
Nasledoval vodič mercedsu, ktorý sa stihol približujúcemu sa a kľučkujúcemu peugeotu vyhnúť. V aute mal manželku a dcéru.
Jazdu peugeotu následne opísala posádka mazdy, ktorá šla za ňou a spolujazdec si ju natáčal na mobil.
On, šofér i ďalšia spolujazdkyňa potvrdili, že vozidlo šlo riskantne už pár kilometrov a takmer spôsobilo dve iné nehody, kedy boli ohrození chodci. Zdalo sa im, že vodička je opitá alebo pod vplyvom drog.
Súd prehral videozáznam
Súd vypočul aj znalcov.
Psychologička uviedla, že Miroslava viedla vozidla v stave ťažkej opilosti. Keďže nie je závislá od alkoholu, ochranné liečenie jej nenavrhla.
V súvislosti s možnou kombináciou alkoholu a liekov znalkyňa uviedla, že môže viesť k stavu vylučujúcemu schopnosť rozpoznať protiprávnosť i nebezpečenstvo svojho konania, rovnako tak ho ovládať.
Iná znalkyňa na súde uviedla, že toxikologická skúška sa u obvinenej v nemocnici nerobila, preto nemôže požitie lieku potvrdiť ani vyvrátiť.
Dodala však, že v stave ťažkej opilosti si človek neuvedomuje a nepamätá, či užil nejaké lieky. Ich vplyv v kombinácii s alkoholom by sa dal zistiť pokusom, no ten je z medicínskeho hľadiska neetický a z právneho neprípustný.
Znalec z dopravy vo svojom posudku uviedol, že rýchlosť peugeotu pred zrážkou bola 131 km/hod. Spôsob jazdy bol nepriajteľný, nekontrolovaný, chaotický a nemal žiadne prvky defenzívnej jazdy.
K nehode došlo podľa znalca aj preto, že Miroslava nebola pánom situácie na ceste.
Vodička citroenu síce brzdila, no nemala šancu kolízii zabrániť.
Napriek námietke obhajoby, že ide o nezákonný dôkaz, súd prehral videozáznam, ktorý urobila posádka mazdy. Je z neho zrejmý štýl jazdy peugeotu približne 20 sekúnd pred nehodou.
V rámci sumarizácie listinných dôkazov súd oboznámil procesné strany s kartou vodičky, v ktorej mala iba jeden záznam o priestupku s pokutou 20 eur.
Z hodnotenia zamestnávateľa vyplynulo, že v práci ani raz nenafúkala a nemala žiadne porušenia pracovnej disciplíny.
Súd zohľadnil poľahčujúce okolnosti
Okresný súd po vyhodnotení všetkých dôkazov uznal Miroslavu vinnou z prečinu usmrtenia a poslal na osem rokov do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.
Išlo o trest na hornej hranici zníženej zákonom stanovej trestnej sadzby, ktorá je 4 až 10 rokov. Súd ju znížil pri prevahe poľahčujúcich okolností (doterajší riadny život a kladné hodnotenia) nad neexistujúcimi priťažujúcimi.
Súčasťou trestu je aj doživotný zákaz sadnúť si za volant.
Samosudca v zdôvodnení verdiktu uviedol, že obvinená viedla vozidlo v ťažkom stupni opilosti, bezohľadným a zvlášť nebezpečným spôsobom.
Kľučkovaním po celej vozovke, prechádzaním do protismeru a technikou jazdy ohrozila viacerých účastníkov cestnej premávky. K tomu jazdila vysokou a neprimeranou rýchlosťou na mieste, kde je povolená deväťdesiatka.
Skonštatoval tiež, že Miroslava neprejavila úprimnú ľútosť nad svojim konaním, resp. následkami, ktoré spôsobila. Slová ľútosti, ktoré vyslovila pri rozhodovaní o predlžovaní väzby a ktoré nepočul nikto z pozostalých, nemožno podľa samosudcu považovať za úprimné.
"Žiadnej satisfakcie sa rodine nebohej nedostalo napriek tomu, že od tragickej udalosti po rozhodnutie súdu uplynula doba takmer jedného roka," uviedol samosudca v závere zdôvodnenia rozsudku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári