Sú tisíce takých rodičov ako som ja, totálne bezmocných, pretože nemajú žiadne páky, aby svoje choré dieťa dostali na dlhodobú liečbu, lebo je to iba na jeho vôli a ono ju väčšinou nemá, otvorene kritizuje systém ĽUBA BLAŠKOVIČOVÁ z pozície matky na drogách závislého dieťaťa.
Je možné vôbec pochopiť, prečo sa vaša dcéra Katka dala na takúto cestu?

– Dnes viem, že s tým začala už ako pubertiačka, už na konzervatóriu. Preto varujem všetkých rodičov, ktorí nič netušia. Po preliečení nezvládla manželovu smrť. Tak sa k drogám vrátila. Pre mňa je závislosť porovnateľná, ako keď má niekto v rodine rakovinu. Prežila som to. Znamená to nepredstaviteľnú bolesť. S drogovou závislosťou je to ako na hojdačke, presne ako s rakovinou. Dúfate, veríte a potom to zase ide z kopca. Neviete, čo bude. Závislý človek môže mať v jednej chvíli akúkoľvek vôľu alebo predsavzatie, ale zajtra to môže byť úplne niečo iné. Byť závislým je veľmi ťažká choroba. To len ostatní, ktorí sa s tým nestretli, si myslia a nechápu, prečo to nedokážu prekonať. Koľkí však chcú prestať len s fajčením a ani po mnohých pokusoch to nedajú. Oproti narkomanom je to pritom smiešna závislosť, ktorá by sa dala zvládnuť ľavou zadnou. Mne odborník povedal, že pri drogovej závislosti je eufória tisícnásobne väčšia ako to najväčšie šťastie, ktoré môžeme prežiť. A my očakávame, že sa tohto šťastia závislí vzdajú. My sa pritom nevieme vzdať iných „drobností“. Narkomani potrebujú za tento pocit náhradu, musia mať obrovskú motiváciu, aby tak spravili.
Snažili ste sa nejako dcéru usmerniť, pomôcť jej s jej závislosťou?
– Ak súd rozhodne a nariadi ochrannú liečbu, je to pre Katku šanca. Za posledných 18 mesiacov absolvovala niekoľko liečení, bola hospitalizovaná osemkrát, verila tomu, že s tým prestane. Prešli sme skoro všetky liečebne a existujúce možnosti. Ale pre dospelého, svojprávneho človeka sú tieto liečebné procesy na dobrovoľnej báze. Ak závislák dostane silný craving (túžbu) , tak z liečenia odíde. Títo ľudia budú celý život s niečím bojovať. Ak si to uvedomíme, treba sa na nich pozerať ako na vážne chorých, ako na tých, ktorí sa potrebujú liečiť. A aj spoločnosť sa k nim musí postaviť ako k chorým ľuďom. V našom štáte je pri drogovej závislosti riadená liečba do 18 rokov a potom necháme všetkých závislákov dobrovoľne sa rozhodnúť, či sa chcú liečiť alebo nie. Mnohí – väčšina – to nezvládne. Potom sa čudujeme, prečo je úspešnosť liečby tak strašne nízka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári