Skazené mäso na košickom trhu
Mestská polícia v Košiciach zhabala na poslednom mäsovom trhu väčšie množstvo bravčového mäsa, ktoré na trh priviezol Ján Gazdák z Košickej Novej Vsi.
Skazené mäso bolo odovzdané „šintérovi”, ktorý ho zničil a na Gazdáka bolo urobené trestné oznámenie. Ako vidieť, je treba pri kupovaní mäsa na Dominikánskom námestí byť veľmi opatrný.
Napriek tomu, že bolo verejne už viac razy poukázané na nutnosť, aby všetko mäso z vidieka do Košíc dopravované, bolo na mestskom bitúnku preskúmané, sa tak predsa len nedeje. Odporúčalo by sa tiež, aby sa prísnejšie postupovalo pri prehliadke mäsa v Košickej Novej Vsi.
Košický mäsový trh na Dominikánskom námestí dávame tiež do pozornosti mestskej zdravotnej rady. Košické obyvateľstvo má nárok na to, aby za svoje peniaze mohlo kúpiť mäso „bezvadné” a ľudskému zdraviu neškodné.
Uvažuje sa aj o tom, aby bol výsek mäsa pod šiatrami v Košiciach zakázaný.
(Slovenský východ, 3. 11. 1932)
Putovanie bicyklového fantóma po republike
Polícia v Košiciach zatkla Jozefa Váchu, nedoučeného čašníka, ktorý má na svedomí mnoho krádeží bicyklov. Pred časom sa vydal na cestu po Československu na ulúpenom bicykli. Keď prenocoval na istej policajnej strážnici na Morave, urobil taký dobrý dojem, že strážnici sa nad ním zľutovali a vybrali mu medzi sebou peniaze na ďalšiu cestu.
Vácha potom ukradnutý bicykel predal za 30 Kč a vlakom odcestoval do Košíc, kde sa zoznámil s čašníkom M. Rosochom. Pozval ho k sebe do bytu a medzitým, čo jeho hosť spal, ukradol mu dokumenty.
Neskôr ukradol Vácha na Komenského ulici v Košiciach bicykel istému obchodníkovi. Odišiel do Ličartoviec pri Prešove, kde bicykel predal.
Následne ukradol bicykel pred Schmiedlovým hostincom v Košiciach obchodníkovi s bicyklami Kelemenimu a ušiel do Sečoviec, kde ho núkal ku kúpe dozorcovi väzňov. Ten ale zavolal četníkov, ktorí Váchu zatkli a odovzdali tamojšiemu súdu. Súd ho odsúdil na osem dní väzby.
Po odpykaní trestu cestoval Vácha autobusom opäť do Košíc a behom jazdy ukradol nohavice majiteľovi autobusu Necelovi.
V Košiciach bol však dopadnutý a odovzdaný do súdnej väzby.
(Slovenský východ, 1. 11. 1932)
Slávnostné otvorenie slovenskej ľudovej školy v Štóse
Malá obec Štós, ktorá je strediskom snáď všetkých národností v našej republike žijúcich, otvárala z príležitosti štátneho sviatku 28. októbra slávnostným spôsobom novú slovenskú menšinovú ľudovú školu.
Slávnosť zahájil okresný náčelník dr. Štefan Galas, ktorý v obsiahlej reči vyzdvihol účel školy pre tamojší kraj. Po ňom prehovoril za legionárov J. Vybíral a správca školy Jozef Vávra predčítal prípis neprítomného školského inšpektora M. Oríška. V ňom si tento želá, aby boli deti na tejto škole vychovávané takým spôsobom, aby boli vždy, až dorastú, užitočným zdrojom nášho národa.
Za ústredie Slovenskej ligy predniesol obsažnú reč Ľudevít Šucha z Košíc. Pri vysviacke školy vecne a dojímavo prehovorili farári dr. Sziklay a Juraj Mandl.
Niekoľko školských detí potom prednieslo zopár pekných slovenských básničiek a po zaspievaní štátnych hymien bola táto slávnosť, ktorá zostala iste každému prítomnému nezabudnuteľnou, zavŕšená.
(Slovenský východ, 1. 11. 1930)

Mata Hari
V Košiciach vyšetrujú stotisícové devízové machinácie.
Vo včasných ranných hodinách boli na finančné riaditeľstvo v Košiciach predvedení k výsluchu košický obchodník so šijacími strojmi Bartolomej Malmoš a jeho syn Ernest.
Obaja sú upodozrievaní zo státisícových devízových machinácií a kladie sa im za vinu, že do Maďarska prepašovali veno v čiastke vari 600.000 Kč pre dcéru Elzu, ktorá je vydatá v Budapešti.
Bartolomej Malmoš ako aj jeho syn vinu popierajú a tvrdia, že sa žiadneho podobného priestupku nedopustili. Vo veci sú vypočúvaní svedkovia.
Podľa správ kolujúcich po meste bolo podobné vyšetrovanie zavedené aj proti istému košickému obchodníkovi zo Štefánikovej ulice (dnes Hlavnej ulice), ktorý taktiež pred dvomi rokmi vydal dcéru do Maďarska a tvrdí sa, že jej prepašoval cez hranice veno v čiastke 250.000 Kč.
Tento obchodník a súčasne majiteľ domu tvrdí, že inkriminované veno jeho dcéry je deponované v istej košickej banke.
Keďže však dotyčný obchodník má viac dcér, nemôže sa ustáliť, o ktoré veno ide.
(Slovenský východ, 31. 10. 1935)
Krádež šperkov za 7000 Kč
Helena Lörinczová z Hradbovej ulice ohlásila včera na bezpečnostnom oddelení, že jej neznámy páchateľ odcudzil 500 Kč v hotovosti a šperky v hodnote asi 7000 Kč. Medzi nimi bolo 20 prsteňov, jedny zlaté hodinky a jedny strieborné náramkové hodinky.
Lörinczová upodozrieva z lúpeže istého náhodného milenca, ktorý u nej predtým trávil chvíľky rozkoše.
Polícia pátra po páchateľovi podľa popisu.
(Slovenský východ, 3. 11. 1935)
Zastrelený na tanečnej zábave
V nedeľu odpoludnia sa konala v Barci pri Košiciach tanečná zábava, na ktorej sa stretli dva nepriateľské tábory.
Na zábavu, ktorá sa konala na dolnom konci dediny, prišli parobkovia aj z druhého konca, z takzvaného „Ortáša“. K večeru došlo medzi parobkami obidvoch táborov k hádke, ktorá sa skončila tým, že šuhaj Imrich Janočko napadol s nožom v ruke Juraja Kissa z Ortáša.
Ten v sebaobrane vytiahol revolver a vystrelil. Rana zasiahla Janočka do hlavy, takže ten sa zapotácal a spadol.
Ani v nemocnici, kam bol okamžite odvezený, neprišiel k vedomiu. Po polnoci na pondelok svojmu zraneniu podľahol.
Pitvou sa zistilo, že jeho smrť nastala výronom krvi do mozgu.
Kiss bol zatknutý a dopravený do väzby štátneho zastupiteľstva v Košiciach.
(Slovenský východ, 5. 11. 1935)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári