KOŠICE. Mesto informovalo o svojom záujme získať do svojej správy Mestskú krytú plaváreň, ktorú v súčasnosti vlastní a spravuje mestská časť Staré Mesto.
Dôvodom má byť októbrové zvýšenie cien vstupného pre návštevníkov i nájomcov plavárne, medzi ktorými sú i športové kluby, školy a centrá voľného času.
Po stretnutí zainteresovaných strán pozastavila mestská časť platnosť rozhodnutia o zvýšení nájmu pre týchto nájomcov, verejnosť platí naďalej o 30 centov na jednom vstupnom viac.
Chcú správu plavárne

V tlačovej správe z magistrátu je uvedené, že vedenie mesta malo mestskú časť na spomínanom stretnutí na pôde Starého Mesta opakovane vyzývať, aby plaváreň previedla do správy mesta.
„Cieľom mesta je vytvoriť z Mestskej krytej plavárne a Kúpaliska ČH jeden moderný komplex pre milovníkov plávania a vodných športov,“ predstavilo mesto svoj zámer, ktorý sa nemal na strane mestskej časti stretnúť s pochopením.
Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová v uvedenej správe tiež uviedla, že radnica prispela na letnú rekonštrukciu čiastkou 50-tisíc eur, čo malo pomôcť naplniť rozpočet Starého Mesta tak, aby nemuselo dôjsť k zvýšeniu cien do konca roka.
Markantné zvýšenie niektorých cien
„Napriek tomu k zvýšeniu cien došlo, v prípade škôl a školských zariadení až o 60 %,“ napísala hovorkyňa, ktorá neskôr doplnila konkrétny príklad.
„V dopoludňajších hodinách bola cena pre školy za 1 plaveckú dráhu v 25-metrovom bazéne 9,90 eura a v 50-metrovom 11 eur.“
Podľa nového cenníka sú ceny 16,50 eura, resp. 18,70 eura, čo predstavuje zvýšenie o približne 70 percent v oboch prípadoch.
Mesto sa pri svojom rozhodnutí odvolávalo aj na ohrozenie športových klubov, ktoré na plavárni fungujú.
„Zvýšenie cien by sa dotklo viac ako 600-člennej základne vodných športov, ktoré majú v Košiciach nielen dlhoročnú tradíciu, ale patria historicky medzi najúspešnejšie športy,“ píše sa v správe.
Plaváreň nie je na predaj
Mestská časť na zverejnené informácie reagovala vyhlásením, že plaváreň nie je na predaj.
„Staré Mesto do plavárne ročne investuje desiatky tisíc eur a jej činnosť dotuje výškou cca 300-tisíc eur ročne. Tohto roku bola investícia do novej bazénovej podlahy a jej vykurovania vo výške takmer 500-tisíc eur,“ uviedol prednosta miestneho úradu Karol Till.
Doplnil tiež, že mesto prispieva ročne na plaváreň sumou 160-tisíc eur.
Mestská časť uviedla na margo 50-tisíc eur, o ktorých písala radnica, že tieto peniaze dostali všetky mestské časti z predaja Kositu, pričom Staré Mesto sa ich samo rozhodlo investovať do plavárne.
Riaditeľ: Roky sa ceny nemenili

Podľa mestskej časti aj napriek zvýšeniu cien patrí košická plaváreň medzi tie s najnižšou cenou.
K zmenám v cenníku sa vyjadril aj riaditeľ plavárne Vladimír Hlivák, ktorý si myslí, že markantný nárast v niektorých prípadoch bol spôsobený 15-ročnou stagnáciou ich výšky.
„Po novom budú na plavárni tri cenníky: pre verejnosť, školy a športové kluby v rámci jednej kategórie, a pre ostatné subjekty. Ide napríklad o súkromné spoločnosti. Toto rozdelenie je v platnosti už dnes,“ povedal riaditeľ.
„Na mesiac november je naplánované stretnutie dotknutých klubov s členmi finančnej komisie na Mestskej krytej plavárni,“ doplnil prednosta k riešeniu problému s klubmi.
Podľa vlastníka a správcu športoviska Staré Mesto podporuje športové kluby rôznymi zľavami pri organizovaní športových akcií, predovšetkým pre deti a mládež.
„Zároveň dlhodobo prihliada na finančné problémy a možnosti športových klubov a umožňuje im trénovať, či hrať majstrovské zápasy napriek tisícovým podlžnostiam.“
Mestu exstarosta nedôveruje
Staré Mesto získalo toto športovisko od radnice počas úradovania vtedajšieho starostu Jána Süliho, ktorý je v súčasnosti poslancom v miestnom zastupiteľstve.
Ten pre Korzár povedal, že mestská časť kúpila krytú plaváreň od mesta za 23 miliónov korún v konkurze.
„Keby sme to vtedy neboli kúpili, dnes tam predávajú zeleninu a ovocie Taliani, ktorí tam plánovali veľký obchod,“ opísal vtedajšiu situáciu bývalý starosta.
Süli nesúhlasí s tým, aby previedla mestská časť správu plavárne späť na mesto.
„Je to vylúčené. Kde je záruka, že to bude takto fungovať a že to neskončí v rukách niekoho úplné iného? Mesto predalo Kosit, dalo spoločnosti EEI do prenájmu pozemky. Jeho vedeniu momentálne nedôverujem. Oni sa odvolávajú, že v Starom Meste zvyšujeme ceny, no keď sa roky zvyšujú náklady, je potrebné, aby to tí, ktorí tam chodia a využívajú tieto služby, aj zaplatili. My sa snažíme udržať tú správnu mieru, aby zvyšovanie cien nebolo citeľné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári