Pôrodníctvo sa v posledných týždňoch na Slovensku rozoberá z každej stránky. Objavujú sa výpovede mamičiek, ktoré prejavili nespokojnosť so zdravotnou starostlivosťou. Primár Gynekologicko–pôrodníckej kliniky MUDr. Erik Dosedla z Nemocnice Košice- Šaca, 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL si myslí, že podobné správy môžu vytvoriť zbytočnú nedôveru medzi pacientkami a zdravotníkmi.
Aké svetlo podľa vás vrhá na prácu gynekológov dokumentárny film „Medzi nami“, ktorý poukazuje na možné praktiky, s ktorými sa stretávajú ženy v pôrodniciach?
– Dokument je sugestívnou výpoveďou konkrétnych zdravotníkov, ktorí nesprávne zvládli komunikáciu so spomínanými pacientkami, ale aj opytujúcou sa režisérkou. Spomenutý dokument bol tendenčný, keďže inscenovane zovšeobecňoval praktiky slovenského pôrodníctva. Takéto dokumenty síce môžu vyvolať diskusiu na zlepšenie situácie v slovenskom pôrodníctve, avšak zároveň dôjde k demotivácii väčšiny slušných erudovaných pôrodníkov a zároveň k vytváraniu nedôvery medzi pacientkami a zdravotníckym personálom. Môžeme sa však v maximálnej možnej miere dištancovať od výrokov, že sa problémy pri pôrode riešia „brachiálne“. Ja osobne pracujem v Nemocnici Košice Šaca 13 rokov, ale s niečím takýmto som sa u žiadnej kolegyni, resp. kolegu nestretol.
Aký postup je vhodné voliť pri rodičke, ktorá nespolupracuje?
– Nespolupracujúca rodička je problém, s ktorým sa ojedinele stretávame na pôrodnej sále. Zväčša k tomu dochádza v II. dobe pôrodnej, keď pacientka tlačí. Základ je s pacientkou hovoriť už pred pôrodom, aby vedela čo môže očakávať. Táto diskusia je vlastne stratégia pôrodu (pôrodný plán), ktorý si prekonzultuje pacientka s pôrodníkom. Pôrodný plán nesmie byť považovaný za dogmu, keďže rodička vie len veľmi ťažko odhadnúť svoje reakcie v priebehu pôrodu, najmä ak ide o prvorodičku. Preto je ideálnym obdobím pre tvorbu pôrodného plánu 36. týždeň tehotnosti, aby mohli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti včas prediskutovať konkrétne požiadavky tehotnej. Včasná komunikácia s obojstranným porozumením prispieva k lepším výsledkom pôrodu. Rovnako je dobré odporučiť určité pomôcky, s ktorými si môže pacientka nacvičiť hrádzu a pošvu, ale aj sa psychicky pripraviť na pocity pri pôrode plodu. V prípade extrémnej situácie, ktorá vznikne náhle počas pôrodu je potrebné pacientku verbálne zaujať a naviesť na správnu cestu, končiacu úspešným pôrodom.
Čo hovoríte na v dokumente uverejnené postupy, ako šitie bez anestézie či facky? Je možné, že sa niečo deje za dverami pôrodníc?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári