VÝCHOD. V Košickom a Prešovskom kraji sa v sobotu od 7.00 do 22.00 hod. uskutočnia už po štvrtýkrát v histórii samostatného Slovenska voľby predsedov samosprávnych krajov (županov) a poslancov zastupiteľstiev.
Hoci voľby do orgánov samosprávnych krajín na východe nikde príliš nelákali (naposledy v roku 2013 bola účasť v Košickom kraji len 17,8 percenta a v Prešovskom kraji 22,1 percenta), tentoraz by čísla mohli aspoň o niečo „povyrásť“.
Na rozdiel od minulosti sa vôbec prvýkrát volí predseda samosprávneho kraja ako aj poslanci zastupiteľstiev až na 5 rokov, čo je o rok viac ako doteraz.
Voličské preukazy nie sú

Volieb sa môže zúčastniť občan alebo cudzinec s trvalým pobytom na území Košického, resp. Prešovského samosprávneho kraja, ktorý najneskôr dnes dosiahne 18 rokov.
Na rozdiel od parlamentných volieb sa nevydávajú voličské preukazy, a tak sa dá voliť len v mieste svojho trvalého pobytu a to vo volebnom okrsku, v ktorom ste zapísaní.
Po príchode do volebnej miestnosti musí každý volič preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca.
Okrsková volebná komisia následne zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname.
Od niektorého z členov komisie dostanete obálku a dva hlasovacie lístky osobitne pre voľby predsedu kraja a poslancov zastupiteľstva.
Hlasovacie lístky len s podpisom
Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdíte vlastnoručným podpisom.

Pred hlasovaním sa potom odoberiete do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, alebo ako sa ľudovo hovorí „za plentu“.
Pri voľbe predsedu Košického alebo Prešovského samosprávneho kraja môžete zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta.
Ak na lístku bude zakrúžkovaných viac kandidátov alebo žiaden, nebude sa pri sčítavaní brať do úvahy.
Aj kandidáti, ktorí sa vzdali
Na hlasovacom lístku sú uvedení aj kandidáti, ktorí sa už vzdali svojej kandidatúry, či už pri voľbách predsedu alebo poslancov zastupiteľstva.

Ich mená nájdete ešte pred vstupom do volebnej miestnosti.
Aj v tomto prípade platí, že ak zakrúžkujete takéhoto kandidáta, váš hlas bude zbytočný.
Na hlasovacom lístku pre voľby do krajského zastupiteľstva môžete v každom volebnom obvode zakrúžkovať najviac toľko nádejných poslancov, koľko sa v danom obvode volí. Ich presný počet sa v každom regióne líši a vždy je uvedený aj na hlasovacom lístku.
A teda napríklad v Medzilaborciach sa dá zakrúžkovať len jedného, v Gelnici dvoch, na košickom „okolí“ osem a v Prešove až dvanásť kandidátov.
Viac poslancov ako je maximum nekrúžkujte
Platný hlasovací lístok bude vtedy, ak počet zakrúžkovaných kandidátov bude od jedna po ich maximálny počet.
Ak napríklad v Prešove zakrúžkujete desať zo spomínaného tucta kandidátov, bude váš volebný lístok platný.
Ak prekročíte ich maximálny počet, vaše hlasovanie bude zbytočné, lebo sa nezapočíta.
Ak ste sa pri hlasovaní pomýlili, môžete požiadať okrskovú volebnú komisiu o vydanie nového hlasovacieho lístka pre voľby predsedu samosprávneho kraja alebo poslancov zastupiteľstva.
Ak na svojej voľbe neplánujete už nič zmeniť, vložte ešte za plentou do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby poslancov zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja.
Takto zalepenú obálku potom vhoďte do volebnej schránky.
Aby nevznikli nejaké problémy, radšej tak urobte sami a nedávajte to urobiť napríklad vašim malým deťom.
Hlasovacie lístky si domov nenoste, hrozí pokuta
Zároveň tieto voľby budú po minuloročných parlamentných druhé v poradí, keď musíte odovzdať okrskovej volebnej komisii nepoužité hlasovacie lístky.
Ak vám náhodou napadne, že si akýkoľvek hlasovací lístok odnesiete domov ako suvenír alebo na lepšie podpálenie dreva do krbu, dopustíte sa priestupku a hrozí vám pokuta 33 eur.
Okrsková komisia vás pri takomto konaní najprv zastaví a vyzve, aby ste prázdne lístky odovzdali.
Ak to odmietnete, môžete sa pripraviť na pokutu.
Tá by vám v rovnakej výške hrozila aj za neuposlúchnutie pokynov členov volebnej komisie na zachovanie volebného poriadku.
O čom sa rozhoduje na samosprávnych krajoch?
V rámci rozpočtu schvaľujú poslanci na návrh úradu samosprávneho kraja stovky miliónov eur na školstvo, kultúru, dopravu, sociálne veci a ďalšie veci, ktoré majú v kompetencii.
Poslanci rozhodujú koľko prváckych tried môžu otvoriť štátne, súkromné alebo cirkevné školy v kraji a aké stredné školy sa zrušia alebo zlúčia.
Schvaľujú, aké úseky ciest II. a III. triedy sa budú opravovať, ako aj poplatky v domovoch sociálnych služieb, prideľujú aj peniaze divadlám, múzeám alebo ďalším kultúrnym inštitúciám.
Rozhodujú aj o výške dotácií autobusovým dopravcom na financovanie strát vo verejnom záujme na cestovne lístky pre žiakov, študentom, zdravotne ťažko postihnutým občanom a seniorom.
Samosprávne kraje schvaľujú aj cestovné poriadky autobusových prepravcov, vydávajú povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v neštátnych zdravotníckych zariadeniach a určujú aj otváracie hodiny v lekárňach.
(jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári