Čo sa písalo v starých košických novinách pred 80 rokmi.
Úspešná prednáška černocha Kolu Ajayiho v Košiciach
Mestský osvetový zbor v Košiciach spolu s miestnym klubom esperantistov pripravili košickému obecenstvu ozaj zaujímavý večer, keď pozvali na 3. novembra do Rumanovho internátu černocha z Nigérie pána Kolu Ajayiho, aby prednášal o Afrike.
Ani nie tak prednáška sama, hoci v nej bolo dosť zaujímavých momentov, ako sama osoba prednášajúceho zaujala publikum, ktoré sa zišlo v hojnom počte.
Sympatický hosť veľmi exotického výzoru, vo svojej prednáške o živote a mravoch Afričanov kládol hlavný dôraz na to, aby poslucháči si uvedomili, že čierna rasa nie je nijak podradená, hoci je ešte na primitívnom stupni svojho vývoja.
Ľudové černošské piesne, ktoré hosť predniesol za sprievodu afrického bubeníka, vhodne dopĺňali prednášku.
Opäť nás prekvapila ľahkosť, s akou sa dorozumieval v esperantskej reči aj s týmto exotom prekladateľ prednášky, radca štátnych železníc Friedrich, ktorý sprostredkoval obecenstvu i krátky rozhovor s Kolom Ajayiom.
Esperanto tu znova preukázalo svoju absolútnu schopnosť byt dorozumievacím prostriedkom medzi ľuďmi rôznych rečí.
(Novosti 6.11.1937)
Zamilovaný cigánsky hudobník sa otrávil
Včera dostali košickí záchranári telefonickú správu, že v dome č. 46 na ulici Daniela Licharda sa pokúsil istý mladý cigánsky hudobník o samovraždu.
Mladého samovražedného adepta, ktorý stiahol veľké množstvo roztoku z lúhového kameňa, našli v jeho byte, ako sa zvíja od ukrutnej bolesti.
Chlapca ihneď previezli do nemocnice. Jeho stav je však veľmi vážny.
Mladý hudobník zanechal na rozlúčku aj list. V rozlúčkovom liste, ktorý oplýva množstvom tragikomických statí, píše, že si cestu smrti zvolil kvôli nešťastnej láske.
List adresoval svojej nevernej láske. Píše v ňom: „Idem do záhuby. Nemilovala si ma, teraz umriem. Prosím ťa len o jedno, prines do nemocnice cigarety...“.
(Kassai Ujság 6.11.1937)
Ženy už nebudú mrznúť
Ženy dobre znajú cenu svojich nôh, preto ich obliekajú len do hodvábu, lebo len lesk hodvábu dodáva nohe pravú líniu.
Teraz je o eleganciu ženy postarané i v zime
. Pančuchy Kristina z novej zimnej kolekcie Baťa majú vrch hodvábny, zato vnútro z jemnej hrejivej vlny. Nič lepšieho si ženy nemohli želať.
(Novosti 6.11.1937)
Denne ten istý pohyb
Hmatnutie po vypínači je nám už samozrejmým pohybom. Myslievame pri ňom obyčajne na niečo iné a uspokojujeme sa s tým, že žiarovka svieti, len čo ju zapneme.
Osvetľovacím technikom to však nestačilo a bádali rad rokov, ako by mohli žiarovky pri rovnakej spotrebe prúdu lepšie svietiť.
A dokázali to. Výsledok týchto bádaní a pokusov je žiarovka TUNGSRAM D s dvojitou špirálkou, ktorá dáva pri rovnakej spotrebe prúdu skutočne až o 20 „procent” viac svetla.
A to v dnešnom šetrnom svete už niečo znamená.

(Novosti 6.11.1937)
Košice majú najmodernejšie vybavený hotel
Poprevratové postavenie centra východného Slovenska Košíc, veľmi zmenilo výzor tohto mesta.
Súčasné pomery však uložili Košiciam i zvýšené požiadavky.
Jednak tým, že Košice sa stali sídlom niektorých centrálnych úradov pre východné Slovensko, čím sa zvýšila návšteva mesta a Košice sa stali dôležitým uzlom cudzineckého ruchu.
A hlavne pri cudzineckom ruchu treba dbať, aby cudzinci po bytovej stránke boli úplne uspokojení. Košice, mesto s 80 tisícmi obyvateľov, veru po tejto stránke sa nemohlo priveľmi „chlúbiť”.
Nedostatok hotelov sa prejavil už aj tohto leta.

Treba preto vyzdvihnúť snahu reštauratéra Schmiedla, ktorý vystihol tento dôležitý nedostatok Košíc a nebál sa pustiť do veľmi nákladnej stavby hotela, ktorým sa dostáva Košiciam nielen najmodernejšie vybavenej stavby, ale novým štvorposchodovým hotelom odčinené budú aj ubytovacie nedostatky.
Účelne zariadený hotel, prakticky a veľmi vkusne vybavený, vyhovie aj najnáročnejšiemu návštevníkovi.
Prechádzka po štvorposchodovej stavbe na Rašínovej ulici (dnes Štefániková ulica) v Košiciach dá nám možnosť poznať, ako treba v súčasnosti prevádzať stavbu účelného hotela.
Už vstup do hotela, rohovito riešený, sa odlišuje od doterajších stavieb. Hala hotela už nestraší čiernou tabuľou na kľúče od izieb.
Vkusné, nevtieravé priehradky za sklom, slúžia ako schránky pre kľúče i korešpondenciu hosťov. Novum je aj priestranná klubovňa. Izby sú architektonicky veľmi šťastne riešené.
Vkusne chromovaný nábytok a „pečlivo” vypracované skrine sú riešené tak, že prach nemá možnosť sa tam usadzovať.
Staviteľ dal do stavby hotela „Palace“ svoje dlhoročne skúsenosti.
Keďže hotel stojí blízko Mlynského potoka, bolo treba urobiť zemnú izoláciu. Druhá izolácia, s akou sa nemôže pochváliť ani jediný hotel v republike, je zvuková izolácia izieb.
Izby nie sú vybavené tradičným parketom. Potiahnuté sú linoleom tak, že medzi dlážkou a stenou niet vôbec žiadneho najmenšieho otvoru, takže čistota izieb je „naprosto” zaručená.
Izby sú vystrojené kvalitným osvetlením a vodovodom.
Ďalším pokrokom nového hotela „Palace“ je, že je prvým hotelom v Košiciach, ktorý má výťah.
Novinkou je tiež telefonizácia každej izby, kde pri posteli je domáci telefón spojený s vrátnikom.
A pokrok novostavby je aj v tom, že záclony v každej izbe sú urobené z nepriehradnej čiernej látky, pre prípadné cvičenia CPO.

Stavbu hotela „Palace“ projektoval a výstavbu previedol stavebný podnikateľ Andrej Rešatko z Košíc.
Skvelé stolárske práce a zariadenie do izieb urobil K. Kačer z Košíc. Zemnú izoláciu previedla firma Menzel K. C. z Bratislavy, ústredné kúrenie firma Darvaš & Kastriner z Košíc, vodovod firma Ľ. Urbach z Košíc.
Nemožno vypočítať všetky firmy, len konštatujeme, že pri stavbe dostali dodávky predovšetkým firmy košické, potom bratislavské a pražské.
(Novosti 11.11.1937)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári