KOŠICE. November '89 neobišiel ani druhé najväčšie slovenské mesto, hoci revolúcia dorazila na východ až pár dní po Prahe a Bratislave.
Priamo v kuchyni, kde sa v Košiciach varila Nežná revolúcia, bola aj herečka Ľuba Blaškovičová.

Po aktivitách v Občianskom fóre (OF) a VPN už zostala naďalej pôsobiť v komunálnej politike.
„Niekoľko rokov pred revolúciou som ani len netušila, že budem niekedy politicky aktívna. Za predošlého režimu som bola akurát tak odborárkou, ako asi všetci zamestnanci štátnych inštitúcií. Vďaka tomu som bola vyslaná v roku 1988 do Prahy na odborový zjazd pracovníkov v kultúre, kde som hovorila verejne o bežných zamestnaneckých problémoch a dostala som za to strašný „spucung“, od šéfa krajského odborového zväzu. Vraj, ako som si dovolila predniesť príspevok, ktorý súdruhovia vopred neschválili,“ opísala svoju skúsenosť s odvrátenou stranou režimu Blaškovičová.
Prvé stretnutie na Malej scéne
Do divadla po čase prišla nejaká inšpekcia, aby preverila výhrady a podmienky kolektívnej zmluvy, ktorú herečka kritizovala vo verejnom vystúpení.

„Vtedy som si uvedomila, že dokážem povedať svoj názor, aj keď viem, že nebude komunistom po vôli. Bola som v šoku – vedenie divadla dostalo symbolické pokarhanie a mne ponúkli odborovú rekreáciu. Určite to súviselo s napätou atmosférou, ktorá sa začala v spoločnosti prejavovať a tak sa tvárili, že oceňujú kritiku.“
V tom čase podľa Blaškovičovej ľudia už začali viac prejavovať svoju nespokojnosť s režimom, ale aj s fungovaním v spoločnosti. Ozývali sa umelci, aktivovali disidenti...
„Keď prišli potom známe novembrové dni roku 1989, ktoré sa v Košiciach prejavili až s odstupom niekoľkých dní, namiesto predstavenia bola na Malej scéne ŠD prvá občianska diskusia. Herci z brnianskeho divadla Na provázku otvorene rozprávali o tom, čo sa udialo v Prahe, že vzniklo hnutie OF a v Bratislave Verejnosť proti násiliu (VPN) a prečítali ich základné požiadavky.
Sledovali ich eštebáci
„Mňa oslovil kolega Jožo Švoňavský, ktorý bol v kontakte s výtvarníkmi a disidentmi. Povedal, že sa v Košiciach pripravuje míting, že potrebujú pomoc s organizáciou a moderovaním a či by som to neurobila. Samozrejme som súhlasila, ale vedela som, že ak zaznie naozaj známy hlas, bude to mať väčšiu silu, tak som stiahla so sebou aj Petra (poz. redakcie Petra Raševa – manžela), on bol ideálna pomoc. Peter nezaváhal ani na chvíľu. Od tej chvíle sme sa zaradili do tímu prvých aktívnych ľudí v OF, ktoré vtedy v Košiciach vzniklo. Neskôr sa po tlakoch z Bratislavy premenovalo na VPN. Dodnes mám odložený preukaz člena OF s číslom 13 aj s Havlovým srdiečkom, ktoré mi naň osobne nakreslil,“ povedala s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári