Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.
Východoslovenskí obchodníci o svojich otázkach
Obchody pred Mikulášom. Miesto kaviarne Astoria obchodný dom?
Obchodná sekcia košickej obchodnej a priemyselnej komory mala prvú schôdzu, ktorej predsedal riaditeľ Ladislav Sýkora. Doplnenie sekcie novými členmi zrejme prospelo úrovni rokovania, lebo schôdze sa zúčastnili aj mnohí členovia z vidieka. Rokovalo sa o sústredení predaja denaturovaného liehu, o znížení ceny cukru a nedostatku umelých tukov, ako aj o novej kontingentácii v záujme potreby východného Slovenska.
Žiadosť obchodného grémia v Košiciach ohľadom otvorenia obchodov v nedeľu pred Mikulášom bude podporovaná.
Veľkú debatu vyvolala otázka prenajatia miestnosti kaviarne Astoria v Košiciach pre obchodný dom. Sekcia zaujme stanovisko v tejto veci až príde úradný dotaz.
Sekcia zaujala stanovisko, že obchodníci s papierom sú oprávnení prevziať objednávky na takzvané osobné tlačivá, ale musia ich dať vyhotoviť oprávneným kníhtlačiarňam. Obchodník môže preberať objednávky aj na taký tovar, ktorý nemá na sklade, keď spadá do oboru jeho živnostenského oprávnenia.
(Novosti 20.11.1937)
Poznáte staroslávnu košickú knihovňu?
V nedeľu 21. novembra sa koná prehliadka staroslávnej verejnej knihovne mesta Košíc. Zraz záujemcov o túto prehliadku bude o 9.45 hod. dopoludnia v Osvetovej akadémii na Štefánikovej ulici (dnes Hlavnej ul.) č. 94, kde bude informatívna prednáška o knihovníckom a ľudovýchovnom zákone. Po nej bude nasledovať odchod do verejnej knihovne. Príďte všetci, aby ste spoznali bibliografické hodnoty mesta Košíc. Vstup voľný, réžia 1 Kč.
(Novosti 20.11.1937)
Nie je nad Košice
Polícia v Košiciach zadržala na periférii notorického žobráka Vasila Ladislava Sideja, ktorý bol z Košíc vykázaný na 5 rokov. Na Košice však nedokáže len tak ľahko zabudnúť, a vždy ho sem srdce tiahne. Až si odsedí malý trest, bude musieť opäť odísť z mesta, ktoré je mu tak milé.
(Novosti 24.11.1937)
Hostia sa sťahujú
Nielen lastovičky a bociany, ale aj ľudia sa sťahujú. Nemyslíme na to epochálne sťahovanie národov, ani na sťahovanie z bytu do bytu, ale na kaviarenských hostí.
V Košiciach zavreli kaviareň Astoriu. Okrem toho, že sa ľudia začudovali, že aj také niečo je možné, že niektorí sa pozastavili nad mocou sudcu, ktorý to nariadil, že vymýšľali všetko možné, čo by tam teraz mohlo byť, napríklad jazdiareň, alebo kĺzanie na amerických „kolečkách”, museli sa návštevníci tejto kaviarne presťahovať do iných kaviarní. Zvlášť zaplakalo srdce početným štamgastom. Veď som tam jedného poznal, čo mi ešte v roku 1931 povedal: „Pane, na tento vešiak si vešiam svoj kabát už 32 rokov, preto odpustite, že si vás dovoľujem požiadať, aby ste mi to dovolili aj teraz urobiť”.
No a milí návštevníci Astorie sa presťahovali. Zaplnili kaviareň Sláviu. Tá má teraz toľko hostí, že pán Pickler sa im ani klaňať nestačí. A pán hlavný Bureš si musel na ten svoj pás (ale nie cudnosti) prišiť ešte jednu „patrontašku” na peniaze. A celá kaviareň Slávia je teraz stále plná a nabitá do posledného miesta. Prichodiaci hostia tam sedávajú na rôznych miestach, alebo si sadajú stále k tomu istému stolu a začínajú pestovať svoje nové štamgastvo. Pri slovenskom stole s bustou dvoch statočných Slovákov s heslom „Nedáme sa” od Frica Mottošku, sedávajú nové tváre. Predtým sme tam hlasne debatovávali, rozprávali vtipy, rehúňali sa. Teraz sme akosi zamĺkli. Je to aj tým, že u vedľajšieho stola sa udomácnili naši východoslovenskí herci – vo dne „kľudný” element, veď sa chudáci dosť nahovoria a načvirikajú večer v divadle.
Do Slávie sa presťahovala aj košická nobilita. Všetko vážni, vysokopostavení uzavretí páni. Slovenskí a českí novinári do Astorie skoro vôbec nechodili, a tých zopár ako sa zdá prešlo do elegantnej Europy. Je tam viac plyšu, parfumu, tanca, blízko je nádražie a je tam taktiež viacej politiky. Je kde privoňať, lebo tam chodí košická politická smotánka i cudzí „politikovia”.
Majiteľ Slávie si musel umelo rozmnožiť personál a „šatňár” ďakuje Pánu Bohu, že konečne našiel stále zamestnanie. Mnohí ho síce láskavo nehonorujú, nuž i tak je predsa nejaký ten šesták lepší než nič.
Slovom, bankrot Astorie spôsobil veľké sťahovanie kaviarenských hostí. Neviem ako to dlho potrvá kým sa niekto odváži otvoriť Astoriu. Dúfame však, že to do jari určite bude. Veď ide Silvester, fašiangy – niekto snáď zbohatne natoľko, aby mohol nejaký ten pol milión vraziť do novej Astorie. Vtedy už priletia aj sťahovaví vtáci a bývalí hostia Astorie si budú môcť vydýchnuť a povedať: „Konečne sami!” Niektorí sa pravda úplne preorientujú a povedia si, čo keby tá Astoria nemala dlhého trvania, či sa potom zase budú púšťať na krídla a sťahovať sa do Slávia alebo do Europy?
(Novosti 24.11.1937)
Nákladné investície verejných podnikov v Košiciach
Mestské verejné podniky v Košiciach pripravujú rad väčších investícií, ktorými bude značne zlepšené zásobovanie vodou a plynom. Na poslednej schôdzi mestskej rady boli zadané práce spojené so stavbou novej čerpacej stanice pri Ťahanovciach za tunelom. Firmy Fleischer & Schirger a Marko & Adriányi dostali dodávku vodovodných rúr za 765 000 Kč, firma Zigmund hydraulické zariadenie za 35 000 Kč a firma Siemens elektrické zariadenie za 74 000 Kč. Plynáreň buduje nový plynojem o obsahu 22 300 kubických metrov, ktorý dodajú Škodove závody za 532 000 Kč. Rozšírenie plynového vedenia bude prevedené za 21 000 Kč.
Bola schválená kúpa pozemku a hotela Engländer na rohu Ederovej ulici (dnes ul. Protifašistických bojovníkov). Hotel bude zbúraný a miesto neho bude postavený trojposchodový dom, v ktorom budú umiestnené kancelárie a byty zamestnancov mestských verejných podnikov.
(Novosti 26.11.1937)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári