KOŠICE. Namaľoval poľského básnika Adama Mickiewicza, maďarského spisovateľa Móra Jókaia, rakúskeho skladateľa Johanna Straussa ml. i cisára Františka Jozefa I. a jeho manželku, cisárovnú Alžbetu, známu ako Sisi.
Pôsobil vo Varšave, v Paríži, kde pravidelne vystavoval na Salóne, stal sa uznávaným portrétistom v Budapešti, Mníchove či v Berlíne.
Napokon zakotvil na cisárskom dvore vo Viedni. Aj napriek takémuto životopisu sa na Leopolda Horovitza v jeho rodnom meste pozabudlo.
Dalo by sa povedať, že sa Leopold Horovitz stratil svojim rodákom z dohľadu na takmer 80 rokov.
Tvorcovia súčasnej výstavy Stratený – Nájdený vo Východoslovenskom múzeu mali ambíciu priniesť minimálne toľko originálov umelca, ako bolo v múzeu prezentovaných naposledy v roku 1938.
Ale keďže na Slovensku je len asi dvadsiatka obrazov umelca, nebola to nízka méta. Napokon v spolupráci so zahraničnými inštitúciami sa zámer podaril a Košičania si tak môžu pripomenúť storočnicu úmrtia umelca, ktorá pripadla na 16. november.
Za „objavením“ skvelého portrétistu je náhoda
Na svetlo ho opäť vyniesla kurátorka Slovenskej národnej galérie Jana Švantnerová, ktorá ho v roku 2003 objavila náhodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári