KOŠICE. Má už síce šesťdesiat rokov, no stále jej nechýba poriadna iskra. Parádne tancuje v rezkom tempe, skvelo jej to spieva a hrá a z pódia šíri ohromnú energiu.
Táto šesťdesiatročná „dáma“ nie je nikto iný ako folklórny súbor Čarnica, pre ktorý sú práve tieto dni výnimočné.
Východoslovenský folklór je jedinečný a dokazuje to aj košický jubilant, ktorý jeho krásu predvádza na Slovensku i za hranicami našej krajiny. Okrúhlu šesťdesiatku si pripomenul prednedávnom, presne 17. novembra.
„Čarnica vznikla v roku 1957 pri vtedajšom Krajskom dome pionierov a mládeže v Košiciach. Nebolo to však na základe príkazu alebo nariadenia, ale spontánne sa vyvinula z dievčenského tanečného krúžku Vienok, ktorý v tom čase už nejakú dobu existoval. K dievčatám sa pridali chlapci zo stavebnej priemyslovky a začali fungovať ako folklórny mládežnícky súbor,“ opísal okolnosti vzniku súboru jeho riaditeľ a umelecký vedúci Marián Baloga.
Pod vznik súboru sa podpísali aj zanietení folkloristi ako Marta Kováčová, neskôr Geršáková, Eugen Kóňa, Vlado Bazovský a Peter Ľupták.
Názov aj hymna
A odkiaľ sa vzal práve názov Čarnica? S týmto nápadom prišiel Jozef Karásek – bývalý tanečník súboru Technik, ktorý sa stal choreografom a vedúcim tanečnej zložky a vybral ho podľa názvu známej ľudovky z Krásnej nad Hornádom „A ja taka čarna…“.
„Táto pieseň sa stala hymnou súboru a znie pri všetkých našich významných udalostiach,“ vysvetlil M. Baloga.
Čarnica bola od samého začiatku východoslovenským veľvyslancom. Precestovala celú Európu a všade ukázala, aké krásne dievčatá a fešní chlapci rastú v našom regióne, aké tu máme originálne tance, krásne piesne a zaujímavé zvyky.
Po cudzine cestovali aj v čase, keď to rozhodne nebola samozrejmosť a domov prinášali úspechy a ocenenia. A neboli to len zájazdy po východnom bloku.
Začiatkom šesťdesiatych rokov súťažili na svetom festivale v Helsinkách, o rok neskôr žali úspechy na medzinárodnom folklórnom festivale vo francúzskom Dijone, v roku 1964 absolvovali zájazd do krajín Beneluxu a rok čo rok nasledovali ďalšie krajiny.
Dokonca aj v pohnutom auguste 1968 sa Čarnica túlala po cudzine, boli na umeleckom turné vo Švajčiarsku a Taliansku.
Folklór na divadelných doskách
Svojimi vystúpeniami dokonca bavili nielen milovníkov folklóru, ale aj divadelného umenia.
„V roku 1967 si známy režisér Štátneho divadla Košice Ján Ondrejka vybral Čarnicu na spoluúčinkovanie v Palárikových hrách „Dobrodružstvo pri obžinkoch“ a „Inkognito“. Počas troch rokov sa čarničiari predstavili vo viac ako sto reprízach týchto hier. Ich účinkovanie po boku najlepších hercov divadla vysoko hodnotila dokonca aj odborná kritika,“ pridáva ďalší z úspechov M. Baloga, ktorý súbor vedie od januára 1991.
Predtým, samozrejme, prežil v súbore dlhé roky ako tanečník – sólista a tanečný pedagóg.
Aj z gemerských či goralských pokladov
Ani tomuto súboru sa tak ako mnohým nevyhli prechodné problémy, napríklad s priestormi a sídlom, no to ich neodstavilo a Čarnica nepretržite funguje celých 60 rokov.
Aj v súčasných, moderných, dejinách vyváža východoslovenský folklór po svete.
V roku 2005 boli dokonca súčasťou karnevalu v slávnej talianskej Verone.
A keď si po 42 rokoch zopakovali účasť na medzinárodnom folklórnom festivale v Dijone, obstáli v konkurencii 17, zväčša profesionálnych súborov a získali najvyššie ocenenie – „Zlatú medailu v kategórii štylizovaného folklóru“.
„Počas 60 rokov súbor reprezentoval slovenský folklór na 81 zahraničných zájazdoch. Vystriedalo sa v ňom viac než tisíc tanečníkov, spevákov a hudobníkov a pripravili vyše 80 choreografií, predovšetkým z oblasti Abova, Gemera, Spiša, Zemplína, Šariša či z goralskej oblasti,“ bilancuje šéf Čarnice.
Oslavujú na etapy
A ako folkloristi oslávia toto jubileum? „Oslavy sú pripravené v ucelenom projekte pod názvom „.... a ja taka čarna... 60 rokov Folklórneho súboru Čarnica“. A oslavovať sme už vlastne začali. Prvého decembra sme mali komorné vystúpenie v CVČ Domino a v piatok, 8. decembra, ho zopakujeme v Átrium klube Zuzkin park. V pondelok, 5. decembra sprístupnilo Slovenské technické múzeum v Košiciach výstavu o histórii nášho súboru, ktorú môžu záujemcovia vidieť do januára. Slávnostný premiérový program, spojený so stretnutím bývalých i súčasných členov súboru, pripravujeme na záver prvého polroka 2018, keď vyvrcholia aj oslavy 35. výročia vzniku detského folklórneho súboru Čarnička,“ pozýva M. Baloga milovníkov folklóru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári