O bežeckom sne má Sahajda jasno. Prekonávať osobáky

Na tréningu v Afrike. Takto zaberal v Keni pred rokom.
Na tréningu v Afrike. Takto zaberal v Keni pred rokom. (Autor: fb T. Sahajdu)
Daniel Dedina|15. dec 2017 o 00:00

Rok 2017 ho vyprofiloval do pozície nášho najlepšieho vytrvalca súčasnosti.

KOŠICE. Rok 2017 vyprofiloval bežca Tibora Sahajda do pozície najlepšieho slovenského vytrvalca súčasnosti.

Čochvíľa 27-ročného rodáka z Raslavíc (okr. Bardejov) tento status teší, ale s terajším stavom sa nemieni uspokojiť.

Práve naopak.

Po roku si Tibor Sahajda zopakuje trojmesačné sústredenie v Keni, na ktoré odletel včera v skorých ranných hodinách.

Po absolvovaní trasy Košice – Praha – Amsterdam – Nairobi – Eldoret sa jeho prechodným domovom stane mesto Iten, známe bežecké stredisko v nadmorskej výške 2 400 m nad morom. Korzár sa s ním tesne pred odchodom na africký kontinent pozhováral.

Od Keňanov možno obkukať jedálniček

Beriete si so sebou veľkú batožinu?

„Je toho dosť. Neberiem zimnú výstroj, skôr letno-jesennú. Samozrejme, nemôžu chýbať tenisky, bežecké trenírky, masážny prístroj, bežné oblečenie a ďalšie potrebné veci. Snáď sa mi na letiskách nič nestratí a všetko dorazí až do cieľa.“

Ako bude vyzerať program vášho kenského sústredenia?

„Potrebujem sa v prvom rade dať dokopy po víkendových ME v krose v Šamoríne. Bol to trocha iný povrch než na aký som zvyknutý, pociťujem trocha bolesti päty. Budem sa snažiť o čo najrýchlejšiu adaptáciu, to znamená, že v úvode budem nanajvýš klusať. Ťažko mi je dopredu povedať, koľko presne to potrvá, či týždeň alebo dva. Minulý rok nebola adaptácia taká hladká, ako by som chcel, verím, že teraz to bude lepšie. Ďalší tréningový cyklus už bude potom až do konca pobytu rovnaký. V pondelok beh, v utorok štadión, v stredu beh, vo štvrtok tempá. Chcel by som k tomu pridať aj beh na páse, posilňovňa je tam na úrovni. V piatok bude opäť beh, v sobotu krátky rýchle úseky na štadióne a v nedeľu dlhý beh na minimálne 30 kilometrov. To je vždy najnáročnejšia časť týždňa. Okrem tréningu sa chcem zúčastniť pretekov Discovery Night Kenya Cross, ktoré sú niečo ako kenský národný šampionát a majú neskutočnú úroveň, hodnú majstrovstiev sveta či olympijských hier. Sleduje to zhruba dvadsaťtisíc divákov, atmosféra pripomína futbalový zápas.“

Cestujete sám?

„Áno. Som už ale dohodnutý s Keňanmi z Benedect tímu, od manažéra ktorý je známy aj na Slovensku. Budú tam aj ďalší domáci bežci, takisto Holanďania, Angličania a rôzni iní zo všetkých kútov sveta. S viacerými sa už poznám, aj sme si písali. Niektorí sú už tam, ďalší prídu v priebehu januára. Hotely v tom čase budú plné. Dokopy tam bude asi tisícka bežcov čiernej pleti a rovnaký počet bielych.“

Koľko kilometrov zabehnú v tréningu Keňania, ktorí behávajú maratóny pod 2:10 hod.?

„Minimálne 200 kilometrov týždenne, priemer majú väčšinou na úrovni 230 km. Takéto hodnoty som dosiahol už aj ja, či pred Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach, alebo teraz pred Šamorínom. Dá sa to, len tomu treba venovať dostatok času. Zhruba štyri hodiny denne. S blížiacimi sa pretekmi musí objem tréningu klesať, ale základ je, aby mal bežec natrénované dosť. Môže sa síce dostaviť pretrénovanosť, ako sa to stalo aj mne po MMM, ale v takom prípade je to len chvíľková záležitosť.“

Čo môže v príprave Európan okopírovať od elitných afrických vytrvalcov?

„Napríklad zdravý spôsob stravovania. Čudovali by ste sa, ako to dokáže ovplyvniť bežecký výkon. Nejedia vyprážané či múčne jedla, chlieb už vôbec nie. Ich jedálniček obsahuje veľa cestovín, kukuričné placky, ugali (kukuričná kaša, pozn. red.) Nechcem nikoho uraziť, ale my Slováci sme v týchto veciach amatéri. Jeme jednoducho všetko. Ja už nie, ale stále mám čo zlepšovať. Od predchádzajúceho pobytu v Keni si držím stabilnú váhu 54 kg. Ešte by som mohol zhodiť tri-štyri kilá, ale nebudem to siliť.“

A je niečo, čo sa jednoducho nedá robiť tak ako to robia oni?

„Majú inú genetiku, to je jednoducho fakt. Ich kostra i svalstvo sú trocha iné než naše. Našinec by tam musel veľmi dlho žiť, aby bol aj v tomto rovnaký.

Aké mimobežecké zážitky sa vám pri Keni vybavia v mysli z minulého roka?

„Najmä to, ako tam ľudia žijú a aká obrovská chudoba v krajine vládne. Život domorodého obyvateľstva nie je vôbec jednoduchý, z hľadiska životnej úrovni sme na Slovensku úplne inde. Žiaľ, nevážime si to. Vysoká nadmorská výška láka ľudí z celého sveta do Kene okrem behu aj na paraglajding. A úplnou jednotkou je safari, točia sa tam rôzne dokumentárne filmy či seriály.“

V pondelok budete mať 27 rokov. Ako bude vyzerať narodeninová oslava ďaleko od domova?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»O bežeckom sne má Sahajda jasno. Prekonávať osobáky