KOŠICE. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) stiahla z trhu viaceré druhy vianočných svetielok, ktoré nespĺňali bezpečnostné normy.
Pri ich používaní hrozilo nebezpečenstvo požiaru či elektrického šoku.
Na výrobok natrafil aj zákazník z Košíc.
Výrobok aj v Košiciach
Takmer tisíc výrobkov sa dostalo do domácností spotrebiteľov, ktorí si kúpili nebezpečnú vianočnú ozdobu.
„Slovenská obchodná inšpekcia zistila, že na trhu v SR boli v ponuke pre spotrebiteľa na internetových stránkach zlavomat.sk a svietielkovo.sk výrobky, ktoré predstavujú riziko ohrozenia zdravia,“ uviedla na svojej internetovej stránke SOI.
Podnikateľ svoju stránku zrušil a zo zľavového portálu bola ponuka predajcu stiahnutá.
Rizikové výrobky sa do domácností môžu dostať aj inou cestou, preto je potrebné byť ostražitý a výrobok si dôkladne preveriť.
„Vianočné svetielka mi zohnal pred dvomi týždňami známy cez svojho kamaráta. Ten ich kúpil na nejakej poľskej stránke. Doma som ich viackrát skúšal, ale nebol s nimi žiaden problém. Nestáli veľa, ale zvažujem, či a ako ich použiť. Pravdepodobne doma svietiť nebudú,“ povedal zákazník z Košíc.
Izolácia z horľaviny
Podľa inšpekcie má ísť o 100 a 200-ledkové vianočné reťaze v poľskom obale, pôvodom z Číny.
Podľa ústrednej riaditeľky SOI Nadeždy Machútovej hrozí predajcom pokuta vo výške od 200 až do 200-tisíc eur.
„Keď si vyskúšame jej (reťaze pozn. red.) mechanickú pevnosť, bez akejkoľvek námahy ju viete roztrhnúť. To, čo sa stane potom, keď ju roztrhnete, je, že máte prístup k živým častiam a dostávate priamo zásah 230. Keď si pozriete vodič, ktorý je vnútri, dá sa hovoriť, že to je vlas, nie vodič,“ povedal na tlačovej konferencii Marián Jargaš z odboru metodiky technickej kontroly výrobkov SOI.
Pri tenkom priereze vodiča dochádzalo k automatickému prehrievaniu, navyše pri stiahnutom výrobku je samotná
izolácia vyhotovená z horľavého materiálu.
Predajca je podľa SOI povinný takýto výrobok stiahnuť z predaja a zákazníkovi, ktorý si výrobok kúpil, musí vrátiť plnú sumu peňazí vrátane poštovného.
Potrebný je certifikát
Na riziká v období Vianoc upozorňuje okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Tomáš Berzetei.
Možné príčiny požiarov sú podľa neho najmä sviečky, prskavky, pyrotechnika a vianočné osvetlenia, ktoré sa dávajú už nielen na stromčeky, ale aj na závesy, poličky či na exteriérovú výzdobu.
„Problém je elektrika ako taká, s tým, že slabé miesta sú väčšinou spoje, poškodené elektrické vodiče, kde môže dôjsť k následným skratom. V prípade nekvalitných výrobkov bez certifikácie a bez uvedenia na trh legálnym spôsobom môžu spôsobiť problémy,“ vysvetlil Berzetei.
Upozornil aj na nevhodnú inštaláciu produktov, keď sa do predlžovacieho kábla zapojí viacero spotrebičov, ktoré majú veľkú záťaž.
Čo si má zákazník všímať
Podľa obchodnej inšpekcie si má zákazník overiť bezpečnosť produktu už pri jeho kúpe.
Uprednostniť by mal predajcov so stálym miestom predaja pre prípadnú možnosť reklamácie.
Výrobok by si podľa nich mali zákazníci v predajni rozbaliť a predviesť, dôležité sú aj uvedené informácie v slovenskom jazyku.
Všímať by si mali údaje o výrobcovi a dovozcovi, návody na používanie, informácie o vhodnosti výrobku pre vnútorné alebo vonkajšie použitie a samotné vyhotovenie reťazca.
Dĺžka kábla medzi vidlicou a prvou objímkou musí byť minimálne 1,5 metra, vonkajší priemer vodičov s izoláciou približne 1,5 mm a dôležitá je aj samotná pevnosť reťazca.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári