KOŠICE. Minister životného prostredia (MŽP) SR László Sólymos (Most-Híd) svojím rozhodnutím zo začiatku decembra vyhovel rozkladu firmy Ludovika Energy.
Ako informoval predseda základnej organizácie Košice 2013 Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislav Rovinský, minister zrušil prvostupňové rozhodnutie odboru štátnej geologickej správy MŽP, ktorým bolo 28. júna tohto roka zastavené konanie vo veci určenia prieskumného územia (PÚ) Kamenné v košickej prímestskej rekreačnej lokalite Jahodná.

Spoločnosť Ludovika podala na MŽP 18. mája tohto roku žiadosť na vytýčenie prieskumného územia Kamenné na vykonávanie ložiskového geologického prieskumu nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy.
Ide o to isté prieskumné územie, kde Ludovika vykonávala prieskum výskytu uránu.
Minister Sólymos v rozhodnutí vrátil vec odboru štátnej geologickej správy MŽP na nové prerokovanie žiadosti a rozhodnutie.
V odôvodnení rozhodnutia uvádza, že osobitná komisia zastáva názor, že prvostupňový správny orgán mal žiadosť navrhovateľa preskúmať po vecnej stránke a vydať rozhodnutie vo veci samej a nie konanie zastaviť.
„Po preskúmaní rozkladom napadnutého rozhodnutia, príslušnej spisovej dokumentácie a s prihliadnutím na stanovisko osobitnej komisie konštatujem, že v uvedenej veci bolo potrebné rozhodnúť,“ uvádza Sólymos.
Rovinský: Priklonil sa na stranu firmy
„Postavil sa tak proti nesúhlasným stanoviskám Košického samosprávneho kraja, mesta Košice, košickej mestskej časti Sever i obce Košická Belá. Ignoroval názor všetkých dotknutých obcí aj Košického samosprávneho kraja a priklonil sa na stranu uránovej firmy. Tá teraz môže znovu predbežne počítať s tým, že bude môcť pokračovať v prípravách na ťažbu uránu v Košiciach,“ uviedol Rovinský.

Dodal, že hoci navrhované prieskumné územie Kamenné bolo Ludovikou účelovo deklarované na „nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy“, zahŕňa celú plochu chráneného ložiskového územia uránovo-molybdénových rúd v lokalite Jahodná-Kurišková a je zhodné s predchádzajúcim návrhom deklarovaným na „nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy a nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať prvky vzácnych zemín“.
Návrh bol v minulosti ministerstvom právoplatne zamietnutý a toto zamietavé rozhodnutie bolo vo februári tohto roku potvrdené aj samotným ministrom.
„Aktuálne však minister, resp. jeho osobitná poradná komisia, v rozhodnutí tvrdia, že aj keď ide o to isté územie, tú istú firmu a tie isté dotknuté samosprávy, formálne nejde o ten istý návrh a treba o ňom preto rozhodovať nanovo,“ povedal Rovinský.
Ochranári dúfajú v zamietnutie žiadosti
Podľa vyjadrenia Rovinského v prípade aktuálneho PÚ Kamenné ide len o formálnu úpravu predchádzajúceho návrhu, čo priznala aj samotná uránová firma, keď žiadala o vyjadrenie z Okresného úradu Košice, no minister i jeho osobitná rozkladová komisia si to zrejme nevšimli.
„Všetky návrhy Ludoviky Energy o určenie nových PÚ na Jahodnej deklarovaných na rôzne iné typy nerastov sú motivované iba snahou udržať si kontrolu nad uránovým ložiskom využívajúc pritom nedokonalosť platného geologického zákona, ktorý priznáva samosprávam postavenie účastníkov konania len v prípade prieskumu rádioaktívnych nerastov,“ povedal Rovinský.
Ochranári dúfajú, že ministerstvo životného prostredia zamietne túto žiadosť spoločnosti Ludovika Energy.
Čo na to mesto a kraj?
„Na stanovisku mesta na ťažbu uránu na Jahodnej sa ani po rozhodnutí pána ministra nič nemení. Mesto naďalej odmieta ťažbu a spracovanie uránu na Jahodnej. Využije všetky svoje možnosti na to, aby sa urán pri Košiciach nikdy neťažil,“ reagoval šéf komunikačného referátu košického magistrátu Jozef Marko.
Košický samosprávny kraj (KSK) tiež naďalej trvá na svojom nesúhlasnom postoji a odmieta ťažbu a spracovanie uránu na území kraja.
Využije všetky možnosti na to, aby sa urán pri Košiciach nikdy neťažil. Informovala o tom vedúca referátu pre vzťahy s verejnosťou a médiami KSK Zuzana Bobriková.
Predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý) bude iniciovať stretnutie s ministrom Sólymosom.
Zároveň predloží na najbližšie rokovanie zastupiteľstva KSK výzvu ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi (Smer), aby odstúpil od memoranda o porozumení a spolupráci v energetickom sektore ministerstvom a European Uranium Resources, ktoré dáva väčšiu právnu silu Ludovike, za ktorou táto spoločnosť stojí.
Vo februári 2014 odmietli poslanci KSK toto memorandum, ktoré bolo podpísané bez vedomia zastupiteľstva a bez vedomia predsedu KSK a je v rozpore so záujmami obyvateľov kraja.
„Táto trauma obyvateľov celého regiónu sa musí skončiť. Urobím všetky dostupné kroky na to, aby sa našlo definitívne riešenie. Nie čiastkové, ktoré na chvíľu upokojí verejnú mienku a potom opätovne zneistí obyvateľov nášho kraja, ako sa to aktuálne stalo,“ povedal Trnka.
Genéza kauzy
Ešte v roku 2015 Ludovika Energy požiadala na Jahodnej o prieskum nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy a prvky vzácnych zemín
Zamietavé rozhodnutie envirorezortu nadobudlo právoplatnosť vo februári tohto roku.
Povolenie na uránový prieskum na Jahodnej získala firma v roku 2005, za desať rokov jej investície mali predstavovať viac ako 22 miliónov eur.
Keď predĺženie prieskumu, proti ktorému protestovali ochranári a samosprávy, envirorezort neodobril a prieskumné územie zaniklo, firma požiadala o určenie nového.
Zamietnutia žiadostí firma napadla na súde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári