Z archívu verejnej knižnice Jána Bocatia.
Predvianočná nálada
Voňavé vianočné stromky, ktoré teraz na spôsob pyramíd snívajú o budúcej nádhere, skoro na každom rohu ulice, sa čoskoro oblečú do krásnej, bielej poézie Vianoc a v teplom kúte izby budú priasť vianočnú pohádku. Redaktori napíšu slávnostné úvodníky, starenky vytiahnu z truhly sviatočné háby, dospelí sa stanú deťmi a budú priväzovať nitky na cukríky, vžijú sa do detských čias a budú sa osviežovať, mladnúť citom vianočnej poézie.
I naše tiché dedinky sa rozhovorili vianočným ruchom. Čisto obielené domky sa dívajú na svet s akousi tajnosťou, čakajú čosi nevšedne krásneho. Storočné zvyky nášho ľudu sa berú na cesty, aby na Štedrý večer vkročili do každého domku s nádychom vzdialených pozdravov našich otcov.
Krásne to bude. Oči už horia netrpezlivosťou, deň čo deň sa zavesia s uspokojením na kalendár, v nedočkavosti zablúdia vždy na červené litery...
I prichystané darčeky už akiste netrpezlivo čakajú.
(Novosti, dňa 19.12.1937)
Kuchyňa na Vianoce
Každá gazdinka má teraz plné ruky práce s vianočným upratovaním a dokončovaním doma robených darčekov a prípravou vianočného pečiva. Prinášame niekoľko receptov a prajeme všetkým gazdinkám hodne zdaru pri ich realizovaní.
Vanilkové orechové rožky
Na vál si dáme 30 dkg hladkej múky, 4 dkg preosiateho práškového cukru, 2 cm utlačenej, preosiatej vanilky a z pol citróna nastrúhanú kôru, do toho rozsekáme 22 dkg masla (alebo margarín Otava). Pridáme 2 žĺtka a 10 dkg jemne umletých orechov a vypracujeme v cesto, ktoré dáme na štvrť hodiny odpočinúť do studena. Potom z cesta robíme rohlíčky, ktoré kladieme na papierom vyložený plech a dáme do prostredne vykúrenej rúry piecť do ružova. Upečené rohlíčky obaľujeme hneď v pripravenom vanilkovom cukre.
Orieškové rožky
Na vál dáme 14 dkg strúhaných orieškov, 14 dkg práškového cukru, troška ostrúhanej citrónovej kôry a utlčenej vanilky a dva bielky (ktoré nám zostali z predchádzajúceho receptu) a všetko ľahko spracujeme v cesto. Robíme rožky, ktoré obaľujeme v cukri a kladieme na povoskovaný plech a dáme do mierne vykúrenej rúry piecť do bledoružova (čistý biely vosk kúpime o voskára).
(Novosti, dňa 12.12.1937)
Vianočný strom v Košiciach
Dnes, t. j. 12. decembra o 17. hodine bude v Košiciach na Námestí slobody slávnostné odovzdanie vianočného stromu Republiky verejnosti. Strom odovzdá Československý Červený kríž. Slávnostný program je veľmi bohatý. Účinkujú: hudba 32. pešieho pluku, spevokol Förster, reč A. Prídavku a recitácia.
(Novosti, dňa 12.12.1937)
Vianočná služba firmy Nehera
Z vlastnej skúsenosti vieme, ako ťažko vybrať darček, ktorý by celkom vyhovoval. Firma Nehera vychádza v ústrety všetkým, ktorí chcú svojich milých prekvapiť hodnotným a praktickým darčekom, a to službou v tom zmysle, že každý u nej zakúpený darček po Štedrom dni bude môcť byť vymenený v prípade, že nebude podarovanému vyhovovať, nech už čo do veľkosti, či druhu.
(Novosti, dňa 16.12.1937)
Vhodný vianočný dar
Vo Východoslovenskom múzeu, kde je pozostalostná výstava nebohého maliara Ľudovíta Csordáka, môžete vyhrať veľmi vhodný darček k Vianociam. Okrem olejov, veľkej série majstrovských uhľov, bohato zastúpených najmä z posledných rokov, sú vystavené aj veľké pastelové obrazy, vytvorené v posledných dňoch života košického majstra. Výstava, ku ktorej vyšiel katalóg celej umeleckej pozostalosti, je otvorená denne (okrem pondelkov) od 9.—12. a od 14.—16 hod. Urobte radosť svojim milým, krásnym obrazom.
(Novosti, dňa 17.12.1937)
Ako vznikol vianočný stromček
Vianočný stromček, táto milá súčasť okúzľujúcej krásy Vianoc, má zaujímavú históriu. Predovšetkým treba o ňom vedieť, že nie celý kresťanský svet pozná vianočný stromček, veď i v mnohých európskych krajinách, najmä južných, kde stromy ihličnaté sú takmer neznáme alebo veľmi vzácne, zvyk vianočných stromkov je úplne neznámy. Do našich krajov sa vianočný stromček dostal tiež iba koncom 18. storočia, za panovania Márie Terézie, a to zo západného Nemecka, z krajov porýnskych. Ešte začiatkom 18. storočia bol vianočný stromček v našich krajoch prekvapujúcou novinkou, lebo u nás miesto vianočných stromkov boli do tých čias v obľube „betlehemy“.
Donedávna sa súdilo, že vianočný stromček vznikol naozaj v Nemecku, a to len v 18. storočí, kedy sa k Vianociam pre každú osobu chystal zvláštny vianočný stromček. Nedávno však boli nájdené ďalšie svedectvá, ktoré dokazujú, že vznik vianočného stromku treba klásť do časov oveľa dávnejších. Vianočný stromček bol už dávno predtým známy, lenže na jeho výzdobu sa nepoužívalo svetiel, ktoré sa zapaľovali zvlášť v oblokoch. Bezpečne však vieme zo záznamov známeho humoristického spisovateľa Sebastiána Pranta, že na Vianoce a na Nový rok sa vyzdobovali v 16. storočí izby jedľovými vetvami.
Jedným z najstarších dokladov o užívaní svetiel na vianočnom stromčeku nachádzame v Goetheho „Utrpenie mladého Werthera“, kde sa hovorí o radosti, akú majú deti, keď vianočný stromček so zapálenými voskovicami, cukrovím a jablkami uvádza ich v rajské nadšenie. No, stopy po vianočnom stromčeku zdobenom svetlami vedú nás do časov ešte hodne dávnejších. V 12. a 13. storočí, v dobe trubadúrov, bol vo Francii hojne rozšírený zdobený vianočný strom, na vrcholku ktorého bolo upevnené nahé dieťatko, asi figúrka Ježiška. V niektorých trubadúrskych básňach z tej doby je zmienka o stromčeku, ozdobenom svetlami s horiacimi sviečkami. V jednom starofrancúzskom románe videl hrdina románu dva razy strom, ktorého vetvy boli ozdobené horiacimi sviečkami a na vrchole stromčeka videl žiariace dieťatko. Pýtal sa pápeža, čo to má znamenať. Ten mu odpovedal, že osvetlený strom znamená ľudstvo, svetlá znamenajú dobrých ľudí, sviece skrivené a skleslé ľudí zlých, a to dieťatko je Kristus.
V stredoveku bolo zvykom pri vítaní vznešených hosťov stavať na ich počesť stromy so svetlami. Ako sa zdá, obyčaj vítania narodenia Krista slávnostne osvetleným stromčekom sa vyvinulo z tohto, pôvodne nenáboženského obradu. Isté je, že nočný stromček nevznikol v Nemecku v 18. storočí, ale že jeho vznik treba klásť do dôb oveľa dávnejších. Nemci v 18. storočí len obnovili pôvodom prastarý zvyk, ktorý však medzitým upadol v zabudnutie. Dnes sa vianočný stromček opäť veľmi hojne rozšíril, najmä po strednej Európe.
(Novosti, dňa 25.12.1937)
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári