KOŠICE. Je symbolom lásky, pokoja, nádeje, porozumenia a jednoty, teda hodnôt, ktoré sú vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia, alebo sú bez vyznania.
Ak chcete mať doma počas Vianoc Betlehemské svetlo, v sobotu príde aj do Košíc.
Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla ešte v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme.
Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema.
Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes.
Dieťa svetla je mladý hasič
O roznášanie Betlehemského svetla do všetkých kútov našej krajiny sa starajú slovenskí skauti, ktorí ho od rakúskych kolegov prvýkrát prevzali v roku 1990.
Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho prinesie z Baziliky narodenia pána v Betleheme takzvané Dieťa svetla – teda rakúske dievča, alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým.
Tohtoročným Dieťaťom svetla je 12-ročný dobrovoľný hasič Tobias Flachner, ktorý pochádza z rakúskej dediny Hochburg–Ach, kde sa narodil Franz Xaver Gruber – skladateľ vianočnej „hymny“ Tichá noc. Tobias odpálil svetlo v Betleheme 24. novembra.
Zo Slovenska až na Sibír
Slovenskí skauti minulý víkend priniesli Betlehemské svetlo z Viedne a ešte v prvú noc sa o tento symbol podelili s poľskými skautmi.
Vďaka tomu bude svetielko putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. Medzi prvými skauti navštívili aj prezidenta republiky Andreja Kisku v Poprade.
Vzácny plamienok teraz začína oficiálnu púť po celom Slovensku.
V sobotu 23. decembra ráno skautské posádky nasadnú do vlakov a doručia ho do viac než 330 miest a obcí.
Dostane sa však aj do dedín, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí.
Vybudovali tradíciu
Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa a okrem kostolov nevynechajú ani nemocnice, azylové domovy a domovy sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti.
Tak ako každý rok neobídu ani pomyselnú strechu Slovenska – Lomnický štít.
„Sme hrdí, že sa nám podarilo vybudovať takúto tradíciu, ktorá si získala srdcia ľudí,” povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.
Tri vlaky
Do Košíc príde plamienok z Betlehema niekoľkými vlakmi. Tým prvým je rýchlik 811 Sitno, ktorý ide z Bratislavy cez Zvolen a do Košíc prichádza o 14.37 hod.
Ďalším vlakom, ktorými prídu skauti do metropoly východu, je rýchlik 605 Dargov s príchodom o 15.53 hod. a tretí, posledný vlak bude osobák z Čiernej nad Tisou, ktorý príde o 19.54 hod.
Aj v Košiciach ako na ostatných vlakových staniciach budú čakať skauti s lampášmi, ktorí posolstvo mieru a jednoty roznesú ďalej, dokonca aj k ľuďom priamo domov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári