KOŠICE. Sviečky na stromčekoch alebo v adventných vencoch dokážu navodiť sviatočnú atmosféru, ale aj poriadne znepríjemniť život.
Hasiči každý rok zasahujú pri požiaroch, ktoré súvisia s ľahostajnosťou ľudí počas vianočných sviatkov.
Požiar drevenice je memento
„Za obdobie pred Vianocami až po Troch kráľov na prelome rokov 2016 – 2017 evidujeme 25 požiarov. Väčšinou išlo o nedbanlivosť pri varení či pečení,“ uvádza odborný inšpektor OR HaZZ v Košiciach Viktor König.
V súvislosti s používaním otvoreného ohňa evidujú dva prípady, keď došlo k zahoreniu adventného venca od horiacej sviečky.
„Našťastie boli domáci doma a nedošlo k veľkým škodám. Stále máme v pamäti požiar zrubu v Myslave zo začiatku roka 2016, kde v dôsledku požiaru stromčeka zhorela celá stavba a škoda sa vyšplhala na 160-tisíc eur. Najpodstatnejšie však bolo, že sa nikto nezranil.“
Pozor na svietidlá i sviečky
Hasiči upozorňujú, aby si ľudia nekupovali necertifikované svietidlá, ktoré sú lacné. Pri kúpe nových svietidiel si treba dôkladne prečítať návod na používanie. Staršie svietidlá pred zapojením je potrebné prezrieť a zistiť, či izolácia nie je predraná a či všetky svetlá svietia.
„V prípade akejkoľvek anomálie neodporúčame svietidlá používať. Z poškodených môže vzniknúť taká teplota, ktorá vznieti vianočný stromček, najmä ten živý. Priebeh horenia stromčeka je veľmi rýchly! Do desiatich sekúnd už horí celý a vyprodukuje také teplo, ktoré vznieti okolité horľavé látky. Do minúty je už v plameňoch celá miestnosť,“ upozorňuje König.
Dodáva, aby ľudia dodržiavali pri používaní sviečok dostatočný odstup od obrusov, záclon, ale aj servítok.
„V prípade, že horia sviečky, nikdy netreba odísť z domu. Ani na chvíľu. Podstatné je ich zahasiť. A dôkladne, lebo aj tlejúci knôt od zle uhasenej sviečky môže iniciovať požiar. Pri používaní čajových sviečok je dôležité, aby ich kovový obal nebol v styku s horľavými látkami. Ten sa totiž pri dohorievaní sviečky môže zohriať na teplotu 250 – 300 stupňov Celzia. A to je dostatočná teplota na vznietenie vianočného venca, prípadne obrusu. Dôležité je taktiež upozorniť na prievan.“
A ako by mal byť vianočný stromček umiestnený? Podľa hasičov v dostatočnej vzdialenosti od zdroja tepla, najmä krbu, piecky, kachlí alebo dymovodu, teda minimálne 80 cm.
„Stromček je dobré zaistiť aj v jeho hornej časti, napríklad lankom o strop či iný pevný bod, aby nemohol spadnúť, prípadne aby ho deti na seba nestiahli. Zápalky, zapaľovač či horiace sviečky musia byť mimo dosahu detí.“
Kuchynské požiare
Požiare vznikajú aj pri varení či pečení. „Treba mať všetko pod kontrolou. Často sa stáva, že sú ľudia unavení, jedlo sa varí a oni si zdriemnu. Potraviny prihoria a môže dôjsť k najhoršiemu.“
V prípade, že požiar vznikne, netreba panikáriť. „Ľudia by mali najprv zistiť, či ho dokážu uhasiť. Ak nie, musia priestor opustiť a zavolať hasičov na tiesňovú linku, najlepšie priamo na číslo 150, prípadne 112.“
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári