VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V mestách na východnom Slovensku dostávajú na vianočných trhoch priestor miestni predajcovia a výrobcovia podstatne viac, ako je to na západne krajiny.
Ukázal to prieskum občianskeho združenia Silné regióny.
Monitorovalo predajcov, aby zistilo, ako sú zastúpení miestni výrobcovia, aký je podiel tradičných výrobkov a ako sa vďaka tomu podporuje miestna ekonomika.
„Prieskum odhalil veľké regionálne rozdiely v charaktere ponúkaného tovaru, ako aj v miere zastúpenia miestnych výrobcov,“ konštatuje predseda združenia Daniel Balko.
Košice dopadli dobre
Pod drobnohľadom sa ocitlo 14 miest po celom Slovensku, v ktorých vianočné trhy trvajú viac ako jeden víkend. Medzi nimi boli krajské, ale aj menšie okresné mestá.
V Košiciach prieskum ukázal, že na Hlavnej dominujú najmä stánky s občerstvením, ale z jedenástich stánkov s tradičnými výrobkami je osem z Abova a dolného Zemplína.
„Sme veľmi radi, že združenie pozitívne hodnotí postup mesta Košice, pre nás boli vo výbere predajcov rozhodujúce kvalita a domáci charakter výrobkov. Veríme, že prínos pozitívne zhodnotia aj návštevníci vianočných trhov. O ich spokojnosť nám ide v prvom rade,“ reaguje šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.
Radnica tento rok po prvý raz predajcov žrebovala. Prihlásilo sa 115 záujemcov, z tohto počtu splnilo podmienky 24 predajcov s občerstvením a 37 predajcov so suvenírmi.
V Prešove tiež miestni
Aj v Prešove dominujú stánky s výrobkami (57), stánkov s občerstvením je len 23.
Tridsať percent stánkov s výrobkami tvoria domáce (slovenské) výrobky a z nich až 70 percent sú stánky s výrobkami miestneho pôvodu – teda z Prešova a okolia.
Aj v okresných mestách na východe je dominancia miestnych výrobcov a predajcov podľa prieskumu jasne viditeľná.
Dokonca v počte stánkov predbiehajú aj najväčšie mestá na západe Slovenska.
Príjemné prekvapenia
Ako príklady ukazuje Rožňavu, v ktorej tvorí vianočné trhy až 178 predajných stánkov, v Spišskej Novej Vsi je to 128 a v Trebišove 104 stánkov.
Predajný charakter týchto trhov potvrdzuje aj fakt, že podiel stánkov s občerstvením je pritom zanedbateľný.
„O týchto mestách – Rožňave, Spišskej Novej Vsi a Trebišove – môžeme ako o jediných povedať, že vianočné trhy počas svojho trvania vytvárajú plnohodnotnú alternatívu kamenných obchodov a pomáhajú regionálnej ekonomike,“ konštatuje Balko.
Prínos a spestrenie
V Spišskej Novej Vsi vyberajú predajcov, ako im to dovoľuje množstvo predajných stánkov.
„Pri výbere sa prihliada na to, aby boli v priestore trhu umiestnené stánky s občerstvením, doplnkové služby a rôznorodý sortiment spotrebného a potravinárskeho tovaru. Uprednostňujeme zariadenia s predajom vianočného tovaru, remeselných výrobkov a lokálnych výrobcov,“ uviedla Brigita Sopková z referátu vnútornej správy Spišskej Novej Vsi.
Pokračuje, že účasť lokálnych výrobcov na trhu je prínosom a spestrením trhu. Popri tradičných remeselných ponúkajú aj moderné výrobky, „prípadne prezentujú ľudovú tvorbu v modernom štýle, ale aj históriu a zabudnuté remeslá, čo pre návštevníka a zákazníka je atraktívnejšie ako predaj bežného tovaru dostupného aj v stálej obchodnej sieti.“
Sopková dopĺňa, že záujem lokálnych výrobcov o účasť na trhu v posledných rokoch je síce väčší, no i napriek tomu je takýchto predajcov málo.
V Rožňave sa predajcovia hlásia sami, ale ich výber podľa Eriky Mihalíkovej podmieňuje aj druh ich tovaru: „Lokálnym výrobcom povolením predávať umožňujeme zviditeľniť sa, preukázať svoje schopnosti, uspokojiť požiadavky záujemcov o ich tovar. V súčasnej dobe je ich počet asi ustálený.“
Na západe je to poslabšie
Na západe Slovenska bolo oveľa menšie zastúpenie miestnych výrobcov.
Napríklad v Bratislave zo 125 stánkov v centre ponúka tradičné výrobky 70 stánkov, no z Bratislavského regiónu ich je 23.
V Nitre vianočné mestečko tvorí len 30 stánkov, tradičné výrobky ponúka 17 stánkov. Z kraja je len šesť predajcov.
Prieskum poukazuje, že ešte horšie je na tom Trnava, z 80 stánkov tvoriacich vianočné mestečko ponúka tradičné výrobky len 16 z nich, pričom z Trnavského regiónu sú len štyria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári