Korzár logo Korzár Košice

Štátny archív v Košiciach pripravuje množstvo podujatí

Zorganizujú výstavy aj konferencie.

Riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach Richard Pavlovič.Riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach Richard Pavlovič. (Zdroj: TASR/Maroš Černý)

KOŠICE. Štátny archív (ŠA) v Košiciach pripravuje na rok 2018 viacero podujatí spojených s výročiami rokov 1918, 1968 a 1993.

Zapojí sa tak spolu s ďalšími kultúrnymi či vedeckými inštitúciami do prípravy výstav a konferencií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2018 si pripomenie 100 rokov od vyhlásenia Československej republiky, 50 rokov od Pražskej jari a obrodného procesu a 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky.

Slovenská štátnosť

Prvým z podujatí bude vedecká konferencia Na ceste k slovenskej štátnosti.

Uskutoční sa v dňoch 18. až 20. septembra 2018 v historickej radnici na Hlavnej ulici v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným organizátorom je Ministerstvo vnútra SR a spoluorganizátorom Mesto Košice - Archív mesta Košice.

"Vystúpia na nej poprední českí a slovenskí archivári, historici a politológovia s referátmi k vzniku Československa v roku 1918, k jej politickým, správnym, hospodárskym či kultúrnym dejinám, a to v globálnom meradle, ako aj v regiónoch. V ďalšom bloku konferencie odznejú referáty k slovenskému predjariu, vzniku obrodného procesu, Pražskej jari a jej potlačeniu. Tretí konferenčný blok bude venovaný zániku ČSFR, vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 a jej etablovaniu sa v euroatlantických štruktúrach. V rámci konferencie bude v košickej Kunsthalle otvorená zážitková výstava najzaujímavejších archívnych dokumentov, týkajúcich sa našich dejín v 20. storočí, ktorú pripravuje Odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra SR," uviedol riaditeľ ŠA v Košiciach Richard Pavlovič.

SkryťVypnúť reklamu

Medzivojnové Košice

ŠA v Košiciach spolu s Východoslovenským múzeom (VSM) v Košiciach pripravujú na koniec októbra, teda na výročie vyhlásenia republiky, výstavu Košice 1918 - 1938. Zrod metropoly východného Slovenska.

"V rámci dňa otvorených dverí Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach začiatkom októbra sa Štátny archív v Košiciach zapojí do exteriérovej výstavy organizovanej Katedrou histórie FF UPJŠ v Košiciach k osmičkovým výročiam v 20. storočí. Inštalovaná bude historická automobilová technika a ku každému z výročí bude pripravené stanovište, kde sa návštevníci budú môcť dozvedieť informácie z histórie v interaktívnej podobe," priblížil Pavlovič.

Elektronizácia

Okrem spomínaných kultúrnych podujatí čaká v roku 2018 Štátny archív v Košiciach prechod na elektronický výkon verejnej moci.

SkryťVypnúť reklamu

"Už teraz je cez webový portál slovensko.sk dostupný Elektronický archív Slovenska. Obsahuje formuláre, ktoré uľahčujú bádateľom a žiadateľom prístup k archívnym dokumentom. Podmienkou je elektronický občiansky preukaz. Postupne budú na tomto portáli zverejňované skeny archívnych dokumentov. K tomu nevyhnutná digitalizácia sa rozbehne v roku 2018. Štátny archív v Košiciach sa zapojí do projektu Agentúry pre podporu vedy a výskumu na digitalizáciu historických máp Košíc. Nositeľom projektu je Katedra histórie FF UPJŠ," dodal Pavlovič.

Podujatia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu