BANSKÁ BYSTRICA, KOŠICE. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v stredu zaoberal žiadosťami o prepustenie z väzby.
Podali ich štyria z celkovo trinástich väzobne stíhaných obvinených v kauze Shark.
Figurujú medzi spolu 63 osobami, ktorí čelia obvineniu z viacerých zločinov.
Fingované reklamné služby
Vlani 13. októbra vykonala NAKA akciu s názvom Shark. Jej výsledkom bolo obvinenie 63 osôb hlavne z Košického a Prešovského kraja.

Z nich je 28 stíhaných pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločin skrátenia dane a poistného.
Až 35 obvinených má v uznesení uvedený aj závažnejší zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Zo znenia obvinenia vyplýva, že Štefan Š., zvaný Pippo, Rastislav F. a iné doteraz nezistené osoby mali v roku 2014 založiť štruktúrovanú skupinu.
Po vzájomnej dohode prostredníctvom fakturačných reťazcov mali uzatvárať zmluvy na reklamné služby s majiteľmi existujúcich, práve založených či fingovaných firiem.

Tieto služby súviseli s výrobou a sprostredkovaním reklamy. Podľa obvinenia za tieto služby vyhotovovali faktúry, na ktorých boli ceny za deklarované dodanie služieb oproti reálnym nákladom účelovo vysoko nadhodnotené.
Podľa obvinenia slúžili na umelé navyšovanie nákladov a tiež na sumy, ktoré si uplatňovali ako odpočet z DPH, čím si umelo znižovali daňovú povinnosť.
Všetci odberatelia reklamných služieb pritom údajne vedeli, že na základe predošlej dohody im z finančnej čiastky, ktorú uhradili a vo svojej účtovnej evidencii aj vykázali, bude majoritná časť vrátená v hotovosti ako čierne peniaze.
Reťazec firiem
Ako sa ďalej uvádza v uznesení, za týmto účelom hlavní aktéri skupiny mali zakladať a na seba alebo iné osoby (tzv. biele kone) prevádzať desiatky obchodných spoločností.

V nich sami alebo prostredníctvom iných osôb zabezpečovali aktivity, potrebné na účelové znižovanie daňovej povinnosti.
Najmä vyhotovovali účtovné doklady nepravdivo deklarujúce dodávanie reklamných služieb, a v mene týchto subjektov podávali daňové priznania.
Podľa obvinenia pritom vedeli, že v takom rozsahu, ako deklarujú doklady, k plneniu objednávok nedošlo.
Vyšetrovanie odhalilo, že konatelia v reťazci nižších spoločností vykonávali peňažné bankové prevody a vyberali hotovosti, ktoré odovzdávali vyššie postaveným členom skupiny.
Tí potom tieto financie rozdeľovali a po odrátaní svojho podielu údajne odovzdávali majoritnú časť konateľom spoločností, ktoré si nadhodnotené reklamné služby objednali.
Polícia odhaduje, že až 80 percent z faktúrovanej a uhradenej sumy sa vrátilo konateľom firiem, ktoré si reklamné služby objednali.
Celková suma, ktorú si firmy medzi sebou fakturovali, vraj dosiahla takmer 169 miliónov eur.
Ku kráteniu dane došlo podľa polície vo výške takmer 28 miliónov eur.
Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara ide o najvyššiu škodu, akú polícia doteraz pri takomto type trestnej činnosti dokumentovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári