VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Podľa niektorých pedagógov sa učitelia v Košickom a Prešovskom kraji dostávajú k svojej práci oveľa ťažšie ako ich kolegovia zo západnej časti Slovenska.
Ako uvádza jedna z dvojice dlhoročných pedagogičiek, ktoré sa s Korzárom podelili o svoje skúsenosti s hľadaním práce v školstve, bez známostí je podľa nej priam nemožné dostať sa napríklad na niektorú zo stredných škôl v Košickom kraji.
Bez známostí to nejde?
„Povedala by som, že pokojne môžeme hovoriť o školskej mafii. Častokrát mi bolo povedané, že by ma na miesto učiteľky aj vzali, ale iba ak nepríde politická objednávka,“ naznačila.
Učiteľka informatiky doplnila, že pri hľadaní práce jej nepomohla ani dlhoročná prax, tri predmety v aprobácii a ani dve atestácie.
„A to si vezmite, že na základných školách v Košickom kraji je asi 20-percentná kvalifikovanosť výučby informatiky. Navyše som spolupracovala s občianskymi združeniami, ktoré sa venujú mládeži, mám aj skúsenosti s projektmi a grantmi. Nie som však suseda ani jedného z riaditeľov, ani milenka žiadneho z nich, a ani môj manžel nie je podnikateľ.“
Pedagogička: Voľné miesta nezverejňujú
Druhá z učiteliek z východu poukazuje na to, že viaceré školy nedodržiavajú svoju povinnosť informovať o voľných pedagogických pracovných pozíciách na vlastnej webovej stránke, webe zriaďovateľa či príslušného orgánu miestnej štátnej správy v školstve.
„Západné Slovensko a Bratislava neustále uverejňujú voľné pracovné miesta v školstve. Oproti počtu zverejnených voľných pracovných miest v Prešovskom a Košickom kraji je ich počet niekoľko aj desiatok násobne väčší,“ posťažovala sa.
Počas hľadania práce v oboch krajoch strávila na internete dlhé hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári