KOŠICE. Na streche bloku na Mikovíniho 2 a 4 vyrástla so súhlasom tamojších obyvateľov základňová telekomunikačná stanica s anténami.
Firme Slovak Telekom ju povolil vybudovať stavebný úrad mesta, pracovisko Košice – Západ, rozhodnutím z januára 2017.
Obyvatelia zo 16 susediacich vchodov v blokoch na uliciach Mikovíniho, Petzvalova a Stodolova sa o zámere dozvedeli, až keď sa začal realizovať.
Spísali petíciu a následne podali 20. novembra 2017 na stavebnom úrade návrh na obnovu stavebného konania.
Korzár o tom informovala predsedníčka petičného výboru Andrea Miklošová z Petzvalovej ulice.
Argumentujú, že susedia sa nemohli vyjadriť
Stavebný úrad sa podľa dotknutých obyvateľov Lunika VIII dopustil porušenia stavebného zákona aj správneho poriadku tým, že im odoprel právo byť účastníkmi stavebného konania.
„Neberúc do úvahy polohu umiestnenia telekomunikačnej stavby, ktorá je zdrojom elektromagnetického žiarenia priam alebo nepriamo smerujúceho na susediace bytové domy, povolil uskutočnenie stavby a dotknuté osoby sa o tomto konaní nielen že nedozvedeli, ale ani sa k podkladom rozhodnutia nemohli vyjadriť,“ argumentovala Miklošová.
Pri určovaní okruhu účastníkov konania podľa nej vychádzal stavebný úrad nesprávne z toho, že nimi nie sú žiadne iné osoby, okrem stavebníka a vlastníkov bytov Mikovíniho 2 a 4.
„Vzhľadom na povahu stavby mu pritom malo byť v zmysle stavebného zákona zrejmé, že budú vlastnícke a iné práva vlastníkov susedných bytov priamo dotknuté – najmä ústavné právo na ochranu zdravia, priaznivé životné prostredie...“ zdôraznili petičiari.
Odvolali sa aj na rozsudok Krajského súdu v Prešove zo 16. apríla 2015, ktorým vyhovel žalobe v podobnom prípade stavby základňovej stanice elektronických komunikačných sietí a určil, že vlastníci susedných nehnuteľností mali byť účastníkmi konania.
Tým, že neboli, stavebný úrad podľa súdu hrubo zasiahol do ich subjektívnych práv.
Petičiari: Spálne sú iba pár metrov od zariadenia
Obyvatelia okolitých bytov vyčítajú stavebnému úradu aj to, že sa nezaoberal posúdením negatívneho dopadu stavby na okolie.
„Niektoré spálne susedných bytových domov sa nachádzajú len pár metrov od základňovej stanice, to znamená, že ich majitelia budú nepretržite vystavení počas spánku silnému elektromagnetickému žiareniu,“ zdôraznili.
Miklošová pripomenula, že napríklad vo Švajčiarsku môžu byť takéto zariadenia inštalované minimálne 300 metrov od obytných domov.
Navrhovatelia obnovy konania napadli aj to, že podľa nich stavebný úrad vychádzal výlučne z podkladov, ktoré mu predložil stavebník a investor stavby.
„Tempo modernizácie a zvyšovania výkonu a počtu prenosových zariadení operátormi bez kontroly orgánu verejného zdravotníctva už prekračuje únosnú mieru a nezohľadňuje potrebu ochrany zdravia a životného prostredia v dostatočnej miere. Obyvatelia obytných zón sú dennodenne doslova bombardovaní elektromagnetickým žiarením z nekontrolovane pribúdajúcich zdrojov, o ktorých stavebné úrady nemajú prehľad ani nevedú žiadnu ich evidenciu,“ upozornili.
Nie je možné podľa nich požadovať od ľudí, aby sa v byte „vystavovali negatívnym nepretržitým účinkom žiarenia a ohrozeniu zdravia a to len preto, že úrady a orgány štátnej správy a verejnej moci na ich záujmy v procese schvaľovania umiestnenia a uskutočnenia danej stavby základňovej stanice a rádioreleového bodu na ochranu ich práv a záujmov neprihliadli alebo ju priam zanedbali“.
O poplatku sa dozvedeli od nás, nie od mesta
Po mesiaci od podania návrhu na obnovu konania sme zisťovali, v akom štádiu je jeho vybavenie.
„Stavebný úrad ešte nerozhodol. Bude konať po zaplatení správneho poplatku. V prípade, že bude uhradený, stavebný úrad bude postupovať v intenciách stavebného zákona, správneho poriadku a vykonávacích vyhlášok,“ odpovedal šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko dva dni pred Vianocami.
Ku konkrétnym výhradám obyvateľov sa nevyjadril.
Miklošovú sme zaskočili otázkou, prečo nezaplatili správny poplatok.
„Tak toto je pre mňa úplne nová informácia. Nikto nám o poplatku nič nepovedal, ani nedal vedieť. Pri osobnom odovzdávaní návrhu nepadlo o ňom zo strany pracovníčky stavebného úradu ani slovo. Nemalo nás mesto vyzvať na jeho zaplatenie a v akej výške?“ pýtala sa.
Podľa správneho poriadku sú správne orgány povinné poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpel niekto v konaní ujmu. Takisto sú povinné „svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov“.
Preverovali sme, prečo stavebný úrad podávateľov návrhu na obnovu konania nevyzval na zaplatenie poplatku.
Marko viac ako po 40 dňoch od podania reagoval, že navrhovateľ bude vyzvaný, aby ho zaplatil.
Prečo sa tak ešte nestalo, zdôvodnil tým, že pracovníčka, ktorá má spis na starosti, sa k tomu doteraz nedostala.
Miklošová nám povedala, že medzitým už po našej informácii išla poplatok osobne uhradiť.
Stanovisko Slovak Telekom
Firma: Antény nemajú vplyv na zdravie
K výhradám dotknutých obyvateľov Lunika VIII poskytol stanovisko za Slovak Telekom Peter Kimijan.
„Vo všeobecnosti možno povedať, že postoje sťažovateľov sa vo viacerých bodoch neopierajú o fakty, ale o nepodložené úvahy. Z našej strany na základe odborných podkladov možno absolútne ubezpečiť obyvateľov v priľahlej lokalite, že prevádzkou základňovej stanice nedôjde k ohrozeniu zdravia občanov a že bude prevádzkovaná plne v súlade s platnými predpismi na ochranu zdravia obyvateľstva,“ uvádza sa v stanovisku.
Podľa Slovak Telekom je jedným z podkladov k vydaniu stavebného povolenia aj súhlasné záväzné stanovisko vecne a miestne príslušného orgánu na ochranu verejného zdravia – Útvaru vedúceho hygienika Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, oddelenie oblastného hygienika Košice.
V ňom je, okrem iného, konštatované, že „inštalácia antén s uvedenými výkonovými parametrami nemá z hľadiska prekročenia medzných hodnôt elektromagnetického poľa negatívny vplyv na obyvateľstvo a zamestnancov“.
Kimijan tiež konštatoval, že stavba verejnej elektronickej komunikačnej siete Základňová stanica Košice Mikovíniho bola „riadne povolená miestne a vecne príslušným stavebným úradom – Mestom Košice, pracovisko Košice – Západ“.
Zo stanoviska vyplýva, že účastníci konania boli o povoľovacom procese informovaní formou verejnej vyhlášky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári