KOŠICE. Mnohopočetný výskyt severských stehlíkov, objav nového druhu pre Slovensko, ale aj nezvyčajného kríženca. Tieto ornitologické zaujímavosti priniesol rok 2017.
Najnovšie odborníkov tešia hojné výskyty sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia, informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.
"Pozorovateľov vtáctva prekvapil doposiaľ najvyšší počet horského druhu, sovy dlhochvostej, mimo jej hniezdneho areálu. Od jesene 2017 sa druh početne vyskytoval v lesoch nížin alebo dokonca parkoch. Výskyt v tomto období môže tiež súvisieť s potulkami či migráciou niektorých jedincov, najmä mláďat z vyšších polôh na Slovensku, prípadne zo severu či severovýchodu Európy. Zdržiavajú sa tam, kde nájdu dostatok potravy, najmä hraboše a iné drobné cicavce," vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
V Rozhanovciach liečia aj zranené sovy
"Sovy, ale tiež dravce sa, žiaľ, často pri love dostanú do kolízie s autom alebo sa zrania, keď ich vtiahne vzdušný vír. Počas tejto zimy sme poskytli prvú pomoc a následnú starostlivosť už viac než desiatim jedincom sovy dlhochvostej, väčšina z nich bola traumatizovaná nárazom. UVLF prevádzkuje najväčšiu rehabilitačnú stanicu na východnom Slovensku, v Rozhanovciach," povedal Ladislav Molnár z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Novinky
Jeseň 2017 bola podľa Slobodíka typická aj doposiaľ nevídanou inváziou stehlíkov čečetavých, takzvaných čečetiek.
Hromadný výskyt na Slovensku teda súvisí s nízkou dostupnosťou potravy tam, kde čečetka hniezdi, teda v severnej Európe, najmä Škandinávia.
"Novým druhom pre Slovensko, v poradí 363., sa stal modravec červenoboký," doplnil Slobodník.
Pri pravidelnom monitoringu migrujúcich spevavcov odchytili odborníci aj hybrida penice čiernohlavej a penice slávikovitej.
"Po diskusii so znalcami zo zahraničia bola identifikácia potvrdená, pričom ide o prvý známy nález takéhoto kríženca na svete," zdôraznil Slobodník.
V roku 2017 na Slovensku podľa jeho slov úspešne zahniezdilo i rekordných 16 párov u nás kriticky ohrozeného sokola červenonohého. Spolu vyviedli 41 mláďat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári